Ключови фрази
връчване на съдебни книжа

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О  П  Р  Е  Д  Е  Л  Е  Н   И   Е

 

562

 

София, 28.10.2009 година

 

                                  

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

            Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на двадесет и шести октомври двехиляди и девета година, в състав:

 

 

                                              

                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Надя Зяпкова

                                                ЧЛЕНОВЕ:  Жива Декова

                                                                              Олга Керелска

 

 

като изслуша докладваното от съдия Зяпкова ч. гр. дело № 585/2009 г. и за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производство по чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК вр. чл. 280, ал. 1 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба от адвокат Н, назначена на основание чл. 26, ал. 2 ЗПП за особен представител на ищеца Г. Т. А. /погрешно посочено А. /, ЕГН ********** против въззивно определение на Софийски апелативен съд, ГО, 4 с-в № 294/6.10.2009 г. по ч. гр. д. № 2197/2009 г.

С обжалваното определение е потвърдено определение на Софийски градски съд, Гражданска колегия, І-1 с-в № 4834/29.04.2009 г. по гр. д. № 1113/2009 г., с което на основание чл. 129, ал. 3 ГПК е върната исковата молба на Г. Т. А. против Министерство на вътрешните работи, министър на вътрешните работи М. М. и бивши министри на вътрешните работи Р. П. , Г. П. , Е. Й. и Б. Б. и е прекратено производството по делото.

С частната жалба се поддържа оплакване, че незаконосъобразно въззивният съд е приел, че съобщението до ищеца за констатирани нередовности на исковата молба може да се приложи по делото и да се счита редовно връчено на основание чл. 41, ал.2 ГПК. Приложено е изложение относно допустимостта на касационното обжалване с позоваване на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК. Счита се, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправен въпрос, регламентиран с ГПК /в сила от 1.03.2008 г./, с който по нов начин са уредени нови специфични правила по призоваване на страните в гражданския процес, а и липсва задължителна за съдилищата практика по прилагането на чл. 41 ГПК, поради което повдигнатият въпрос се решава по различен начин в съдилищата.

Частната касационна жалба е подадена в срока по чл. 275, ал.1 ГПК.

При преценка за допустимост по чл. 288 ГПК Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение констатира, че следва да се допусне касационно обжалване на въззивното определение при условията на чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК.

От значение за точното прилагане на разпоредбата на чл. 41, ал. 2 ГПК /в сила от 1.03.2008 г./ е поставеният от касатора въпрос с процесуалноправен характер, по който липсва практика на Върховния касационен съд: когато адресът на ищеца, посочен с исковата молба е пощенска кутия и на този адрес страната не може да бъде намерена в продължение на повече от един месец приложима ли е разпоредбата на чл. 41, ал. 2 ГПК.

При преценка за основателност Върховният касационен съд приема, че частната жалба е неоснователна.

Въззивният съд е приел, че районният съд законосъобразно е приложил разпоредбата на чл. 41, ал. 2 ГПК, като е обосновал правния си извод с обстоятелствата на конкретния случай.

Съгласно чл.127, ал. 1 ГПК вр. чл. 43, ал. 1 ГПК и чл. 45 ГПК ищецът трябва да посочи с исковата молба адрес по местожителство или месторабота, на който може физически да бъде намерен лично той или негов пълномощник. В случая ищецът не е посочил такъв адрес, а е посочил за свой адрес пощенска кутия. При положение, че това е адресът, който ищецът е предпочел да посочи по делото и на този адрес не е получавал оставените му от длъжностното лице-връчител съобщения в продължение на два месеца разпоредбата на чл. 41, ал. 2 ГПК е законосъобразно приложена. Видно от документите по първоинстанционното дело първото съобщение до ищеца с указания на съда за отстраняване нередовности на исковата молба е от 11.02.2009 г. На 8.04.2009 г. длъжностното лице-връчител е върнал съобщението в цялост, като е отбелязал, че лицето не живее на адреса, а е посочена само пощенска кутия и на оставяните му съобщения за връзка с връчителя ищецът не се е отзовал.

Предвид изложеното въззивното определение следва да се остави в сила, поради което Върховният касационен съд, състав на Трето гражданско отделение

 

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА касационно обжалване на въззивно определение на Софийски апелативен съд, ГО, 4 с-в № 1294/6.10.2009 г., постановено по ч. гр. д. № 2197/2009г.

ОСТАВЯ В СИЛА въззивно определение на Софийски апелативен съд, ГО, 4 с-в № 1294/6.10.2009 г. по ч. гр. д. № 2197/2009 г.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: