Ключови фрази
правен интерес * Иск за поставяне на лице под пълно или ограничено запрещение * активна процесуална легитимация


2.стр. от определение по ч.гр.д. № 669/2010 на Върховния касационен съд, ІV ГО

ОПРЕДЕЛЕНИЕ
№ 691

С., 02. декември 2010 г.


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на първи декември две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков ч.гр.д. № 669 по описа за 2010 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 288 ГПК.
Обжалвано е определението на В. апелативен съд от 11.10.2010 г. по ч.гр.д. № 509/2010, с което е потвърдено определението на В. окръжен съд от 09.09.2010 по гр.д. № 1717/2010 за връщане на исковата молба.
Недоволен от определението е жалбоподателят Т. К. Г., представляван от адв. К. от В., който го обжалва в срок като счита, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправния въпрос за наличието на правен интерес у по-далечен роднина да иска запрещението, когато има живи по-близки роднини, които биха го изместили при наследяване, който (въпрос) е решен в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, разрешава се противоречиво от съдилищата и има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение като констатира, че обжалваното определение е въззивно, както и че предявеният иск е неоценяем, намира, че частната жалба е допустима, подадена е в срок и е редовна.
За да постанови обжалваното определение, въззивният съд е приел, че ищецът, като внук на ответницата, няма интерес да иска поставянето й под запрещение, тъй като наличието на по-близък родственик – син на ответницата и баща на ищеца изключва неговата процесуална легитимация.
Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като повдигнатият правен въпрос обуславя решението по делото и се разрешава противоречиво от съдилищата.
Неправилно въззивният съд е приел, че близки роднини на лицето, чието запрещаване се претендира са лицата, които биха били призовани към наследяване в случай на смърт. Близките роднини по смисъла на чл. 336, ал. 1 ГПК не се изчерпват с лицата, които биха били призовани към наследяване в случай на смърт. Близък роднина може да бъде също както лице от кръга на другите законни наследници, така и лице извън този кръг. Близостта не се изразява във вида и степента на родството, а във фактическите отношения между страните. В исковата молба ищецът твърди, че живее с ответницата в едно домакинство и той се грижи за нея, а процесуалната легитимация се определя не от доказани факти, а от твърденията в исковата молба.
Като не е съобразил изложеното въззивният съд е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а делото – върнато на първоинстанционния съд за разглеждане на предявения иск.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

ОПРЕДЕЛИ:

ДОПУСКА касационното обжалване на определението на В. апелативен съд от 11.10.2010 г. по ч.гр.д. № 509/2010.
ОТМЕНЯ определението на В. апелативен съд от 11.10.2010 г. по ч.гр.д. № 509/2010.
ВРЪЩА делото на В. окръжен съд за разглеждане на предявения иск.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.