Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * пробация * труд в полза на обществото * Незаконно преминаване и превеждане през граница

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 Р Е Ш Е Н И Е

 

462

 

София,  20 ноември 2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България,  трето наказателно отделение, в съдебно заседание на  27 октомври  две хиляди и девета  година, в състав:

 

 ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ГРОЗДАН  ИЛИЕВ

          ЧЛЕНОВЕ:  ВЕРОНИКА ИМОВА

                                                              ПАВЛИНА  ПАНОВА

 

 

 

при участието на секретаря  ЛИЛИЯ  ГАВРИЛОВА

и в присъствието на прокурора ЯВОР  ГЕБОВ     

изслуша докладваното от председателя (съдията) Г. ИЛИЕВ

дело  №453/2009 година.

 

 

 

 

 

 

Производството е по глава тридесет и трета НПК.

Образувано е по искане на осъдения Я. Я. Ч. от гр. П., Варненска област за отмяна, по реда на възобновяване наказателното производството, на Присъда №19/12.03.2009г, постановена по н.о.х.д. №11/2009г. на Малкотърновски районен съд.

Искането е направено в срока по чл.421, ал.3 НПК. Поддържа се довод за отменителното основание по чл.422, ал.1, т.5 вр. чл.348, ал.1, т.2 НПК, мотивирано с неспазването на процесуалните правила - чл.269, ал.3, т.т.1 и 2 НПК, за постановяване на присъда в задочно производство.

По същество се прави искане след възобновяване на производството делото да се върне за ново разглеждане, за отстраняване на нарушенията.

Прокурорът даде заключение, че искането е основателно. Счита, че присъдата е постановена без да е проведено щателно издирване на осъдения на територията на страната. Такова нарушение е допуснато и на досъдебното производство, поради което предлага наказателното производство да се възобнови и след отмяна на присъдата да се върне за ново разглеждане.

Върховният касационен съд, като съобрази доводите на страните, направените искания и провери присъдата, за да се произнесе в пределите на правомощията по чл.426 вр. чл. 348 вр. чл.347НПК, съобрази следното:

С присъдата, чиято отмяна се иска по реда на възобновяване на наказателното дело, подс. Я. Ч. е признат за виновен в това ,че:

-на 26.06.2003г. в района на ГКПП-Малко Търново, е излязъл през границата на страната от Република България за Република Турция, без разрешение от надлежните органи на властта, поради което и на основание чл.279, ал.1, вр. чл.55, ал.2, б.”б” НК е осъден на пробация, като му определил следните пробационни мерки по чл.42а НК:

-задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от по шест месеца и безвъзмезден труд в полза на обществото 100 часа в продължение на една година.

Присъдата не е проверявана по касационен ред.

Доводът за допуснато нарушение на правилата, за постановяване на присъда в отсъствие на подсъдимият е основателен.

Досъдебното производство и съдебното следствие са проведени в отсъствие на подсъдимия. Съдът е приел да разгледа делото по реда на задочното производство без да посочи коя от хипотезите в чл.269, ал.3 НПК е налице. Позоваването в съобразителната част на определението за даване ход на делото на телеграма № 6682/11.02.2009г. дава основание да се приеме, че съдът е имал предвид основанието по чл.269, ал.3, т.2 НПК. От данните по делото обаче е видно, че щателно издирване на територията на страната не е извършвано. Освен на адрес с. П., подсъдимият е имал и друг адрес на местоживеене в гр. П., откъдето не е призоваван и издирван. Кметът на с. П., родното село на осъдения, на досъдебното производство е удостоверил, че живее в Турция с неизвестен адрес. Следователно налице са били противоречиви и непълни данни за местопребиваването на подс. Ч. към момента на постановяване на присъдата, поради което не може да се направи извод за проведено щателно издирване на територията на страната. Нещо повече още на досъдебното производство не са изяснявани и обстоятелствата, относно неспазване на установения ред за излизане през границата на страната. В тази връзка не са изследвани и данните за двойно гражданство на осъдения, както и възможността за използуване на други документи за самоличност освен български паспорт. Не са изследвани обстоятелствата за възможността да премине гранично пропускателния пункт с документ за самоличност, паспорт, издаден от друга държава-Турция, в които да е отразено по надлежния ред преминаване на границата на датата, за която обвинението счита, че е извършил инкриминираното деяние. Неизясняването на посочените фактически обстоятелства и неправилно преценени наличните такива, относно адреса на подсъдимия и местоживеенето, за да бъде призован, налагат заключението, че не са предприемани действия за щателното му издирване на територията на страната, което е довело до съществено нарушение на процесуалните правила за постановяване на присъдата по реда на задочното производство и лишило подсъдимият от правото на защита. В тази връзка следва да се отбележи, че защитата срещу обвинението също е била формална. След като при съдебните пледоарии служебно назначения з. е изразил становище, че предоставя на съда да се произнесе, тази негова позиция следва да се приравни по същество на липса на осъществена ефективна защита срещу обвинението и неговата основателност по отношение на подс. Чочев. Това налага отмяна на присъдата по реда на възобновяване на наказателното дело, което следва да се върне за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.

По изложените съображения и на основание чл.425, ал.1, т.1, чл. 348, ал.1,т.2 вр.ал.3, т.1 НПК, Върховния касационен съд , трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

Възобновява производството по н.о.х.д. №11/2009г. на Малкотърновски районен съд, като отменява постановената по него влязла в сила присъда №19/12.03.2009г. и връща делото на районния съд за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:

1.

 

2.