Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 22

гр. София, 18.02.2019 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховен касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение,
в закрито заседание на осемнадесети февруари две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ТОНЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КЪНЧЕВА
БИЛЯНА ЧОЧЕВА

изслуша докладваното от съдия ЧОЧЕВА ч.н.дело № 173 по описа за 2019 г.
и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството пред Върховния касационен съд е по реда на чл. 44, ал. 1 от НПК за разрешаване на повдигнат от Софийския апелативен съд спор за подсъдност между същия и Окръжен съд–гр. Монтана по повод поискан от Апелативен съд Йота, Швеция въз основа на Европейска заповед за разследване разпит чрез видеоконферентна връзка.
В писменото си становище прокурорът от ВКП изразява позиция, че компетентен да разгледа делото е Окръжен съд–гр. Монтана.
Върховният касационен съд, след като провери материалите по делото и съобрази предпоставките по чл. 44 ал. 1 от НПК, намира, че производството следва да бъде разгледано от Окръжен съд–гр. Монтана.
ЧНД № 19/2019 г. е образувано поради сезирането на Окръжен съд–гр. Монтана с Европейска заповед за разследване, съдържаща искане за разпит чрез видеоконферентна връзка на Ц. Г. Ц. от [населено място], обл. М. в качеството му на ищец. Видно от материалите по делото, в Швеция е образувано наказателно производство за извършено престъпление „трафик на хора”, като ищци и свидетели са български граждани, които живеят в Република България. Делото е висящо пред Апелативен съд Йота по повод жалби на всички подсъдими и протест на прокурора срещу постановената от Районен съд Векшьо първоинстанционна присъда.
С определение от 08.02.2019 г., постановено по ЧНД № 19/2019 г. Окръжен съд-Монтана е прекратил производството и го е изпратил по компетентност на Софийския апелативен съд, като се е позовал на разпоредбата на чл. 474, ал. 3 от НПК, съгласно която молбата за разпит чрез видеоконференция се изпълнява от съдия от апелативния съд по местоживеенето на лицето.
С разпореждане от 14.02.2019 г. по ЧНД № 201/2019 г. Софийският апелативен съд, НО, 4-ти състав, е намерил, че за изпълнението на отправената молба за разпит чрез видеоконферентна връзка е приложима разпоредбата на чл. 139, ал. 9 от НПК. Изложени са и съображения за неточно направена от съдията-докладчик аналогия с разпоредбите за международноправното сътрудничество по наказателни дела - чл. 474, ал. 3 вр. ал. 1 от НПК, доколкото става дума за особено производство, регламентирано в международноправните актове, по които страна е Република България. Поради това е изразено становище, че коректната аналогия е тази с нормата на чл. 9, ал. 1, т. 2 от по-новия и специален закон, какъвто е Законът за европейската заповед за разследване. По изложените мотиви е повдигната разглежданата препирня за подсъдност, като с последващо определение - № 74 от 14.02.2019 г., делото е прекратено и изпратено на ВКС за произнасяне по реда на чл. 44, ал. 1 от НПК.
Направените от Софийския апелативен съд изводи са правилни и законосъобразни. Съгласно разпоредбите на чл. 9, ал. 1, т. 2 от Закона за европейската заповед за разследване компетентен орган да признае заповедта в съдебното производство е съответният окръжен съд, в чийто район се иска съответното съдебно следствено действие. Наличието на специални разпоредби, регламентиращи провеждането на поискания с Европейската заповед за разследване разпит, изключват приложението на чл. 474, ал. 3 от НПК по аналогия.
Предвид гореизложеното и на основание чл. 44 ал. 1 от НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА прекратеното ЧНД № 201/2019 г. по описа на Софийския апелативен съд, НО, 4-ти състав ведно с прекратеното ЧНД № 19/2019 г. на Окръжен съд–гр. Монтана за образуване и разглеждане от последния.
Препис от настоящето определение да се изпрати на Софийския апелативен съд за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1.


2.