Ключови фрази
Обсебване * изпълнително деяние * общност на умисъла


5
Р Е Ш Е Н И Е
№ 324
София, 17 септември 2010 год.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд, наказателна колегия - първо отделение, в съдебното заседание на девети юни две хиляди и десета година и в състав:

Председател: Иван Недев
Членове: Ружена Керанова
Николай Дърмонски

при секретар Аврора Караджова участието
на прокурора Николай Любенов изслуша докладваното
от съдията Иван Недев наказателно дело № 301/2010 год.
Производството е по Глава ХХХІІІ – Възобновяване на наказателни дела, по искане на осъдените К. А. Д. и Д. И. Н. на основание чл.422,ал.1,т.5 НПК. Навеждат доводи, че присъдата по нохд 489/2008г. на РС-Пловдив и потвърждаващото я въззивно решение по внохд 2167/2009г. на ОС-Пловдив са постановени при допуснати груби нарушения на закона и процесуалните правила. Искат съдебните актове да се отменят и делото върне за ново разглеждане, а като алтернатива – да се изменят в тяхна полза.
Съображенията са, че двамата не са извършили никакво престъпление по НК, че се касае до гражданско-правни отношения между Д. и Г., че съдът е допуснал съществени нарушения на процесуалните правила при вземане и постановяване на съдебните актове, че без да има посочено каквото и да е фактическо обстоятелство от обвинението спрямо Н. за осъществяване на изпълнителното деяние на обсебване, той е признат за виновен и осъден като съизвършител на това престъпление.
Повереникът на частната обвинителка и граждански ищец В.Г. е на становище, че искането е неоснователно и следва да остане без уважение.
Прокурорът също поддържа искането да остане без уважение като изцяло неоснователно.
След преценка доводите и становищата на страните и проверка материалите по делото ВКС, І-во н.о. в настоящия състав намира искането за основателно.
С присъда №489//26.VІ.2009г. по нохд 489/2008г. на РС-Пловдив К. А. Д. и Д. И. Н. са признати за виновни и осъдени по чл. 206, ал. 1, вр. чл. 20, ал. 2, вр. ал. 1, вр. чл. 54 от НК на по 4(четири) месеца лишаване от свобода, условно с изпитателен срок по чл.66 НК 3(три) години за това, че на 09.08.2007 г. – 10.08.2007 г. в П., в съучастие като съизвършители, противозаконно са присвоили чужди движими вещи – 6 (шест) броя котки: 3 (три) големи на обща стойност 150 (сто и петдесет) лева и 3 (три) малки на обща стойност 300 (триста) лева, всички на обща стойност 450 (четиристотин и петдесет) лева, собственост на В. Г. Г. от с.гр., които са владеели и пазели; осъдени са да заплатят на В.Г. 300 (триста) лева, обезщетение за причинените й имуществени вреди.
С въззивното решение № 321/4.ХІ.2009г. по внохд 2167/2009г. на ОС-Пловдив присъдата е потвърдена без промяна на фактите и правната квалификация.
Прието е за установено, че на инкриминираните дата и място осъдените К. А. Д. и Д. И. Н., в резултат на уговорка на Д. с пострадалата В. Г. Г. да приеме и се грижи за шест нейни котки за 10 дни срещу заплащане на 100лв., отишли и взели котките от дома й, които по-късно отказали да върнат.
При тези обстоятелства изводът на въззивния съд, че е „...установено по несъмнен и категоричен начин, че подсъдимите Д. и Н. са осъществили от обективна страна признаците на състава на престъпление по чл. 206, ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. ал. 1 от НК, тъй като на 09.08.2007г. – 10.08.2007г. в гр.П., в съучастие като съизвършители, противозаконно са присвоили чужди движими вещи – шест броя котки, три големи и три малки на обща стойност 450 (четиристотин и петдесет) лева, собственост на В. Г.Г., които са владеели и пазели.”, е взет при нарушаване на задължението по чл.14 НПК, защото не е резултат на обективно, всестранно и пълно изследване на всички обстоятелства, които имат значение за правилното решаване на делото.
Не е посочено с кои действия Н. осъществява изпълнителното деяние на престъплението обсебване при общ умисъл с другата подсъдима и със съзнаване на общност на действията им, кога и как е формиран той. Обстоятелството, че двамата живеят на семейни начала и че подсъдимият е собственик на фирмата, чиито е зоо-магазина, е недостатъчно за такъв извод, след като от фактическа страна е прието, че всички уговорки са между пострадалата и подсъдимата.
При обвинението за съучастие по смисъла на чл.20,ал.2 НК и забраната Касационният съд да приема различни от приетите от инстанциите по същество факти, се налага извод, че въззивното решение следва да се отмени и делото върне за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание.
При това следва да се обсъдят внимателно и задълбочено всички доводи на страните, в т.ч. и поддържаните пред настоящата инстанция от подсъдимите и защитата им. Задължителна е преценката и аргументиран отговор на довода, че отношенията следва да се решат на плоскостта на облигационното право.
При новото разглеждане на делото и квалификация на деянието е необходим анализ на обстоятелствата по делото и през призмата на нормата на чл.206,ал.5 НК.
По тези съображения и на основание чл.425,ал.1,т.1 НПК ВКС, І-во н.о.
Р Е Ш И:


Отменя по реда на възобновяване на наказателните дела влязлото в сила въззивно решение по внохд 2167/2009г. на ОС-Пловдив и връща делото за ново разглеждане от друг състав от стадия на съдебното заседание пред въззивната инстанция.
Решението не подлежи на обжалване.


Председател:

Членове: