Ключови фрази
Телесна повреда, причинена по хулигански подбуди * Искане за възобновяване на наказателно дело от Главния прокурор на РБ * нарушения при определяне на пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

№ 261

С о ф и я, 08 май 2012 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в съдебно заседание на 04 м а й 2012 година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
МИНА ТОПУЗОВА

при секретар Даниела Околийска
и в присъствието на прокурора Руско Карагогов
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
касационно наказателно дело № 729/2012 година.

Производството е по реда на Глава тридесет и трета на НПК, образувано по искане на Главния прокурор на основание чл.420, ал.1, пр.последно от НПК и има за предмет влязлото в законна сила решение № 457 от 23.12.2011 г., постановено по ВНОХД № 272/2011 г. от окръжен съд-Благоевград, което се атакува с доводи по чл. 422, ал.1, т.5 вр.чл.348, ал.1, т.1 от НПК. Иска се отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на въззивната инстанция.
Искането се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура.
Осъденият Я. А. М. от Р., редовно призован, не се явява и не е изразил становище по искането.

Върховният касационен съд разгледа направеното искане съобразно правомощията си по чл.425 от НПК и установи следното:
С присъда № 2116 от 11.04.2011 г. по НОХД № 583/2010 г. на районен съд-Разлог подсъдимият Я. А. М. от Р. е признат за виновен в извършването на 20.02.2010 г. в Р., в съучастие с подсъдимия Б. И. Т. на престъпление по чл.131, ал.1, т.12 вр.чл.130, ал.2 вр.чл.20, ал.2 от НК и при условията на чл.54 от НК му е наложено наказание пробация с ангажиране на пробационните мерки по чл.42а, ал.2, т.1, 2 и 5 от НК за срок от 2 години, като пробационната мярка „поправителен труд” е конкретизирана с обем „200 часа за срок от две поредни години”, като е признат за невинен и оправдан по другото му обвинение по чл.325, ал.1 вр.чл.20, ал.2 вр.ал.1 от НК.
Присъдата е била обжалвана от защитника на подс.М. адв.Пл.Щ. от АК-Благоевград с оплаквания за постановяването й при съществени процесуални нарушения при изготвяне на обвинителния акт и в мотивите към присъдата, в доказателствения анализ на съда и заради неправилното приложение на материалния закон с искане за отмяната й и оправдаване по предявеното му обвинение, алтернативно за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.
С решение № 457 от 23.12.2011 г. по ВНОХД № 272/2011 г. Благоевградският окръжен съд е изменил присъдата, като е намалил срока на наказанието пробация относно всички наложени пробационни мерки от 2 години на 1 година, включително и на мярката „поправителен труд”, която е запазил „в размер на 200 часа за срок от една година”. Решението е влязло в законна сила на 23.12.2011 г.
С искането на Главния прокурор от 02.04.2012 г. присъдата се атакува частично заради неправилно приложение на материалния закон при налагане на пробационната мярка „поправителен труд” с искане за отмяната и връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд.

Върховният касационен съд, Първо наказателно отделение намира, че искането на Главния прокурор е направено в предвидения в чл.421, ал.1 от НПК срок, направено е съобразно правомощията му по чл.420, ал.1, предл.последно от НПК и с него фактически се иска облекчаване положението на осъдения.
Разглеждайки го по същество, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение приема искането за ОСНОВАТЕЛНО по следните съображения :
Наказанието „пробация” е съвкупност от мерки за контрол и въздействие, част от които (по чл.42а, ал.2, т.1 и 2 от НК) са задължителни, а други се налагат при необходимост за допълнително въздействие върху извършителя според тежестта на деянието и за постигане на определен поправящ и превъзпитаващ за него ефект. Сред тези мерки е и „поправителният труд” (чл.42а, ал.2, т.5 от НК), с характеристика и параметри, посочени в чл.43, ал.1 от НК – тя се изпълнява по месторабота, като деецът е в трудовоправни отношения с работодател, който е длъжен да удържа от 10 до 25% от трудовото му възнаграждение, които да внася по съответна сметка, в определения от съда срок на това наказание, който срок не се зачита за трудов стаж и не влече съответните облаги по КТ. Съответно, когато осъденият остане без работа, поправителният труд се заменя със следваща по тежест мярка за обществено въздействие „безвъзмезден труд в полза на обществото” (чл.42а, ал.2, т.6 от НК), в определеното в чл.43, ал.2 от НК съотношение. Последната се определя в отработени часове труд, като характерът на извършваната работа се определя от пробационния съвет, за срока на това наказание.
В случая първоинстанционният съд е допуснал смесване на тези две мерки за въздействие, като назовавайки наложената пробационна мярка „поправителен труд” всъщност я е определил с параметрите на мярката „безвъзмезден труд в полза на обществото”. С това грубо е нарушен материалният закон, което не е констатирано и отстранено от въззивния съд, който се е задоволил само да намали срока на наказанието пробация от 2 години на 1 година относно всички ангажирани с обжалваната присъда пробационни мерки. Това налага отмяна на въззивното решение и връщане на делото на окръжния съд за ново разглеждане от друг негов състав от стадия на съдебното заседание, като при проверката на първоинстанционната присъда съдът упражни правомощието си по чл.337, ал.1 от НПК, тъй като с правилното определяне обсега на наказанието „поправителен труд” всъщност се облекчава положението на подсъдимия при неправилно наложеното му наказание по характеристика „безвъзмезден труд в полза на обществото”.

Поради изложените съображения и на основание чл.425, ал.1, т.1 от НПК, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателни дела влязлото в законна сила решение № 457 от 23.12.2011 г., постановено по ВНОХД № 272/2011 г. от окръжен съд-Благоевград
и ВРЪЩА ДЕЛОТО на същия съд за ново разглеждане от друг негов състав от стадия на съдебното заседание.



ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ :