Ключови фрази
съдебни разноски * обезпечение на бъдещ иск

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

                                 О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

                                                         № 63

 

                                     София, 13,02,2009 г.

 

           Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в закритото заседание на шести февруари през две хиляди и девета година в състав

 

                                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров

                                                                     ЧЛЕНОВЕ:  Елеонора Чаначева

                                                                                            Емил Марков

 

при секретаря ………………………………..……. и с участието на прокурора ………………………………….., като изслуша докладваното от съдията Емил Марков ч. търг. дело № 397 по описа за 2008 г., за да се произнесе взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 279 във вр. чл. 274, ал. 3, т. 2, предл. І-во ГПК.

Образувано е по частната жалба на „Д Б. ” О. – С с вх. № 6802/14. Х.2008 г., подадена чрез съвместно представляващите търговеца П. Т. М. и С. Й. К, против разпореждане на САС, ТК, от датата 9. Х.2008 г., постановено по ч.гр. дело № 1989/08 г., с което е било оставено без уважение искането на д-вото за присъждане на разноски „по приключило дело за обезпечение на бъдещ иск”. Единственото оплакване на търговеца-частен жалбоподател е за незаконосъобразност на атакуваното разпореждане на САС, поради което д-вото претендира отменяването му и постановяване на съдебен акт от настоящата инстанция, с който ВКС да се произнесе по съществото на искането му за разноски. Обосновавайки наличието на предпоставките по чл. 280, ал. 1 ГПК, отнасящи се до приложното поле на касационното обжалване, частният жалбоподател инвокира доводи, че „институтът за пресъждане на разноските по чл. 81 ГПК е нова фигура в процесуалното право, въведена с новоприетия и действащ понастоящем ГПК” и затова апелативният съд бил длъжен да се произнесе и по процесното искане за разноски, доколкото бил налице съдебен акт, с който делото приключвало във въззивната инстанция. В тази връзка редовно упълномощеният процесуален представител на частния жалбоподател посочва в изложението си за допустимост на касационното обжалване, че като е оставил искането за разноски без уважение, САС се е произнесъл по един съществен процесуалноправен въпрос, релевантен както за точното прилагане на закона /чл. 81 ГПК/, така и от значение за развитие на правото въобще: предпоставка по т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, обуславяща приложното поле на касационното обжалване.

Ответното по частната жалба „Е” ООД-гр. Р, област Благоевград не е ангажирало становище по основателността на оплакването за незаконосъобразност на обжалваното разпореждане на САС.

Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение намира, че като постъпила в преклузивния срок по чл. 275, ал. 1 ГПК и подадена от надлежна страна в производството пред САС, което е било по реда на чл. 396 ГПК, частната жалба на „Д Б. ” ООД–С ще следва да се преценява като процесуално допустима. Разглеждането й по същество ще следва да се допусне по следните съображения:

Налице е предпоставка по смисъла на чл. 274, ал. 3, т. 2, предл. І-во във вр. с т. 3 на чл. 280, ал. 1 ГПК, обуславяща приложно поле на касационното обжалване на атакуваното разпореждане на САС. Макар да не може да се приеме, че с разпоредбата на чл. 81 ГПК законодателят е въвел нов процесуалноправен институт, точното й прилагане налага да се проведе разграничение между понятията „приключено дело в съответната инстанция”, от една страна и „даване разрешение по същество на други производства”.

Разгледана по същество частната жалба на „Д Б. ” О. – С е неоснователна.

САС е изложил съображения, че искането на търговеца-настоящ частен жалбоподател за присъждане на разноски в приключилото производство по реда на чл. 396 ГПК е неоснователно, понеже д-вото можело да ги търси в хода на исковия процес по вече заведеният от „Е” ООД-гр. Разлог срещу него облигационен иск. Това разбиране на САС стриктно кореспондира с разпоредбата на чл. 81 ГПК, тъй като обезпечаването на иск представлява само една привременна мярка, докато в случая делото не е все още приключено и в първата инстанция, т.е. пред Благоевградския ОС. Независимо от това, че в Раздел ІІ на гл. VІІІ от сега действащия процесуален закон фигурират два текста /на чл. 78 и на чл. 81 ГПК/, които са с напълно идентични наименования, двата безпротиворечиво предпоставят развитие на делото в хода на общото и на особените искови производства /арг. за противното от текста на чл. 79 ГПК/. Ето защо, правно несъстоятелно е твърдението на процесуалния представител на търговеца-частен жалбоподател, че искането му за разноски следвало да бъде уважено, понеже било налице окончателно приключване на производството по реда на чл. 396 ГПК. С него обаче не се приключва делото /исковото пр-во/ „в съответната инстанция”, т.е. обезпечителният процес запазва естеството си на привременна мярка по отношение развоя на всяко едно конкретно исково производство. Наред с това, а и съгласно задължителните за съдилищата в Републиката постановки по т. 6 на ТР № 1/17.VІІ.2001 г. на ОСГК на ВКС, по правното си естество определенията за присъждане на разноски разкриват близост с решенията, защото разрешават материалноправен спор, свързан със същинския предмет на съдебното производство. В заключение, точният разум на разпоредбата на чл. 81 ГПК не е в това съдът задължително да удовлетворява всяко искане за разноски, а „да се произнася” по него – било в положителен или в отрицателен смисъл. Затова цитираният текст от процесуалния закон по никакъв начин не би следвало да се схваща като нов институт на процесуалното право /каквото е поддържаното от частния жалбоподател становище/, а нормата да се тълкува систематично, т.е. във връзката й с предходния текст на чл. 80 ГПК, обуславящ правомощието на съответната инстанция да се произнесе по едно надлежно заявено искане за присъждане на разноски „до приключването на последното заседание” пред нея.

С оглед изложеното частната жалба на „Д Б. ” О. – С ще следва да бъде оставена без уважение, а атакуваното с нея разпореждане на САС – да се потвърди.

 

Мотивиран от горното настоящият състав на Върховния касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПОТВЪРЖДАВА разпореждането на Софийския апелативен съд, ТК, 6-ти с-в от з.з. на 9. Х.2008 г., постановено по ч. гр. д. № 1989/08 г., с което е било оставено без уважение искането на „Д Б. ” ООД-С за присъждане на разноски в приключеното пред САС производство по реда на чл. 396 ГПК.

 

Определението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1

 

 

2