Ключови фрази
прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * представителна власт * упълномощаване * Иск за признаване уволнението за незаконно

РЕШЕНИЕ

                    РЕШЕНИЕ

 

N 166

 

София, 26.02.2010 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, четвърто отделение в съдебно заседание на 23 февруари две хиляди и десета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА

                                                                           ЧЛЕНОВЕ:         ДИАНА ЦЕНЕВА

                                                                                                         БОНКА ДЕЧЕВА

 

при секретар Даниела Никова изслуша докладваното от председателя Ж. Силдарева гражданско дело N 5393/2008 год.

Производството е по чл. 290 ГПК.

“Б”- Е. , гр. С. е подала касационна жалба срещу решението № 107 от 17.05.2008 г. по гр. д. № 73/2008 г. на окръжен съд Габрово. С него е отменено първоинстанционното, постановено по гр. д. № 632/2007 г. на С. районен съд и е постановено друго по съществото на спора като е признато за незаконно прекратяването на трудовото правоотношение на К. П. И., отменена е заповед № 0* от 26.06.2007г. като незаконосъобразна, възстановена е на работа служителката и касаторът е осъден да заплати на И. сумата 1926 лв., представляваща обезщетение за времето, през което е останала без работа поради незаконно уволнение, както и сумата 160.56 лв. разноски по делото.

Развити са доводи за необоснованост на решението и неправилно прилагане на материалния закон.

С определение от 14.04.2009 г. по гр. д. № 6393/08 г. ВКС, състав на І г. о. е допуснал касационна проверка на въззивното решение по разрешеният материален въпрос от значение за изхода на спора относно представителната власт изпълнявалия длъжността начални отдел “Ч” при прекратяване на трудови правоотношения.

Ответницата по касация не взема становище по касационните довод и основателността на жалбата.

Върховният касационен съд разгледа жалбата и провери съдебния акт с оглед посочените касационни основания и намери следното:

За да уважи предявените обективно съединени искове въззивният съдът е приел, че съгласно устава на търговското дружество то се представлява от всеки двама измежду главния изпълнителен директор, изпълнителните директори и прокуристите. Едно от лицата подписало заповедта за прекратяване на трудовото правоотношение с ищцата К е извън кръга на посочените. Подпис за работодател са положили главния изпълнителен директор С началник управление “Ч”. Последният няма данни да е бил натоварен с представителна власт, поради което заповедта е незаконосъобразна.

Касационният довод за нарушаване на съдопроизводствените правила и необоснованост на извода е основателен.

Съдът се е произнесъл по повдигнатия въпрос за представителната власт на началник отдел “Ч” , подписали заповед № 0* от 126.06.2007 г. за прекратяване на трудовото правоотношение на ищцата, преди делото да е било напълно изяснено от фактическа страна. Представителната власт може да произтича както от устава на търговското дружество, така и от изрично упълномощаване.

От представеното удостоверение за актуално състояние на касатора при предявяване на иска се установява, че В. С. М. е заемала длъжността главен изпълнителен директор, поради което тя заедно с още едно лице с представителна власт е могла да упражни правомощията на работодателя да прекрати трудово правоотношение.

Делото не е попълнено с доказателства за това дали подписалият заповедта начални отдел “Ч” не е бил носители на представителна власт на друго основание извън устава на дружеството. Доводът за този порок на заповедта е въведен с представената писмена защита от повереника на ищцата, т. е. след приключване на устните състезания. На касатора не е дадена възможност да вземе становище по него и представи доказателства за това. Този довод не е бил обсъден от първоинстанционния съд, но е бил предмет на разглеждане от въззивния, който го е намерил за основателен без делото да е попълнено с доказателства за този релевантен факт.

Допуснатото процесуално нарушение е основание за касиране на решението. Тъй като се налага извършване на нови съдопроизводствени действия след отмяна на решението делото следва да се върне на въззивния съд за ново разглеждане от друг състав.

По изложените съображения и на основание чл. 293, ал. 3 Върховният касационен съд, ІV г. о.

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯВА решението № 107 от 17.05.2008 г. по гр. д. № 73/2008 г. на окръжен съд Габрово.

 

 

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на този въззивен съд.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.