Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови писмени доказателства

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 87

София, 22,07,2010 г.

 

В     И М Е Т О     Н А     Н А Р О Д А

 

           Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, Първо отделение, в откритото заседание на седемнадесети май  през две хиляди и десета година в състав:

 

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ: Никола Хитров

                                                    ЧЛЕНОВЕ:  Елеонора Чаначева

                                                                            Емил Марков

 

при секретаря ………………………………..……. и с участието на прокурора ………..………………………………….., като изслуша докладваното от съдията Емил Марков търг. дело № 79 по описа за 2010 г., за да се произнесе взе предвид:

 

Производството е по реда на чл. 307, ал. 2 ГПК.

С определение № 31/22.ІІІ.2010 г., постановено по делото е била допусната до разглеждане по същество молба за отмяна с вх. № 6219/16. Х.2009 г. на влязло в сила решение № 360 на Великотърновския апелативен съд, ГК, от 5.І.2009 г., постановено по гр. д. № 222/08 г., която е била подадена от ищеца Н. И. В. от София, представляван от пълномощника си адв. К от САК. В нея молителят В. излага, че налице била предпоставката по чл. 303, ал. 1, т. 1, предл. 2-ро ГПК, тъй като разполагал с нови писмени доказателства от съществено значение за делото, които не са могли да бъдат известни при решаването му.

Ответното по молбата „Н”-гр. Плевен е изразило по реда на чл. 306, ал. 3 ГПК становище чрез процесуалния си представител адв. С от АК П. , че макар подадената от В. молба за отмяна да е процесуално допустима, по същество тя е неоснователна.

В откритото съдебно заседание пред настоящия състав на ВКС, проведено по делото на 17 май 2010 г., молителят Н. И. В. не се е явил и не е бил представляван от пълномощника си, а ответното по молбата за отмяна „Н” ООД-гр. Плевен повторно е изразило становище за неоснователността й чрез своя процесуален представител адв. С от АК- П. , претендирайки за оставянето й без уважение и за присъждане на разноски.

Като писмени доказателства в настоящето извънинстанционно производство са приети приложените към молбата за отмяна: 1/ Писмо от Софийска районна прокуратура с изх. № 1626/30.VІІ.2009 г.; 2/ Удостоверение на СРП от същата дата във вр. с движението на прокурорска преписка № 1626/07 г. и 3/ Постановление за спиране на образуваното досъдебно пр-во № 70575/07 г. по същата от 20.VІ.2009 г. - „на основание чл. 199 и чл. 242, ал. 1 НПК”.

Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение, като съобрази доводите и становищата на страните, намира че молбата на Н. И. В. от София за отмяна на влязлото в сила решение № 360 на Великотърновския апелативен съд, ГК, от 5.І.2009 г., постановено по гр. д. № 222/08 г. на посоченото в нея основание – по чл. 303, ал. 1, т. 1, предл. 2-ро ГПК, е неоснователна.

Съображенията за оставяне на тази молба без уважение са следните:

По същество и трите писмени доказателства, приети в настоящето извънинстанционно пр-во, се отнасят до едно и също обстоятелство, което обаче няма каквото и да било отношение към предмета на спора, въведен с отрицателния установителен иск на В. срещу „Н” ООД-гр. Плевен с правно основание по чл. 254, във вр. чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./, който е бил отхвърлен – като неоснователен и недоказан. Въпросното обстоятелство се свежда до това, че по молба на В. , която той е завел в Софийската районен прокуратура през есента на 2007 г., е била образувана прокурорска преписка /с № 1626/07 г./ , а въз основа на нея и досъдебно пр-во в ІV-то РУ-СДВР на 19. Х.2007 г. „срещу неизвестен извършител по чл. 309, ал. 2 НК за това, че на 19. ХІІ.2005 г. в гр. С. съставил неистински частен документ /ценна книга/, за да докаже, че съществува определено задължение”, като с последващо постановление от 20.VІ.2009 г. така образуваното наказателно пр-во било спряно. При положение, че отхвърленият с влязлото в сила въззивно решение отрицателен установителен иск на В. срещу дружеството поемател е бил заведен на 21.ІІІ.2007 г., настоящият молител още в течение на процеса пред първостепенния съд очевидно е разполагал с възможността по чл. 182, ал. 1, б. „д” ГПК /отм./ да поиска спиране на образуваното пред Плевенския ОС исково пр-во: до установяване по надлежния ред на престъпното обстоятелство по чл. 309, ал. 2 НК, ако от това в действителност е зависел изхода на гражданския спор. Въпреки, че с протоколното си определение от откритото с.з., проведено на 26. ХІ.2007 г. по гр. д. № 117/07 г., Плевенският ОС е уважил писменото доказателствено искане на В. за снабдяване със съдебно удостоверение, което да му послужи пред Софийската районен прокуратура с цел да установи, че към онзи момент „има образувано наказателно производство по процесния запис на заповед”, той не е представил точно това писмено доказателство, сега приложено към молбата му за отмяна, с което своевременно, т.е. още в хода на първоинстанционното производство, очевидно е могъл да се снабди. Следователно от констатациите по този съдебен протокол на Плевенския ОС по необходимост се налага извод, че в случая не са налице елементите от фактическия състав на релевираното от молителя В. основание по чл. 303, ал. 1,т. 1, предл. 2-ро ГПК, за да може да бъде уважена неговата молба за отмяна на влязлото в сила въззивно решение. Не се касае за „ново” писмено доказателство, след като с него В. е могъл да се снабди още в хода на процеса пред първостепенния съд, а и поддържайки искането си за назначаване на т.нар. графологическа експертиза досежно оспорения подпис като издател на процесния записа на заповед, настоящият молител не е свързвал възможната подправка на тази ценна книга като обстоятелство, имащо значение за изхода на делото по неговия отрицателен установителен иск с правно основание по чл. 254 във вр. чл. 97, ал. 1 ГПК /отм./.

При този изход на делото в настоящето извънинстанционно пр-во и на основание чл. 81 ГПК молителят Н. И. В. от София ще следва да бъде осъден да заплати на „Н” О. – гр. П. направените в хода на същото разноски за заплащане възнаграждение за един а. в размер на сумата 600 лв.

 

Мотивиран от горното Върховният касационен съд на Републиката, Търговска колегия, Първо отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от Н. И. В. , ЕГН ********** от гр. С. молба за отмяна на влязлото в сила решение № 360 на Великотърновския апелативен съд, ГК, от 5.І.2009 г., постановено по гр. д. № 222/08 г., НА ОСНОВАНИЕ ЧЛ. 303, АЛ. 1, Т. 1, ПРЕДЛ. 2-ро ГПК, като неоснователна.

О С Ъ Ж Д А Н. И. В. , ЕГН ********** от гр. С., ж.к. „Х”, бл. 146, вх.”Б”, ет. ІІ, ап. № 3* на „Н” О. със седалище и адрес на управление в гр. П., ул. „Д” № 140 разноски за настоящето извънинстанционно производство в размер на сумата 600 лв. /ШЕСТОТИН ЛЕВА/.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: 1

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Решение на ВКС, Търговска колегия, Първо отделение, постановено по т. д. № 79 по описа за 2010 г.