Ключови фрази
Причиняване на смърт по непредпазливост в транспорта * лишаване от право на управление на МПС


Р Е Ш Е Н И Е
№ 60194
гр. София, 10.01.2022 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховен касационен съд на Република България, II Наказателно отделение в открито заседание на петнадесети декември две хиляди и двадесет и първа година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ТОНЕВА
ЧЛЕНОВЕ: БИЛЯНА ЧОЧЕВА ДИМИТРИНА АНГЕЛОВА

при секретаря Галина Иванова и с участието на прокурор Галина Стоянова, като разгледа докладваното от съдия Ангелова наказателно дело № 963 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава XXXIII НПК и е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на наказателното производство по НОХД 4350/2020г. по описа на Софийски градски съд – Наказателно отделение, 14 състав, отмяна на постановената по него присъда и връщане на делото за ново разглеждане от друг съдебен състав.
Искането на Главния прокурор е с правно основание чл. 422, ал.1, т.5 НПК. В него се депозират твърдения за нарушение на закона по смисъла на чл. 348, ал.1, т.1 НПК, изразяващи се неспазване на принципа, изводим от разпоредбата на чл. 49, ал.2 НК, срокът на наказанието лишаване от права по чл. 37, ал.1, т.6 и т.7 НК при налагането му заедно с лишаване от свобода за подсъдимото лице да бъде равен или по - голям от срока на лишаване от свобода.
Упълномощеният защитник на осъдения моли искането да не бъде уважено.
Осъденият П. П. подкрепя позицията на своя защитник. В дадената му възможност за последна дума също моли искането да не бъде уважено.
Върховният касационен съд след като прецени изложеното в искането и становищата на страните счита, че то е допустимо и основателно.
Процесуалният ни закон лимитативно определя лицата, които могат да направят искане за възобновяване на наказателно производство, сроковете, в които то може да бъде депозирано и основанията за това. В конкретния случай искането изхожда от активнолегитимирана за това страна – Главния прокурор и е депозирано в шестмесечен срок от влизане в сила на акта, с който е финализирано производството по делото, чието възобновяване се иска - НОХД 4350/2020г. по описа на Софийски градски съд, Наказателно отделение, 14 състав – присъда № 260102 от 17.06.2021г., влязла в сила на 03.07.2021г. и неподложена на въззивен и касационен контрол.
Наказателно-съдебното производство пред Софийски градски съд е образувано по внесен обвинителен акт срещу П. А. П. за извършено престъпление по чл. 343, ал.1, б.“в“ вр. чл. 342, ал.1, пр.3 НК. След проведено съдебно следствие по общия ред, на 17.06.2021г. е произнесена присъда, с която П. е признат за виновен по възведеното му обвинение и е осъден на наказание лишаване от свобода за срок от две години, чието изпълнение е отложено за четиригодишен изпитателен срок и на основание чл. 343г вр. чл.37, ал.1, т.7 НК е лишен от право да управлява моторно превозно средство за срок от една година. Кумулативно наложеното наказание лишаване от право е приведено в изпълнение на 14.09.2021г.
От тази ретроспекция се установява, че при произнасянето си с акт по съществото на спора, съдът е допуснал нарушение на материалния закон, тъй като е определил срока на наложеното наказание лишаване от права в по-нисък размер от този на отмереното наказание лишаване от свобода, наложено заедно с него. Това е в дисонанс както със задължителните указания в Постановление №1/17.03.1983г. по НД № 8/1982г. на Пленума на ВС и Тълкувателно решение № 61/30.12.1980г. по НД № 56/1980г. на ОСНК на ВКС, така и с нормата на чл. 49, ал.2 НК, съобразно която при налагане на наказание лишаване от право /в конкретния случай по чл. 37, ал.1,т.7 НК/ заедно с лишаване от свобода, срокът му може да надвишава най-много с три години срока на лишаването от свобода, освен ако в Особената част на НК е предвидено друго. Както е разяснено в цитираните задължителни за съдилищата актове на върховната инстанция, въпреки липсата на визиран минимален срок на това лишаване от права, той следва да е равен или по – дълъг от този на наложеното наказание лишаване от свобода, тъй като вложеният от законодателя смисъл в разпоредбата на чл. 49, ал.2 НК е „на осъдения да не се даде възможност да упражнява права, които са му отнети, за времето на изтърпяване на наказанието лишаване от свобода“. В случая е ирелевантно обстоятелството, че съдът е преценил, че П. не следва да изтърпява ефективно това наказание, тъй като съществува хипотетична възможност за неговото активиране с евентуално приложение на разпоредбата на чл. 68 НК. В този смисъл първостепенният съд чрез определяне на едногодишен срок на лишаване от право на осъдения да управлява моторно превозно средство заедно с налагане на наказание лишаване от свобода за срок от две години, е нарушил разпоредбата на чл. 49, ал.2 НК. Естествена последица от тази констатация на касационната инстанция е възобновяване на производството по делото и отмяна на постановената присъда.
Настоящият състав е обективно възпрепятстван да измени този краен съдебен акт, тъй като определеният на П. срок, в който е лишен от право да управлява моторно превозно средство, е под изискуемия в конкретната ситуация минимум, съобразно с определения срок на лишаване от свобода и всяко произнасяне на съда не би било в негова полза. От друга страна, независимо от констатирано нарушение на закона само по отношение на част от правоприлагащата дейност на съда, съдебният акт следва да бъде отменен изцяло, тъй като въпросът относно размера на срока на лишаване от право по чл. 343г НК спрямо осъдения, който подлежи на пререшаване, не може да получи свой отговор в произнасяне на съда в процедура по чл. 306, ал.1 НПК, тъй като не е измежду лимитативно визираните въпроси, които могат да бъдат разрешени с друг акт след произнасяне на присъдата или с допълнителна присъда в срока на обжалване по реда на чл. 301, ал.3 НПК. Това налага и отмяна на постановената присъда и връщане на делото за разглеждане от друг състав при Софийски градски съд – Наказателно отделение от стадия на съдебно заседание.
Поради това Върховен касационен съд – Второ наказателно отделение

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА производството по НОХД 4350/2020г. по описа на Софийски градски съд – Наказателно отделение, 14 състав.
ОТМЕНЯ присъда № 260102 от 17.06.2021г., влязла в сила на 03.07.2021г. по НОХД 4350/2020г. по описа на Софийски градски съд, Наказателно отделение, 14 състав.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда от стадия на съдебно заседание.
Решението не подлежи на обжалване и протест.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

1.

2.