Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 44

София, 26.04.2022 година


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на 26.04.22 г., в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: МАЯ ЦОНЕВА
НЕВЕНА ГРОЗЕВА

с участието на прокурора от ВКП Ивайло Симов, изслуша докладваното от съдия СТАМБОЛОВА К.Н.Ч.Д.289/22 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.44,ал.1 НПК.
Образувано е по повод разпореждане №129/01.04.22 г.,постановено по Н.Ч.Д.235/22 г. по описа на Окръжен съд – Плевен, с което е повдигнат спор за подсъдност с Районен съд - Левски.
Прокурорът от ВКП дава писмено мнение. В него изразява съгласие със становището на съдията от Окръжен съд – Плевен.
Като се запозна с относимите материали по делото, Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, установи следното:

В Районен съд – Левски е постъпила молба за правна помощ от Република Турция чрез Министерство на правосъдието, основаваща се на Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, с която се иска да се вземат обяснения на Ф. И. А., посочена като обвиняема по дело 2014/ 195 на Втори наказателен съд за тежки престъпления – гр. Одрин. В молбата е посочен адрес в гр. Левски. Образувано е Н.Ч.Д.94/22 г. по описа на Районен съд – Левски, по което на 25.03.22 г. е постановено разпореждане № 118. С него съдията- докладчик е прекратил производството и го е изпратил на Окръжен съд – Плевен с мотивите, че подсъдността в Република България на посоченото в молбата престъпление е на Окръжен съд- съгласно чл.35 НПК.
Съдията при Окръжен съд – Плевен пък, изготвил съответното разпореждане, с което е прекратил делото и е повдигнал спор за подсъдност пред ВКС, го е направил с мотивите, че редът за изпълнение на съдебни поръчки по делегация, съгласно българското законодателство, е посочен в разпоредбата на чл.122,ал.1 от Правилника за администрацията на съдилищата /ПАС/. Съгласно нея делата,
образувани по делегация от българските съдилища, се разглеждат от Районен съд.
Настоящият състав на ВКС намира, че компетентен да разгледа съдебната поръчка е Районен съд - Левски.
Съгласно чл.3,ал.1 от Европейската конвенция за взаимопомощ по наказателноправни въпроси, молбите за правна помощ се изпълняват по законодателството на замолената държава. По същество процесуалното действие, което Република България е замолена да проведе, представлява разпит по делегация. В НПК това действие е уредено в чл.108, съгласно ал.2 на който, когато е постановена от съд, делегацията се изпълнява от съответния районен съдия. Посочената разпоредба от ПАС доразвива на подзаконово ниво процедурата по изпълнение на поръчката, като я конкретизира в детайли, но следва да се има предвид, че подсъдността на делата винаги е законова. Това от своя страна се явява една от съществените гаранции в процеса.
Ето защо, и на основание чл.44,ал.1 НПК, Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение,


О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА прекратеното Н.Ч.Д.235/22 г. по описа на Окръжен съд – Плевен, на Районен съд – Левски за разглеждане по същество.
Препис от определението да се изпрати на Окръжен съд – Плевен, за сведение.
Настоящото определение не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.