Ключови фрази
Предсрочно освобождаване * условно предсрочно освобождаване

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 46

гр. София, 28.05.2020 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и осми февруари през две хиляди и двадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: Галина Тонева

ЧЛЕНОВЕ: 1. Жанина Начева

2. Надежда Трифонова


при секретаря …… Ил. Рангелова ……………………………………. в присъствието на прокурора … Гебов …………………………………. изслуша докладваното от съдия Ж. Начева ……………………………………… наказателно дело № 129 по описа за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:
Настоящото производство е по глава тридесет и трета, част VІ от НПК, образувано по искане на осъдения И. И. К. за възобновяване на производството по в. н. ч. д. № 540/2019 г. по описа на Пловдивския апелативен съд.
Искането е направено на основание чл. 419 НПК. Осъденият твърди, че администрацията на затвора е дала положителна оценка за него; че заповедта на директора на ГД „Изпълнение на наказанията” и указанията към нея са в противоречие с чл. 70 НК, Препоръка (2003)22 на Комитета на министрите на Съвета на Европа и обяснителния меморандум; че това е опорочило производството за условно предсрочно освобождаване; че „висящото” дело обхваща период 2009-2010 г., а наказанието по него е в реална съвкупност, което се установява от приложена служебна бележка. Осъденият посочва също, че искрено се разкайва и съжалява за досегашното си престъпно поведение. Заявява, че то няма да рецидивира в бъдеще. Направено е искане за възобновяване на делото.
В съдебно заседание защитникът (адв. С.) на осъдения намира, че искането е недопустимо.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура дава заключение, че искането е процесуално недопустимо и неоснователно.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане и съображенията на страните, намира следното:
С определение № 632 от 10.10.2019 г. на Старозагорския окръжен съд по н.ч.д.№ 405/2019 г. е оставена без уважение молбата на осъдения И. И. К. за условно предсрочно освобождаване.
С определение № 629 от 28.10.2019 г. на Пловдивския апелативен съд по в. ч. н. д. № 540/2019 г. определението е потвърдено.
Искането е процесуално недопустимо.
Разпоредбата на чл. 419 НПК очертава кръга на съдебните актове, които могат да бъдат предмет на проверка по глава тридесет и трета НПК - „Възобновяване на наказателни дела”. В обсега на производството, предвидено като „извънреден способ” за контрол, попадат влезлите в сила присъди и решения, както категория определения, отразени по съответни текстове от НПК или чрез препращане към посочените по чл. 341, ал. 1 НПК (и разпореждания). Измежду отбелязаните няма определение по материята на условното предсрочно освобождаване. Разпоредбата на чл. 441 НПК урежда възможност да бъдат направени ново предложение или молба след изтичане на срок от шест месеца от влизане в сила на определението. Искането на осъдения И. И. К., като процесуално недопустимо, следва да бъде оставено без разглеждане, а производството – прекратено.
По изложените съображения Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК
О П Р Е Д Е Л И:
ОСТАВЯ БЕЗ РАГЛЕЖДАНЕ искането на осъдения И. И. К. за възобновяване на производството по в. н. ч. д. № 540/2019 г. по описа на Пловдивския апелативен съд.
Прекратява производството по н. д. № 129/2020 г. по описа на Върховния касационен съд.
Настоящото определение не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: