Ключови фрази
ОБЩООПАСНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ * употреба на алкохол * пияно състояние

РЕШЕНИЕ

РЕШЕНИЕ

№ 199

София, 15 юни  2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и четвърти април две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: САВКА СТОЯНОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА БИЛЯНА ЧОЧЕВА

 

 

при участието на секретаря Кристина Павлова

и в присъствието на прокурора Искра Чобанова

изслуша докладваното от председателя (съдията) Савка Стоянова

дело № 166/ 2009 година

 

Производството е образувано по повод касационна жалба от подсъдимия И. В. С. против постановената от въззивния съд нова присъда № 3 от 14.01.2009г. по в.н.о.х.д. № 4/ 2009г. по описа на Военно-апелативен съд гр. С..

В жалбата се правят доводи за допуснати нарушение на закона и явна несправедливост на наказанието- касационни основания по чл.348, ал.1, т.1 и 3 НПК, които се поддържат и в съдебното заседание. Иска се алтернативно отмяна на присъдата и признаване за невинен или приложение на чл.78а НК или намаляване размера на наложеното наказание лишаване от право да се управлява моторно превозно средство.

Прокурорът при Върховната касационна прокуратура изразява становище, че жалбата е изцяло неоснователна и присъдата следва да се остави в сила.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като прецени доводите на страните и провери въззивното решение в пределите по чл.347, ал.1 НПК намери за установено следното:

Военно- апелативният съд с присъда № 3 от 14.01.2009г. по в.н.о.х.д. № 4/2009г. е изменил присъда № 84 от 19.11.2008г. постановена по н.о.х.д. № 84/2008г. на Варненския военен съд, като постановил нова, с която признал подсъдимия Х за невинен в това, че на 05.12.2007г. в Търговище при управлението на моторно превозно средство в нарушение на правилата за движение, по непредпазливост и в независимо съпричинителство с подсъдимия И. В. С. да е причинил значителни имуществени вреди в размер на 96лв., поради което оправдал по обвинението по чл.343, ал.1, б."а" вр. чл.342, ал.1 НК.

На основание чл.24, ал.1, т.9 НПК във вр. чл.343, ал.2 НК прекратил наказателното производство срещу подсъдимия Х по обвинението по чл.343, ал.1, б."а" НК за причинени значителни вреди в размер на 2826, 30лв.

Признал подсъдимия И за виновен в това, че на 05.12.2007г. в гр. Т. при управление на специална машина нарушил правилата за движение и по непредпазливост и причинил значителни имуществени вреди в размер на 2922.30лв.поради което и на основание чл.343, ал.1, б."а" във вр. чл.342, ал.1 и чл.55, ал.1, т.2, б."в" НК го осъдил на глоба в размер на 500лв.

На основание чл.343Г НК съдът лишил подсъдимия от правото да управлява моторно превозно средство за срок от една година, като на основание чл.59, ал.1 НК приспаднал времето, през което подсъдимият е бил лишен от това право, считано от 30.01.2008г. до влизане на присъдата в сила.

Съображенията, изложени в подкрепа на касационното основание по чл.348, ал.1, т.1 НПК са, че въззивният съд неправилно е приел, че не са налице предпоставките за освобождаване от наказателна отговорност, с налагане на административно наказание- чл.78а НК. Не била установена по съответния ред концентрацията на алкохол в кръвта на подсъдимия, както и дори и тя да надхвърляла 0,50 промила, „пияното състояние" не било елемент от състава на престъплението.

Възраженията за неоснователни. Те са обсъждани и от въззивният съд, който правилно е приел, че по несъмнен начин е установено, че подсъдимият е управлявал превозното средство с концентрация 0.97 промила алкохол в кръвта. При решаването на този въпрос съдът е преценил всички доказателства, а именно- протокола за химическа експертиза и резултатите от двете извършени проби с „ Алкотест 7110 Дрегер" , поради което и извода, че в момента на вземане на кръвната проба подсъдимият се е намирал във фазата на елиминация на алкохола е последица от правилна преценка на събраните по надлежния ред доказателства. След като подсъдимият е управлявал превозното средство с концентрация на алкохол над 0.50 промила то е налице нарушението по чл.5 ал.2, т. З ЗДвП, което е и елемент от фактическия състав на престъплението по чл.343, ал.1, б."а" във вр. чл.342, ал.1 НК. Този извод произтича от характера на наказателната норма, която е бланкетна и съдържанието и се запълва с конкретни нарушения, предвидени в ЗДвП. След като подсъдимият е бил в пияно състояние, правилно въззивният съд е приел, че не са налице предпоставките на чл.78а, ал.1 НК и той не може да бъде освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.

Неоснователно е и възражението за явна несправедливост на наложеното наказание „ лишаване от право" да се управлява моторно превозно средство. То е определено в минимален размер и съответства на тежестта на допуснатите нарушения на правилата за движение.

Поради изложените съображения настоящият състав намери, че при постановяване на въззивната нова присъда не са допуснати сочените в касационната жалба нарушения и тя следва да се остави в сила.

 

Водим от гореизложеното и на основание чл.354,ал.1,т.1 НПК Върховният касационен съд,второ наказателно отделение

 

 

 

 

 

РЕШИ:

 

ОСТАВЯ В СИЛА присъда № 3 от 14.01.2009г. постановена по в.н.о.х.д. № 4/2009г. на Военно- апелативен съд гр. С.. Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: