Ключови фрази
Кражба, извършена чрез разрушаване, повреждане или подкопаване на прегради, здраво направени за защита на лица или имот * недопустим касационен протест

Р Е Ш Е Н И Е

№ 58

гр.София, 23 февруари 2015г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на седемнадесети февруари, през две хиляди и петнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ : ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
МАЯ ЦОНЕВА

при секретар ИЛИЯНА ПЕТКОВА
и в присъствието на прокурора КИРИЛ ИВАНОВ
изслуша докладваното от съдията ЦВЕТИНКА ПАШКУНОВА
н. д. № 1912/2014г.

Касационното производство е образувано по протест на прокурор от Окръжна прокуратура /ОП/ - Монтана срещу въззивна присъда от 27.10.2014г. на Монтански окръжен съд /ОС/, по внохд №86/2014г. С визирания съдебен акт е отменена първоинстанционната присъда на Районен съд /РС/– Лом от 29.05.2014г., по нохд №751/2013г., с която И. Г. Г. е признат за виновен за осъществена кражба на 16.04.2013 година, в [населено място], при условията на повторност в немаловажен случай, чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот и чрез използване на техническо средство-престъпление по чл.195, ал.1, т.т.3, 4 и 7 от НК, с предмет на посегателство – ловна нарезна карабина с кутия за носене и златни бижута, на обща стойност 3035 лева, собственост на Б. И. И. и С. Т. М., и ангажирана неговата наказателна отговорност, с произтичащите от това санкционни последици - лишаване от свобода за срок от ДВЕ ГОДИНИ И ШЕСТ МЕСЕЦА, при строг режим, като подсъдимото лице е оправдано по повдигнатото му обвинение, на основание чл.304 от НПК.
Депозираният протест обективира недоволство от въззивната присъда, без да се релевират касационни основания по чл.348, ал.1, т.т.1 и 2 от НПК, и сочат конкретни форми на тяхното проявление, с обосноваващи ги фактически и юридически аргументи.

Изложените от представителя на прокуратурата съображения възпроизвеждат диспозитивите на постановените от първостепенния съд и възззивната инстанция съдебни актове; бланкетно очертават „неправилност, необоснованост и незаконосъобразност” на обявената оправдателна присъда; и съдържат декларативна констатация за доказателствената обезпеченост на повдигнатото срещу И. Г. обвинение от приобщените по делото в досъдебната и съдебна фаза на наказателния процес „гласни и писмени доказателства”.
В открито заседание на 17.02.2015 година, в хода на съдебните прения, прокурор от Върховната касационна прокуратура поддържа протеста и пледира за отмяна на атакувания съдебен акт, като предлага доводи за пороци в доказателствената дейност на въззивната инстанция, изразяващи се в превратно тълкуване на протокола за разпознаване, свидетелските показания на П. А. и трасологическите експертизи - индиция за допуснати съществени процесуални нарушения, по които настоящият състав не дължи произнасяне, поради несвоевременното им предявяване.
В инициираната пред касационния съд процедура участват лично подсъдимото лице и упълномощеният му адвокат, които след поставен акцент на лишения от конкретика прокурорски протест, молят оправдателната присъда на ОС - Монтана да бъде оставена в сила.
Касационният протест е недопустим.
Съдебното производство по касационен инстанционен контрол е изчерпателно уредено от разпоредбите на чл.346 - чл.355 от НПК. Граматическото, логическо и систематическо тълкуване на установения нормативен регламент налага заключение за очертани предели на инстанционната проверка, лимитирани от предмета на касационно обжалване; от определените процесуални субекти, имащи право да инициират производство пред ВКС; и от касационните основания. Несъблюдаването на визираните императивни предписания създава процесуални пречки за касационния съд да реализира компетентността, с която е оторизиран и да упражни правомощията си по чл.354 от НПК.
В разглеждания казус представителят на обвинителната власт е дерогирал изискванията на процесуалния закон да посочи основанията по чл.348, ал.1 от НПК, с нужното съдържание на подкрепящите ги като проявление фактически данни и правна аргументация. Констатираните недостатъци в подадения протест не са преодолени и в рамките на предоставената на страните възможност по чл.351, ал.3 от НПК за последващо саниране, чрез представяне на писмено допълнение към него, до даване ход на касационното дело.
Очертаните обстоятелства предпоставят служебен контрол от касационната инстанция, недопустим от действащото законодателство. Логическа последица от това е формираната позиция на настоящия състав, че протестът следва да бъде оставен без разглеждане и съдебното производство по н.д.№.1912/2014г. на ВКС, прекратено.
Воден от гореизложеното, и на основание чл.351, ал.1, вр.чл.348 от НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение
Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ касационния протест на ОП-Монтана срещу въззивна присъда от 27.10.2014г., по описа на Монтански ОС, постановена по внохд №86/2014г.
ПРЕКРАТЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по н.д. №1912/2014г. на ВКС на РБ, трето наказателно отделение.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване и протестиране.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1.

2.