Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * групиране на наказания * най-благоприятно групиране на наказания * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Касационни дела по глава тридесет и трета НПК

Р Е Ш Е Н И Е

 

Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

 

№ 518

 

гр. София, 21 декември 2009г.

 

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и четвърти  ноември,  две хиляди и девета година,  в състав:

 

 

                               ПРЕДСЕДАТЕЛ :   ЕЛИЯНА  КАРАГЬОЗОВА

       ЧЛЕНОВЕ :   КЕТИ  МАРКОВА

                                                                          ПАВЛИНА  ПАНОВА

 

 

при  участието на секретаря  ИВАНКА  ИЛИЕВА

и в присъствието на прокурора  РУСКО  КАРАГОГОВ

изслуша докладваното от съдията  КЕТИ   МАРКОВА

н. д. №  620 по описа за 2009г.

 

Производството е по чл. 419 и сл. НПК, образувано по искане на Главния прокурор на Република България, за възобновяване на НЧД № 812/ 2009г., по описа на Районен съд- гр. П., отменяване на постановеното същото дело определение от 8. 06. 2009г., и връщане на делото за ново разглеждане, на основание чл. чл. 420, ал. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК, поради допуснато нарушение по чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 НПК.

Искането се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура, по изложените в него съображения.

Осъденият Д. Д. М., редовно призован, не се явява в съдебно заседание пред ВКС. Назначеният му в настоящото производство служебен защитник, в представено по делото писмено становище, поддържа, че ако с предложението на Главния прокурор се цели отежняване наказателноправното положение на осъденото лице, същото следва да оставено без уважение.

Върховният касационен съд, трето наказателно отделение, като взе предвид доводите в искането, становищата на страните, и провери атакувания съдебен акт в пределите на правомощията си по чл. 425 НПК, за да се произнесе, взе предвид следното:

Искането на Главния прокурор на Република България е допустимо, тъй като е депозирано от надлежен орган и в установения от закона срок. Разгледано по същество, е основателно.

С определение от 8. 06. 2009г., постановено по НЧД № 812/ 2009г., Районният съд- гр. П., наказателен състав, е групирал наказанията, наложени на осъдения Д. Д. М., от гр. К., с общо 11 отделни влезли в сила присъди, както следва:

Определил му е едно общо наказание, на основание чл. 25, ал. 1, вр. чл. 23, ал. 1 НК, в размер на най- тежкото, а именно- три години лишаване от свобода, между тези, наложени му по НОХД №№ 42/ 97г., 644/ 01г., 434/02г., 972/ 02, 1094/ 02г., 598/03г. и 11/ 99г.

На основание чл. 24 НК е увеличил така определеното общо наказание с още 18 месеца, при което общото подлежащо на изтърпяване общо наказание по тази група, възлиза на четири години и шест месеца лишаване от свобода, при строг първоначален режим на изтърпяването му.

На основание чл. 25, ал. 2 НК, е приспаднал изтърпените наказания лишаване от свобода по цитираните дела.

Постановил е осъдения Д. Д. М. да изтърпи отделно наказанията, наложени му по следните присъди: по НОХД № 30/ 99г., на РС-гр. Харманли- четири месеца лишаване от свобода, при строг първоначален режим; по НОХД № 17/ 95г. на същия съд- три години и пет месеца лишаване от свобода, при общ първоначален режим, като на основание чл. 25, ал. 2 НК, е приспаднал изтърпяното наказание лишаване от свобода по тази присъда; по НОХД № 574/ 96г., на РС- гр. С. една година и два месеца лишаване от свобода, при общ първоначален режим, като на основание чл. 25, ал. 2 НК, е приспаднал изтърпяното наказание лишаване от свобода; по НОХД № 355/ 07г., на РС- гр. П. четири месеца лишаване от свобода, при строг първоначален режим на изтърпяване.

Определението не е обжалвано и протестирано, влязло е в сила, и не е било проверено по касационен ред.

Касационната инстанция намира за основателен доводът, релевиран и подробно развит в искането на Главния прокурор, че проверяваното определение е постановено при допуснато съществено нарушение на материалния и процесуалния закон.

Това е така, защото макар и формално да е декларирал, че правилата за групиране на наказанията в хипотезата на усложнена форма на престъпна дейност, при която част от престъпленията в рамките на формираното множество са едновременно в условията на съвкупност помежду си, но същевременно се оказват в отношение на рецидив, с други, са спазени, постигнатият с проверяваното определение правен резултат на практика сочи на обратното. Съобразявайки всички релевантни данни, при решаване на въпроса за подлежащите на групиране, респ.- на отделно изтърпяване наказания, районният съд е следвало да намери и приложи най- благоприятното за осъдения съчетание, съгласно задължителните предписания по приложението на закона, дадени с Постановление № 4/ 65г. на Пленума на ВС, ТР 14/ 87г. на ОСНК на ВС, ТР № 1/ 2006г. и ТР № 3/ 2009г. на ОСНК на ВКС. В този смисъл, той не е обсъдил съществуващите възможни варианти, при които, при стриктното спазване на правилата на съвкупността, съобразно тълкуването на закона, дадено с цитираните по- горе постановление на Пленума и тълкувателни решения на ОСНК, би се оказало, че общият сбор на размера на подлежащите на изтърпяване наказания- групирани, и определените за отделно изтърпяване наказания по част от присъдите, ще се окаже по- малък, и следователно- по- благоприятен за осъденото лице. Извън вниманието му е останало и приложението на нормата на § 90 ПЗРЗИДНК, с произтичащата от това възможност определеното по нейните правила наказание да бъде групирано с други, наложени по присъди, влезли в сила след 1. 10. 2002г. (след отпадане на забраната по чл. 26 НК, действала в периода 8.08. 1997г.- 1. 10. 2002г.), при съобразяване на общия размер на подлежащото на изтърпяване общо наказание в този случай.

Основателно се поддържа също в искането на Главния прокурор, че решаващият съдебен състав не е съобразил и задължителните за него подробни указания на ВКС на РБ по приложението на закона, дадени с решение № 118 от 17. 04. 2009г., по н.д. № 672/ 2008г., на ІІ н.о., които е безпредметно да бъдат преповтаряни с настоящото решение. Самият районен съд е посочил в мотивите на определението си, че е взел предвид указанията по друго, предходно отменително решение на ВКС- № 320 от 8. 07. 2008г., по н.д. № 274/ 2008г., на ІІ н.о., третиращо основанията за отмяна по реда на възобновяването на определение № 968 на РС- гр. П., по НЧД № 2010/ 2007г. С него са обсъдени нарушенията на закона, констатирани при друго (предходно) произнасяне на компетентния първоинстанционен съд за групиране на наказанията на осъдения М. След тази отмяна, по реда на възобновяването на наказателни дела, е образувано НЧД № 1595/ 08г., по описа на РС- гр. П., и постановеното по него определение № 584 от 11. 09. 2008г. е именно отново отмененото от ВКС с обсъжданото до тук решение по н.д. № 672/ 2008г., на ВКС, ІІ н.о. Както вече се изтъкна, в нарушение на процесуалните правила, дадените с него указания не са били взети предвид и в резултат- отново се е стигнало до постановяване на съдебен акт в нарушение на закона.

Предвид горните съображения, като констатира допуснатото от компетентния съд съществено нарушение на материалния закон- отменително основание по чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК, релевирано в искането на Главния прокурор на Р България, ВКС в настоящия си състав намира, че съобразно правомощията си по чл. 425, ал. 1, т. 1 НПК, на основание чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК, следва да възобнови производството по НЧД № 812/ 2009г. по описа на РС- гр. П., да отмени влязлото в сила определение от 8. 06. 2009г., постановено по същото дело, и върне делото за ново разглеждане на първоинстанционния районен съд, от стадия на съдебното заседание- за законосъобразно произнасяне по молбата за групиране на наказанията на осъдения Д. Д. М..

При новото разглеждане на делото, следва да се отстрани допуснатото нарушение на материалния закон, като при спазване на процесуалните правила се съобразят задължителните указания на касационната инстанция по приложението му, включително тези, съгласно решение № 118 от 17. 04. 2009г., по н.д. № 672/ 2008г., на ВКС, ІІ н.о., на основание чл. 426 вр. чл. 355, ал. 1, т. 2 НПК.

Воден от изложените съображения и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1, вр. чл. 422, ал. 1, т. 5, вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 и 2 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА НЧД № 812/ 2009г., по описа на Районен съд- гр. П., ОТМЕНЯВА влязлото в сила ОПРЕДЕЛЕНИЕ от 8. 06. 2009г., постановено по същото дело, с което са групирани наказанията на осъдения Д. Д. М., от гр. К., и ВРЪЩА ДЕЛОТО ЗА НОВО РАЗГЛЕЖДАНЕ, от друг състав на същия съд, от стадия на съдебното заседание.

РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: