Ключови фрази
Управление на МПС в срока на изтърпяване на наказание лишаване от право на управление на МПС, след като деецът е наказан за същото деяние по административен ред * материална незаконосъобразност * определяне на наказание при условията на чл. 55, ал. 1 НК

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

188

 

С  о  ф  и  я, 13 април 2010 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в съдебно заседание на  07  а п р и л  2010  година в състав:

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ

                                             ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА

                                                                          НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

 

при секретар Аврора Караджова

и в присъствието на прокурора Искра Чобанова

изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски

касационно наказателно дело № 135/2010 година.

 

Производството е по Глава тридесет и трета от НПК.

С искане по чл.420, ал.1, пр.последно от НПК главният прокурор инициира отмяна на влязлата в сила присъда № 134/08.12.2009 г., постановена по НОХД № 1270/2009 г. от Районен съд - Никопол с доводи по чл. 422, ал.1, т.5, вр.чл.348, ал.1, т.1 от НПК и връщане на делото за ново разглеждане от първоинстанционния съд.

Искането се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура.

Осъденият М. Г. И. от с. Г., област Плевен е доволен от постановеното с атакуваната с искането присъда наказание, с изтърпяната част от което моли да бъде съобразено предлаганото друго по вид наказание, като и служебно назначеният му защитник адв. Е. Петров от САК подкрепя искането.

 

ВКС намира, че искането на главния прокурор е направено в предвидения от закона срок, съобразно правомощията му по чл.420, ал.1, предл.последно от НПК и с него се иска облекчаване положението на осъдения.

Разглеждайки го по същество, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение намира същото за основателно по следните съображения :

С присъда № 134/08.12.2009 г., постановена по НОХД № 1270/2009 г. от Районен съд - Никопол отговорността на осъдения М. Г. И. от с. Г., област Плевен е ангажирана за престъпление по чл.343в, ал.2, вр.ал.1 от НК, като му е наложено наказание при условията на чл.55 от НК от 3 месеца лишаване от свобода, отложено за изпълнение на основание чл.66, ал.1 от НК с изпитателен срок от 3 години от влизане на присъдата в законна сила.

Съзряното от главния прокурор нарушение на материалния закон се състои в не приложението на чл.55, ал.1, т.2 от НК или неправилното приложение на тази разпоредба, с оглед протеклото съкратено съдебно следствие по глава 27 от НПК и установеното в чл.373, ал.2 от НПК задължение за съда определянето на наказанието да стане при условията на тази смекчаваща отговорността му разпоредба на НК. В случая, макар едва в мотивите съдът да е декларирал, че наказанието на подс. М. И. да се определя при условията на чл.55 от НК (“под най-ниския предел” на предвиждащото се наказание “до 2 години лишаване от свобода”), е определил неговият размер на 3 месеца лишаване от свобода, като не е съобразил, че в случая се намира пред хипотезата на чл.55, ал.1, т.2 от НК – при липса на законов минимум на предвиденото за престъплението наказание, то се заменя с онова по вид и размер, установен в т.2, б.”а” до “в” на същата алинея. Или, той е следвало не да определи наказание лишаване от свобода на законовия минимум на това наказание въобще, а като го замени с наказанието пробация, с което е допуснал неправилно приложение на материалния закон.

С оглед на изложеното искането на Главния прокурор следва да бъде уважено и като се отмени атакуваната присъда, с оглед правомощията на касационната инстанция по чл.425, ал.1, т.3 от НПК, на осъдения М. И. , вместо лишаване от свобода, следва да бъде наложено наказание пробация за срок от 6 месеца с ангажиране на задължителните и най-леки пробационни мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и 2 от НК – “задължителна регистрация по настоящ адрес” и “задължителни периодични срещи с пробационен служител” за горния срок, при установената най-лека периодичност на мярката по т.1 – задължително явяване и подписване на осъдения пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично. Тъй като този размер и обем от мерки на наказанието пробация е най-благоприятния за осъдения и съответства на извършеното от него, то не се налага отмяна и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд за коригиране на констатираното неправилно приложение на материалния закон.

 

Поради изложените съображения и на основание чл.425, ал.1, т.3 от НПК, Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателни дела влязлата в сила присъда № 134/08.12.2009 г., постановена по НОХД № 1270/2009 г. от Районен съд – Никопол, като на основание чл.55, ал.1, т.2, б.”б”, пр.1-во от НК вместо наказанието от 3 месеца лишаване от свобода с приложението на чл.66 ал.1 от НК, НАЛАГА на осъдения М. Г. И. наказание ПРОБАЦИЯ за срок от 6-ШЕСТ МЕСЕЦА с приложението на пробационните мерки по чл.42а, ал.2, т.1 и 2 от НК – “задължителна регистрация по настоящ адрес” със задължително явяване и подписване пред пробационен служител или определено от него длъжностно лице два пъти седмично и “задължителни периодични срещи с пробационен служител”.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :