Ключови фрази
Обжалване на решението по молбата за регистрация * политическа партия- обжалване на решение за вписване на обстоятелства


9
Р Е Ш Е Н И Е
№ 111
София,02.07.2019 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Търговска колегия, Второ отделение, в съдебно заседание на първи юли две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
КАМЕЛИЯ ЕФРЕМОВА
ЧЛЕНОВЕ:
БОНКА ЙОНКОВА

ЕВГЕНИЙ СТАЙКОВ


при секретаря София Симеонова
и в присъствието на прокурор Дечева
изслуша докладваното от съдия Камелия Ефремова т. д. 1490/2019 г.


Производството е по чл. 18 от Закона за политическите партии.
Образувано е по касационна жалба на О. А. И. и протест на Софийска градска прокуратура срещу постановеното от Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-17 състав решение от 28.03.2019г. по ф. д. № 875/2012 г., с което са вписани следните промени по партидата на Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство”: заличаване на О. А. И. като председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата; заличаване на Н. А. Д. като заместник-председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата; заличаване на Зора Г. Г. като член на Изпълнителния политически съвет на партията; вписване на К. И. Дал за изпълняващ длъжността председател и представляващ Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” до свикване на извънреден конгрес; вписване на Г. М. Г. за заместник-председател на партията.
Касаторът О. А. И. поддържа, че обжалваното решение е неправилно, тъй като е постановено въз основа на протокол от заседание на ИПС на ПП „НПСД“ от 29.01.2019 г., което е нелигитимно поради свикването му в нарушение на чл. 17 от Устава на партията, а именно – свикано е от лице, което не е било упълномощено да изпълнява функциите на председател на партията и без да е налице условието председателят да отсъства; заседанието е свикано, без да са надлежно уведомени всички членове на ИПС по предвидения в Устава начин за взетото на предходно заседание от 27.09.2018 г. решение, че съветът ще заседава всеки вторник от 13 ч. /освен, когато денят съвпада с официален празник/, без на членовете да се изпраща изрична покана, освен в случаите, когато се свиква извънредно заседание, когато членовете могат да бъдат свикани чрез специално създадената за целта група в приложението „Вайбър“. Релевира оплакване за незаконосъобразност на решението за изключването му като член на партията и поради противоречие с чл. 31, ал. 1, т. 3 от Устава й, доколкото не са налице предвидените в него две кумулативни предпоставки – решение на Изпълнителния политически съвет и по предложение на местния клуб, където членува лицето, когато извършва действия, с които уврежда интересите на партията или нарушава Устава и политиката на партията, както и поради противоречие с чл. 32, ал. 1, т. 4 от Устава, предвиждащ право на всеки член на НПСД да участва лично, когато се обсъжда неговото партийно положение и дейност. В жалбата са развити подробни съображения и за неистинност /невярно съдържание/ на представените по делото протоколи от заседания на ИПС от 26.06.2018г., 27.09.2018 г. и от 29.01.2019 г.
В протеста на Софийска градска прокуратура се поддържа, че обжалваното решение е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и поради необоснованост. Изразено е несъгласие с извода на регистърния съд за приложимост на разпоредбите на чл. 25, ал. 5 и чл. 22, ал. 3 ЗЮЛНЦ във връзка с § 2 от ПЗР на ЗЮЛНЦ по съображения, че в чл. 23, т. 3 от Устава на ПП „НПСД” изрично е предвидена възможност Контролният съвет на партията да се произнася по вътрешнопартийни спорове, жалби и нарушения и че в случая такова произнасяне е налице с взетото от Контролния съвет решение от 03.02.2019 г., според което при вземане на решението от 29.01.2019 г. на ИПС за изключване на О. А. И. като член на партията и за отстраняването му като председател на същата са допуснати нарушения на чл. 17, чл. 31, ал. 1, т. 3 и чл. 32, т. 4 от Устава. Изложени са подробни аргументи за незаконосъобразност на решенията, взети на заседанието на ИПС от 29.01.2019г., произтичащи от това, че: заседанието е свикано в нарушение на чл. 17 от Устава на партията – не е свикано нито от председателя, нито от друго овластено от него, не е изпратена нарочна покана до членовете на ИПС с посочване на дневния ред на същото, още повече, че се касае за обсъждане на въпрос (изключване на член на партията, който е и неин председател); нарушено е императивното изискване в чл. 32, т. 4 от Устава на ПП „НПСД” да бъде осигурена възможност за лично участие в заседанието на члена на партията, чието партийно положение и дейност се обсъжда; не са осъществени кумулативните предпоставки за изключване на член на партията – по решение на ИПС и по предложение на председателя на местния клуб, където лицето членува; не е налице посоченото в решението от 29.01.2019 г. нарушение от страна на изключеното от партията лице – уронване на престижа й, изразяващо се в явяването му на пресконференция за обявяване на предизборна коалиция с други политически партии без решение на ИПС, доколкото в случая на заседанието на ИПС от 15.01.2019 г. такова решение е било взето и то е за коалиция с ПП „Воля”.
Ответникът по касация – Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” – поддържа становище за недопустимост на жалбата, депозирана от О. А. И. и за неоснователност на протеста на Софийска градска прокуратура, съображения за което са изложени в писмен отговор от 30.04.2019 г. и в молба от 28.06.2019 г.
Върховна касационна прокуратура заявява становище за основателност на касационната жалба. Поддържа протеста, подаден от Софийска градска прокуратура и моли за отмяна на атакуваното решение в частта, с която е вписано заличаване на О. А. И. като председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата и за вписване на К. И. Дал за изпълняващ длъжността председател и представляващ Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” до свикване на извънреден конгрес. По отношение на останалите вписани обстоятелства не поддържа подадения протест.
Върховен касационен съд – състав на Търговска колегия, Второ отделение, като прецени данните по делото и становищата на страните, приема следното:
Касационната жалба и протестът са подадени от надлежни страни, в рамките на преклузивния срок по чл. 18, ал. 1 ЗПП и са процесуално допустими.
Настоящият състав намира за неоснователно възражението на ответника за недопустимост на подадената от О. А. И. касационна жалба поради обстоятелството, че същият не е член на ПП „НПСД”. Доколкото спорен по делото е именно въпросът дали членството на касатора е прекратено (като обосноваващо настъпване съответно и на обстоятелствата, вписвани с атакуваното регистърно решение), този въпрос следва да бъде решен при разглеждане на касационната жалба по същество. Поради това, касаторът О. А. И., чието членство в партията се твърди да е прекратено, разполага с процесуална легитимация да атакува постановеното от Софийски градски съд решение за вписване на обстоятелствата, произтичащи от прекратяването на членството му.
По основателността на жалбата и протеста:
За да впише поисканите със заявление на Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” обстоятелства, касаещи състава на органите и представителството на партията, Софийски градски съд е преценил същите за надлежно осъществени. По отношение заличаването на Н. А. Д. като заместник-председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата и заличаването на Зора Г. Г. като член на Изпълнителния политически съвет на партията е преценено, че тези обстоятелства са настъпили. С оглед изрично подадените от посочените лица заявления за доброволно прекратяване на членството им в ПП „НПСД”, достигнали до знанието на председателя на партията на 15.05.2017 г. и на 23.05.2017 г., съдебният състав е приел, че от тези дати следва да се счита прекратено членството им в партията, а предвид разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от Устава на ПП „НПСД” – че е възникнало основание за заличаването им и като членове на ръководния орган (ИПС).
По отношение вписването на Г. М. Г. за заместник-председател на партията е съобразено взетото от ИПС решение на заседанието от 26.06.2018 г.
По основния спорен по делото въпрос – относно заличаването на О. А. И. като председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата, регистърният съд е счел за осъществени предпоставките за вписване на това обстоятелство по съображения, че: С решение на ИПС от 29.01.2019 г. О. А. И. е изключен като член на ПП „НПСД”; Това решение не е обжалвано пред върховния орган на партията – Националния конгрес, съгласно чл. 22, ал. 3 във връзка с чл. 25, ал. 5 ЗЮЛНЦ, приложим в случая на основание § 2 от ПЗР на ЗПП и предвид липсата на изрично предвиден в Устава на ПП „НПСД” ред за обжалване решението на ИПС за изключване на член на партията; Доколкото решението за изключването на посоченото лице не е обжалвано в предвидения в закона срок, съдът не може да се произнася по неговата законосъобразност в рамките на регистърното производство, а следва да приеме, че същото е породило своето действие от датата на приемането му; Поради това и с оглед изискването в чл. 7, ал. 2 от Устава на ПП „НПСД”, че членовете на ИПС могат да бъдат само членове на партията, изключеният О. А. И. следва да бъде заличен в регистъра на партията като член на ИПС и представляващ същата, като бъде вписан определеният от ИПС, на основание чл. 19, ал. 2 от Устава, заместник-председател, който да изпълнява функциите на председател на партията до свикването на извънреден конгрес.
Настоящият състав намира, че обжалваното решение е неправилно.
Не може да бъде споделен изводът на Софийски градски съд, че решението на ИПС, с което касаторът О. А. И. е изключен като член на ПП „НПСД”, не е надлежно обжалвано пред компетентния за това, съгласно чл. 22, ал. 3 ЗЮЛНЦ, върховен орган на партията – Националния конгрес. Неоснователно решаващият състав е приел приложимост на посочената норма от Закона за юридическите лица с нестопанска цел с оглед препращането в § 2 от ПЗР на същия, без да отчете обстоятелството, че в Устава на ПП „НПСД” е предвиден ред, по който следва да бъде обжалвано решението за изключване член на партията. В чл. 23, т. 3 от Устава е посочено, че една от функциите на Контролния съвет на партията е да „разглежда и се произнася по вътрешнопартийни спорове, жалби и нарушения”, т. е. на този орган е възложена компетентността за произнасяне по жалба срещу решението на ИПС за изключване на член на партията. Освен, че произтича от цитираната клауза на Устава, която е ясна и недвусмислена, това разрешение е и напълно логично с оглед установено в чл. 30, ал. 3 от Устава правило, че при отказ да бъде избран за член на ПП „НПСД” кандидатът може да обжалва решението на местния клуб или на ИПС пред Контролния съвет в едномесечен срок след получаване на отказа. След като придобиването, респ. прекратяването на членството в партията в хипотезата на изключване се осъществява по решение на ИПС и решението на този орган за отказ за приемане на член подлежи на обжалване пред Контролния съвет на партията, то същият ред за обжалване (в т. ч. и досежно срока за обжалване) следва да е приложим и за решението на ИПС за изключване на член на партията.
В случая предвиденият в Устава на ПП „НПСД” ред за атакуване решението на ИПС за изключване на О. А. И. като член на партията е спазен. С решение от 03.02.2019 г. Контролният съвет, т. е. в срока по чл. 30, ал. 3 от Устава, е приел, че изключването на същия е незаконосъобразно като постановено в нарушение на чл. 17 във връзка с чл. 16, ал. 1, чл. 31, ал. 1, т. 3 и чл. 32, т. 4 от Устава на партията. Следователно, процедурата по обжалване на решението за изключване на касатора е изпълнена, което налага обсъждане на възраженията, касаещи вписване на свързаните с изключването обстоятелства.
Настоящият състав намира за основателно възражението за нередовно свикване на заседанието на Изпълнителния политически съвет от 29.01.2019 г., на което е взето решението за изключване на О. А. И. като член на партията. Съгласно чл. 17 от Устава на същата, ИПС се свиква от Председателя и заседава оперативно веднъж седмично. Свикването може да бъде извършено по телефон, факс или по друг електронен начин. Според клаузата на чл. 16, ал. 1 от Устава, при отсъствие на председателя, функциите му се изпълняват от писмено упълномощен от него заместник-председател на партията. От представените по делото доказателства не се установява заседанието на ИПС на 29.01.2019 г. да е свикано от председателя О. А. И., нито от упълномощен от него заместник-председател в хипотезата на чл. 16, ал. 1 от Устава.
Неоснователно в тази връзка е позоваването от страна на ответната партия на взетото решение на ИПС от 27.09.2018 г., според което „ИПС заседава в централата на партията всеки вторник от 13.00 часа (освен когато денят съвпада с официален празник), без на членовете да се изпраща изрична покана, освен в случаите, когато се свиква извънредно заседание, когато членовете могат да бъдат свикани чрез специално създадената за целта група в приложението „Вайбър”. От една страна, видно от мотивите за приемането му, с посоченото решение се цели единствено да се „дисциплинират” членовете на ИПС за участие в заседанията на ИПС, като се установи яснота относно времето (деня и часа), в който ежеседмично се провеждат заседанията на ИПС, но не и да се дерогира предвидения в Устава ред за свикване заседанията на ИПС. От друга страна, дори да се счете, че с това решение ИПС е променил реда за свикване на заседанията си, то същото е в явно противоречие с чл. 17 във връзка с чл. 16, ал. 1 от Устава и поради това не може да бъде съобразявано.
Нередовното свикване на заседанието от 29.01.2019 г. има за последица процесуална незаконосъобразност на взетите на него решения, в т. ч. на решението за изключване на О. А. И. като член на ПП „НПСД” и произтичащото от него решение за избор на К. И. Дал за изпълняващ функциите на председател на партията до провеждането на извънреден конгрес на същата. Отделно от това, процесуалната незаконосъобразност на решението за изключване на касатора И. произтича допълнително и от нарушаване на правото му за лично участие при обсъждане на неговото партийно положение и дейност, гарантирано от разпоредбата на чл. 32, т. 4 от Устава на ПП „НПСД”. Предвид липсата на доказателства, че същият е поканен за заседанието на ИПС от 29.01.2019 г. и че е бил надлежно известен за предложението да бъде изключен от партията, това нарушение следва да се приеме да доказано. Без значение в тази връзка е обстоятелството дали по време на заседанието лицето е търсено за конферентна връзка по телефона, тъй като подобно действие не би могло да санира допуснатото нарушение на посоченото императивно изискване на Устава.
Предвид извода за процесуална незаконосъобразност на решенията, взети на заседанието на ИПС от 29.01.2019 г., не следва да бъдат обсъждани релевираните в касационната жалба и протеста на Софийска градска прокуратура доводи, касаещи материалната законосъобразност на решението за изключване на касатора като член на ПП „НПСД”. С оглед незаконосъобразността на решението за изключването на О. А. И., същият не е загубил качеството си на член на тази партия, а съответно не е осъществено и вписаното обстоятелство – заличаването му като председател на същата. Ето защо, атакуваното регистърно решение следва да бъде отменено в частта, с която е вписано посоченото обстоятелство, както и в частта, с която е постановено вписване на К. И. Дал за изпълняващ длъжността председател и представляващ Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” до свикване на извънреден конгрес.
Що се отнася до останалите вписани с атакуваното решение обстоятелства – заличаване на Н. А. Д. като заместник-председател на ПП „НПСД” и като член на Изпълнителния политически съвет на същата; заличаване на Зора Г. Г. като член на Изпълнителния политически съвет на партията и вписване на Г. М. Г. за заместник-председател на партията – решението следва да бъде оставено в сила, тъй като нито се твърдят, нито се установяват допуснати нарушения на закона или Устава на ПП „НПСД” при вземането им. Още повече, че по отношение на тях протестът на Софийска градска прокуратура и касационната жалба на О. А. И. не се поддържат, както е заявено от представителя на Върховна касационна прокуратура и от процесуалния пълномощник на касатора в съдебно заседание на 01.07.2019 г. От страна на последния се поддържа единствено искане за отмяна на решението за вписване на Г. М. Г. за заместник-председател на партията, което не е подкрепено с аргументи и доказателства.

Така мотивиран, Върховен касационен съд, Търговска колегия, състав на Второ отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ постановеното от Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-17 състав решение от 28.03.2019г. по ф. д. № 875/2012 г. в частта, с която са вписани следните промени по партидата на Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство”: заличаване на О. А. И. като председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата и вписване на К. И. Дал за изпълняващ длъжността председател и представляващ Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” до свикване на извънреден конгрес, вместо което ПОСТАНОВЯВА:
ОТКАЗВА вписване на следните промени по партидата на Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство”: заличаване на О. А. И. като председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата и вписване на К. И. Дал за изпълняващ длъжността председател и представляващ Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство” до свикване на извънреден конгрес.
ОСТАВЯ В СИЛА постановеното от Софийски градски съд, Търговско отделение, VІ-17 състав решение от 28.03.2019г. по ф. д. № 875/2012 г. в частта, с която са вписани следните промени по партидата на Политическа партия „Народна партия свобода и достойнство”: заличаване на Н. А. Д. като заместник-председател на партията и като член на Изпълнителния политически съвет на същата; заличаване на Зора Г. Г. като член на Изпълнителния политически съвет на партията и вписване на Г. М. Г. за заместник-председател на партията.

Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: