Ключови фрази
отрицателен установителен иск * липса на правен интерес * електроенергия

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

О П Р Е Д Е Л Е Н  И Е

 

311

 

София, 26.05.2009 година

 

            Върховният касационен съд на Република България, второ търговско отделение, в закрито заседание на деветнадесети май две хиляди и  девета година в състав:

 

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:   МАРИО БОБАТИНОВ

                                            ЧЛЕНОВЕ:     ВАНЯ АЛЕКСИЕВА          

                                                                       МАРИЯ СЛАВЧЕВА

            при  участието на секретаря   

            в присъствието на  прокурора

            изслуша докладваното  от  съдията М.Славчева 

            ч.т.дело № 272/2009 година

 

Производство по чл.274, ал.3, т.1 ГПК във връзка с чл.288 и чл.280, ал.1 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на А. И. Н. , действаща като едноличен търговец с фирма “И” срещу определение № 132 от 21.01.2009 г. по в.ч.гр.д. № 1204/2008 г. на Варненския окръжен съд, с което се оставя в сила определение № 1* от 14.10.2008 г. по гр.д. № 5682/2008 г. на Варненския районен съд.

С частната касационна жалба е наведено оплакване за допуснати съществени процесуални нарушения и се иска като неправилно да се отмени, а делото да се върне за продължаване на съдопроизводствените действия по него.

В допълнителното изложение частната жалбоподателка обосновава допустимостта на касационното обжалване с противоречиво разрешения с практиката на съдилищата съществен процесуален въпрос относно наличието на правен интерес за предявяването на установителен иск за отричане съществуването на твърдяното от доставчика на елелкторенергия вземане, обективирано в издадената на жалбоподателката фактура- касационно основание по чл.280, ал.1, т.2 ГПК.

Ответникът по частната жалба “”Е. ОН България П. ” АД не е възразил по реда на чл.276 ГПК.

Настоящият състав на ВКС, второ отделение при Търговска колегия, като взе предвид доводите на страната във връзка с инвокираните оплаквания съобразно правомощията си по чл.278, ал.1 и сл. ГПК и прецени данните по делото, приема следното:

Частната касационна жалба е подадена в преклузивния срок по чл.275, ал.1 ГПК от надлежна страна и е процесуално допустима.

С обжалваното определение е потвърдено определението на първоинстанционния съд, с което е прекратено производството по предявения от настоящата жалбоподателка иск с правно основание чл.124, ал.1 ГПК за признаване за установено по отношение на “Е” АД, че не дължи на ответника сумата 24 212.05 лв. за начислената й за периода от 21.01.2008 г. до 18.04.2008 г. електроенергия, като са споделени изложените в потвърденото определение съображения за липса на правен интерес, обосновани с отсъствието на правен спор между страните - ответникът да претендира съществуването на спорното право.

Касационното обжалване следва да се допусне, тъй като е разрешен от въззивния съд процесуален въпрос - за правния интерес на ищеца за предявяване на иск за установяване на задължението за ползвана електроенергия през посочения период - който въпрос е съществен, тъй като обуславя допустимостта на иска. Този въпрос няма значение за точното прилагане на закона, и за развитие на правото, както неправилно се поддържа от жалбоподателката - основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, а е разрешен в противоречие с трайната установена практика на ВКС за необходимостта от правен интерес за предявяване на установителния иск по чл. 97, ал. 1 ГПК (отм.), като условие за допустимост на иска - основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК.

Частната жалба е основателна. Обжалваното определение, с което е потвърдено определение на първоинстанционния съд за прекратяване на производството по делото поради недопустимост на предявения иск, е неправилно. Допустим е предявеният иск за признаване за установено, че ищцата не дължи на ответника сумата 24 212.05 лв.. за начислената й от ответника електроенергия за периода 21.01.2008 г. – 18.04.2008 г. За да е допустим установителен иск за правоотношение, като субсидиарна форма на защита, ищецът трябва да има правен интерес от предявяването му - да не разполага с друга възможност за правна защита, за да се разреши със сила на пресъдено нещо гражданският спор с ответника, възникнал от договора за ползване на електроенергия. Правният интерес за ищцата да установи размера на задължението си по създаденото с ответника правоотношение по договор за предоставяне на енергия, е налице, тъй като е налице спор между страните по този въпрос - ищцата твърди, че не е потребила електроенергия в обема, посочен в издадената й от ответника фактура за процесния период и тя не разполага с друг вид защита на правата си - от нея не може да се иска да плати цената за оспорените количества, начислени й с фактурата, след което да иска от ответника възстановяване на надвнесени суми.

По изложените съображения обжалваното определение следва да се отмени и вместо него да се постанови друго, с което се отмени определението за прекратяване на производството по предявения иск с правно основание чл. 124, ал. 1 ГПК и делото да се върне на първоинстанционния съд за разглеждане на предявените искове.

Водим от горното Върховният касационен съд, състав на второ отделение при Търговска колегия

О П Р Е Д Е Л И:

ОТМЕНЯ определение № 132 от 21.01.2008 г. по ч.гр.д. № 1204/2008 г. на Варненския окръжен съд и вместо него ПОСТАНОВЯВА:

ОТМЕНЯ определение № 1* от 14.10.2008 г. по гр.д. № 5682/2008 г. на Варненския районен съд, с което е прекратено производството по предявения от Е. “И” иск срещу "Е. ОТ България П. ;АД - гр. В. за признаване за установено, че ищецът не дължи сумата 24 21205 лв. за начислена му електроенергия за периода 21.01.2008 г. – 18.04.2008 г.

ВРЪЩА делото на първоинстанционния съд за продължаване на процесуалните действия по предявения иск.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: