Ключови фрази
Обжалване на решение на общото събрание на етажната собственост * етажна собственост * решение на общото събрание на етажните собственици


2
Върховен касационен съд на Република България ГК, І г.о. дело № 2036/2014 год.

Р Е Ш Е Н И Е
№ 198

гр.София, 23.12.2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в съдебно заседание на осемнадесети септември две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТЕОДОРА НИНОВА
ЧЛЕНОВЕ: СВЕТЛАНА КАЛИНОВА
ГЕНИКА МИХАЙЛОВА

със секретар Даниела Цветкова
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ТЕОДОРА НИНОВА
гражданско дело под № 2036/2014 година

Производството е по реда на чл.290 ГПК.
Обжалвано е въззивното решение с № 2571 от 05.12.2013 год., постановено по в.гр.дело № 3078/2013 год. по описа на Варненския окръжен съд, Гражданско отделение, VІІІ-ми състав, с което е потвърдено решение № 3572 от 17.07.2013 год. по гр.дело № 14917/2012 год. на Варненския районен съд, 35-ти състав, в частта, с която е отхвърлен предявения от [фирма] срещу Етажната собственост(ЕС) на жилищна сграда, находяща се в [населено място], [улица] иск за отмяна на решението на ОС на ЕС, обективирано в т.7 от протокол от 14.09.2012 год., с което на ищеца е отказано да заплатят разходите за труд във връзка с извършен ремонт на покрива, на основание чл.40, ал.1 ЗУЕС, с присъждане на разноски на основание чл.78, ал.3 ГПК.
Недоволен от въззивното решение е жалбоподателят [фирма] с ЕИК[ЕИК] със седалище и адрес на управление [населено място], представляван от управителя С. И. Я., която чрез пълномощника адвокат И. З. го обжалва в срока по чл.283 ГПК като счита, че е неправилно поради нарушения на материалния закон и съществени процесуални правила както е и необосновано – чл.15, ал.1 ЗУЕС. Претендира за направените разноски пред трите инстанции.
От ответника по касация Етажна собственост(ЕС) на [улица], [населено място] чрез адвокат В. Т. е постъпил писмен отговор по чл.287, ал.1 ГПК със становище за неоснователност.
Върховният касационен съд, състав на Гражданска колегия, първо отделение, разгледа касационната жалба с оглед наведените оплаквания по чл.281, т.3 ГПК и като взе предвид доводите на страните и данните по делото, приема следното:
За да потвърди решението на първоинстанционния съд въззивният съд е приел, че дружеството не е установило, при нужда от пълно и главно доказване, недостоверността на отразените в протокола от 14.09.2012 год. на ОС на ЕС факти, относно притежанието на съответните идеални части от общите части на сградата в размер на най-малко 70% в полза на явилите се 9 от общо 13 обособени имота в ЕС, за да се приеме липсата на кворум за провеждането на ОС. Взето е предвид, че съгласно чл.16, ал.9 ЗУЕС всеки член на ОС може да оспори съдържанието на протокола, вкл. относно достоверността на отразените в него решения в срока по чл.193 ГПК, което дружеството не е сторило /най-късно с отговора на съдопроизводственото действие, с което той е представен/. Отчетено е, че не е доказана и материалната незаконосъобразност на решението по т.7 от протокола на ОС от 17.09.2012 год. – за претендирано заплащане на разход за труд за ремонт на обща част – покрива на сградата. С оглед разпоредбата на чл.269, ал.2 ГПК и съображенията, изложени по отношение правата на собствениците на отделни обекти от ЕС, съставляващи идеални части от общите части на сградата, изчислени по правилото на чл.17, ал.4 във връзка с ал.5, т.2 ЗУЕС, а още по-малко в размерите, твърдени от дружеството.
С определение № 292 от 19.05.2014 год., постановено по настоящото дело, е допуснато касационно обжалване на основание чл.280, ал.1, т.3 ГПК по въпроса:
Задължително ли е липсата на кворум за провеждане на Общото събрание на етажните собственици (ОСЕС) да се установява единствено по реда на оспорване протокола, съставен за провеждането на ОСЕС?
По отговора на поставения въпрос:
В случая не намира приложение разпоредбата на чл.16, ал.9 ЗУЕС, според която всеки член на общото събрание може да оспори съдържанието на протокола, включително достоверността на съдържанието на протокола, включващо достоверността на отразените в него решения, а оспорването се извършва писмено пред управителния съвет (управителя) в седемдневен срок от съобщението по ал.7, но не по-късно от един месец, когато собственикът, ползвателят или обитателят отсъства. Както в исковата молба така и във въззивната жалба е поддържано: липса на кворум за провеждане на общото събрание на 14.09.2012 год., респ. незаконосъобразно проведено общо събрание на ЕС, което има за последица-незаконосъобразност на взети (взето) решения (решение). При това положение не е задължително липсата на кворум за провеждане на ОСЕС да се установява единствено по реда на оспорване на протокола, съставен за провеждането на ОСЕС.
По същество на касационната жалба – същата е основателна.
Решението на въззивния съд е неправилно като при постановяването му е допуснато нарушение на материалния закон и при нарушение на съдопроизводствени правила – отменително основание по чл.281, т.3 ГПК.
Съгласно чл.15,о ал.1 ЗУЕС общото събрание се провежда, ако присъстват лично или чрез представители собственици на най-малко от 67 на сто идеални части от общите части на ЕС, с изключение на случаите по чл.17, ал.1, т.1-4.
Според представения протокол за проведено ОСЕС на 14.09.(явно е 2012 год. са присъствали общо 9(от 13) лично и чрез представители като е прието, че представляват 70% ид.ч. от общите части, което не съответства на посочените идеални части и е далеч под 67% - отделен е въпросът, че общо идеалните части не правят 100%, поради което съдът проверява кворума и при оспорването ЕС е следвало да докаже, че решението по т.7 е взето с кворум, а при липса на доказателства искът по чл.40, ал.1 ЗУЕС се явява основателен.
При този изход на спора и на основание чл.78, ал.1 ГПК на касатора се присъждат направените разноски за трите инстанции общо 354 лева (след приспадане 140 лева, присъдени от първата инстанция и съобразяване, че липсва произнасяне от въззивния съд в частта, с която касаторът е осъден за разноски в полза на ЕС).
По изложените съображения Върховният касационен съд, състав на Гражданска колегия, първо отделение
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯВА изцяло въззивно решение с № 2571/05.12.2013 год., постановено по в.гр.дело № 3078/2013 год. по описа на Варненският окръжен съд, Гражданско отделение, осми състав.
ОТМЕНЯВА решение на общото събрание на Етажната собственост на жилищна сграда, находяща се в [населено място] на [улица], обективирано в т.7 от протокол с дата 14.09.2012 год.
ОСЪЖДА Етажна собственост на жилищната сграда, находяща се в [населено място], [улица], представлявана от управителя А. В. Т. да заплати на [фирма], ЕИК[ЕИК] със седалище и адрес на управление [населено място], представлявано от управителя С. И. Я. на основание чл.78, ал.1 ГПК направени разноски пред трите инстанции в размер на сумата 354/триста петдесет и четири/лева.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.




ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ