Ключови фрази
Оспорване на бащинство * презумпция за бащинство

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 398
София, 28.09.2012 година

Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в закрито заседание на 20.09.2012 две хиляди и дванадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТОЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА
при секретар
изслуша докладваното от председателя (съдията)З. РУСЕВА
дело № 340/2012 година
Производството е по член 274,ал.3,т.1 от ГПК.
Образувано е по частна касационна жалба,подадена от Г. О. З. от [населено място],като майка и законен представител на малолетното си дете Х. И. З.,чрез пълномощника й адвокат Д. С.,против определение №665/21.03.2012г. на Софийски апелативен съд,гражданско отделение,втори състав,постановено по ч. гр.д.№1008/2012г. по описа на същия съд,с което се потвърждава определение от 27.02.2012г. на Окръжен съд [населено място] по гр.д.№23/2012г. по описа на същия съд за прекратяване на производството по делото.
В изложението си на основанията за допускане на касационно обжалване на въззивното определение,касаторът заявява,че съдът се е произнесъл по процесуалноправен въпрос,а именно: от кога тече началният срок за предявяване на иска по член 62,ал.4 СК/обн.ДВ бр.47/23.06.2009г.,в сила от 1.10.2010г./ ,резрешен в противоречие с практиката на ВКС,основание за допускане на касационно обжалване по член 280,ал.1,т.1 ГПК.
Към изложението си,касаторът прилага определение №30/21.01.2010г. по ч.гр.д.№27/2010г. по описа на ВКС,ІІІ ГО,постановено в производство по реда на член 274,ал.3,т.1 ГПК,в което е посочено,че нормата на член 62,ал.4 СК не визира началния момент за предвидения едногодишен срок за предявяване на иска,а само посочва кайния срок за предявяването му ,а именно една година след настъпване на пълнолетието на детето,поради което е прието,че искът може да бъде предявен и преди детето да е навършило пълнолетие.
С решаващите си мотиви,въззивният съд,приема,че разпоредбата на член 62,ал.4,установява не само като краен,но и като начален моментът,от който за детето възниква правото да предяви личния иск за оспорване на на бащинство и този момент е записан в закона:”от навършване на пълнолетие”.
При тези данни,касационният съд намира,че са налице предпоставките на член 280,ал.1,т.1 ГПК.Горепосоченото определение на ВКС,приложено с изложението на касатора,е съдебен акт,постановен по уеднаквяване на съдебната практика и за точното прилагане на закона,поради което се явява част от задължителната съдебна практика на ВКС,според предвиденото в точка втора на Тълкувателно решение №1/19.02.2010г. по тълк.д.№1/2009г. по описа на ОСГТК на ВКС.
Разгледана по същество частната жалба е основателна.
С предвиденото в разпоредбата на член 62,ал.4 СК е визирана възможността за оспорване презумпцията за бащинство,която обаче законодателят е обвързал само с краен момент за предявяването й,който настъпва с изтичането на една година от навършване на пълнолетие на детето.При липсата на изрично посочване на началния момент на възникване на това право,както е прието от ВКС в цитираната задължителна съдебна практика,определеният от закона като краен срок за предявяването му,свързан с навършване на пълнолетие на детето, не може да се отнася и прилага като начален такъв,както е приел въззивния съд с обжалваното определение,а именно че правото да се предяви този иск възниква при навършване на пълнолетие на детето.Налице е възможността този иск да бъде предявен и преди навършване на пълнолетие на детето,а когато детето е малолетно,както е в настоящия случай,искът се предявява от законния му представител.
С оглед изложеното,въззивният съд ,с постановеното определение,предмет на настоящата касационна жалба,незаконосъобразно е приел,че срокът за предявяване на иска за оспорване на бащинство,предявен от детето започва да тече от навършване на пълнолетието му,поради което е потвърдил определението на първоинстанционния съд за прекратяване на производството по делото,поради недопустимост на предявения иск.
Ето защо,следва да се отменят обжалваното въззивно определение и потвърденият с него съдебен акт на първоинстанционния съд и делото се върне на първоинстанционния съд за извършване на следващите се съдопроизводствени действия.

Водим от горното, съставът на второ гражданско отделение на Върховния касационен съд






О П Р Е Д Е Л И:

ДОПУСКА касационно обжалване на определение №665/21.03.2012г. на Софийски апелативен съд,постановено по ч.гр.д.№1008/2012г. по описа на същия съд.
ОТМЕНЯ въззивно определение №665/21.03.2012г. на Софийски апелативен съд,постановено по ч.гр.д.№1008/2012г. и потвърденото с него определение на Окръжен съд [населено място] от 27.02.2012г.,постановено по гр.д.№23/2012г. по описа на същия съд.
ВРЪЩА делото на Окръжен съд [населено място] за продължаване на съдопроизводствените действия по предявения от малолетното дете Х. И. З. [ЕГН],чрез неговата майка Г. О. З. против И. Й. З.,иск с правно основание член 62,ал.4 СК.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: