Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие


3


Р Е Ш Е Н И Е

№ 41

гр. София, 18. 04. 2013 г.


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение, в съдебно заседание на шести февруари две хиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ

при участието на секретаря Виолета Петрова
изслуша докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело № 899 /2012г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл. 303 и сл. ГПК.
Н. М. К., Ш. Б. М. и Г. Б. Б. са поискали с молба вх.№ 4963 от 01.11.2012г. да се отмени решението на Районен съд Нови пазар № 324 от 13.12.2010г. по гр.д № 838/2010г. поради допуснато нарушение на правото им на участие по делото.
Ответниците не са подали отговор на молбата.
Твърденията в молбата за отмяна са, че молителите не са били призовани в производството пред районния съд като се изтъкват доводи, че е била нарушена разпоредбата на чл. 38 ГПК, тъй като не са изискани сведения за техните настоящи адреси, както и че не са призовани на установените по делото точни постоянни адреси.
От данните по представения препис от изпълнително дело № 2011876040061 на частен съдебен изпълнител Д. З. с район на действие Окръжен съд Шумен, образувано по издаден изпълнителен лист по гр.д.№838/2010г. на Районен съд Нови Пазар, решението по което е предмет на молбата за отмяна, се установява, че длъжниците са узнали за образуваното изпълнително производство на 29.10.2012г. и спрямо тази дата при липса на други данни преди това лично да им е била връчена призовка за доброволно изпълнение или други съобщения по изпълнителното дело, с подаването на 01.11.2012 г. на молбата за отмяна е спазен тримесечния срок по чл.305 ГПК и производството е допустимо.
По основателността на молбата за отмяна.
В производството по гр.д.№ 838/2009г. по описа на Районен съд Нови Пазар, призоваването на молителите, които са били ответници по предявения срещу тях иск за неоснователно обогатяване, е извършено по чл. 47 ГПК като им е назначен особен представител на основание чл.47 ал.6 ГПК.
Според задължителната съдебна практика, създадена по реда на чл.274 ал.1 т.3 ГПК – определение № 565 от 28.10.2009г. по ч.гр.д.№ 577/2009г. на ВКС, ІІІ г.о. поредността на връчването на призовките и съобщенията е установена в чл.38 ГПК като гаранция, че страните ще бъдат призовани лично. Отделно от това разпоредбата на чл.47 ГПК съдържа последователни правила, които съдът трябва стриктно да спази, преди да приложи разпоредбата на чл. 47 ал.6 ГПК като поредността е следната: ако ответникът не се яви в съда да получи книжата си в канцеларията на съда в двуседмичния срок от залепване на уведомлението - чл. 47, ал. 3 ГПК, съдът указва на ищеца да представи справка за адресната му регистрация, която трябва да съдържа данни за регистрираните по реда на чл.90 ал.1 от Закона за гражданската адреси. Установяването на тези данни е необходимо, за да може съдът да провери дали регистрираният адрес - настоящ или постоянен, съвпада с този, на който е било залепено уведомлението. Ако адресите не съвпадат, съдът трябва да разпореди ново връчване на настоящия, респ. на постоянния адрес по общия ред.
В разглеждания случай тази поредност не е спазена като съдът не е изискал от ищеца да представи доказателства имат ли ответниците регистриран настоящ адрес. От данните по самото дело – представена с исковата молба нотариална покана до Н. М. К. се установява, че тя я е получила на настоящ адрес в [населено място], а от данните по изпълнителното дело, представено в производството за отмяна се установява, че тя, както и молителя Ш. Б. М. са имали регистриран настоящ адрес в [населено място] към момента на предявяване на иска. Следователно по отношение на тези двама молители е доказано, че имат регистрирани настоящи адреси и е следвало да бъдат призовани от тях при разглеждането на делото от Новопазарския районен съд. По тези съображения следва да се приеме, че неспазването на разпоредбата на чл.47 ГПК в конкретния случай е довело до нарушаване на правото им на участието по делото, а това е основание по чл.303 ал.1 т.5 ГПК за отмяна на влязлото в сила решение. То следва да бъде отменено изцяло, защото задължението на ответниците произтичат от общ факт и делата им не могат да бъдат решени противоречиво.
Воден от горното Върховният касационен съд, първо гражданско отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА на основание чл.303 ал.1 т.5 ГПК влязлото в сила решение на Районен съд [населено място] пазар № 324 от 13.12.2010г. по гр.д.№ 838/2009г. изцяло и
ВРЪЩА делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: