Ключови фрази
Извършване на археологически разкопки и отчуждаване на културни ценности * предубеденост * незаконен съдебен състав

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

                                           12

София, 21 януари 2010 година

 

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на тринадесети януари две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА

                                                                                      БЛАГА ИВАНОВА

                                                                        

при участието на секретаря Аврора Караджова

и в присъствието на прокурора Димитър Генчев

изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова

дело № 642 по описа за 2009 година.

 

С присъда по нохд № 103/09 г. Окръжният съд-гр. Търговище признал подсъдимите Х. Х. К. и Х. И. К. за виновни и на основание чл.277а, ал.3 във вр.с ал.2, чл.20, ал.2 и чл.54 НК ги осъдил на по 1 година и 6 месеца лишаване от свобода с отлагане изпълнението на наказанията за срок от по 3 години и на глоби в размер на по 5 000 лева.

С решение № 147 от 01.10.2009 г. по внохд № 214/09 г. Апелативният съд-гр. Варна потвърдил посочената присъда.

Срещу въззивното решение е постъпила обща касационна жалба от двамата подсъдими, с която се претендира наличието на всички основания по чл.348, ал.1 НПК. Правят се алтернативни искания за връщане на делото за ново разглеждани, оправдаване по възведеното обвинение или индивидуализиране на наказанията при условията на чл.55 НК. Пред ВКС жалбоподателите и защитникът им поддържат жалбата.

Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище за неоснователност на оплакванията.

Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка в пределите по чл.347 НПК, ВКС І-во наказателно отделение установи:

 

При разглеждане на делото е допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, което предопределя отмяна на оспорения съдебен акт и връщане на делото за ново разглеждане на първоинстанционния съд от стадия на съдебното заседание, а именно това по чл.348, ал.1, т.2 във връзка с ал.3, т.3, чл.29, ал.2 НПК.

 

Съображенията за това са следните:

На 23.04.2009 г., съответно на чл.35, ал.2 НПК, в ОС-гр. Търговище е внесен обвинителен акт срещу подсъдимите за престъпление по чл.278б, ал.2 във връзка с ал.1 и чл.20, ал.2 НК, за което се претендира да е извършено на 22.01.2009 г.

Малко преди това със ЗИДНК, публикуван в Дв.бр.27/2009 г., в сила от 10.04.2009г. престъпният състав по чл.278б, ал.1 - 4 НК е променен и е създаден нов такъв по чл.277а, ал.1 - 8 НК.

В първото по делото съдебно заседание на 26.05.2009 г. след даване ход на съдебното следствие ТОС по собствена инициатива допуснал „изменение в цифровото изписване на престъплението, по което са предадени на съд подсъдимите Х. К. и Х. К. от престъпление по чл.278б, ал.2 във връзка с ал.1 в престъпление по чл.277а, ал.3 във връзка с ал.2 НК”. От съобразителната част на протоколното определение е видно, че съдът е сторил това като е съобразил законодателната промяна, посочена по-горе и защото новият чл.277а, ал.3 във връзка с ал.2 НК припокрива всички обективни признаци на състава на престъплението по чл.278б, ал.2 във връзка с ал.2 НК. Нещо повече, съобразил, че новият престъпен състав се явява по-благоприятен закон за подсъдимите.

Въззивната инстанция оценила така извършеното от първоинстанционния съд като съответно на процесуалния закон, тъй като „текста на закона е бил променен, обвинението е било променено в съдебно заседание, без да се променя съществено фактическата обстановка и приложения закон, по който са осъдени двамата подсъдими е по-благоприятен за двамата”. ВКС не може да съгласи с така направената оценка.

Въпросите съставлява ли деянието престъпление и каква е правната му квалификация следват въпросите има ли извършено деяние, извършено ли е то от подсъдимия и извършено ли е виновно, като всички те могат да бъдат обсъждани и получат отговор от съда единствено по реда на чл.301, ал.1 НПК.

Предварително изразеното от ТОС становище относно приложимия закон и с оглед на чл.2 НК обективира предубеденост на съдебния състав по смисъла на чл.29, ал.2 НПК, която го прави незаконен по смисъла на чл.348, ал.3, т.3 НПК. Нарушението е допуснато за първи път от първоинстанционния съд и не може да бъде отстранено от въззивната инстанция.

Изложеното не позволява на настоящия състав да вземе отношение по останалите възражения на подсъдимите, които при новото разглеждане на делото следва да получат убедителен отговор.

Водим от горното на основание чл.354, ал.3, т.2 във вр.с чл.355, ал.1, т.т.1 и 3 НПК ВКС І-во наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ ИЗЦЯЛО решение № 147 от 01.10.2009 г. по внохд № 214/09 г. на Апелативния съд-гр. Варна, с което е потвърдена присъдата на Окръжен съд-гр. Търговище, постановена по нохд № 103/09 г. и ВРЪЩА ДЕЛОТО за ново разглеждане от друг състав на ОС-гр. Търговище от стадия на съдебното заседание.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: