Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * незаконно уволнение * отмяна на уволнение * възстановяване на длъжност * надлежна страна * недопустимост на решение * конституиране на страни * указания на съда


4

Р Е Ш Е Н И Е
№ 419/12


София, 04.01.2013 година



ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, ЧЕТВЪРТО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ в закрито съдебно заседание на единадесети октомври две хиляди и дванадесета година в състав:
Председател: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
Членове: АЛБЕНА БОНЕВА БОЯН ЦОНЕВ

изслуша докладваното от съдията Цачева гр. д. № 557 по описа за 2011 год., и за да се произнесе взе предвид следното:
Производство по чл. 290 ГПК.
С определение № 1341 от 21.10.2011 година е допуснато касационно обжалване на решение от 27.12.2010 година по гр.д. № 13110/2010 г. на Софийски градски съд, с което са уважени обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 и т.2 КТ, предявени от С. П. Ц. от [населено място] против М. съвет на Република България за отмяна на уволнение, извършено със заповед № КВ-8 от 25.01.2008 г. и за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност „Председател на Н. статистически институт”.
Касационно обжалване е допуснато на основание чл. 280, ал.1, т.2 КТ поради наличие на противоречива практика по обуславящия изхода на делото процесуалноправен въпрос относно надлежния ответник по иск с правно основание чл. 344, ал.1, т. 1 КТ за отмяна на незаконно уволнение в хипотезата на чл. 61, ал.2 КТ.
В обжалваното въззивно решение на Софийски градски съд е прието, че при назначаване на длъжност „председател на Н. статистически институт” от министър - председателя на Република България на основание чл. 8, ал. 2 вр. с ал. 1 от Закона за статистиката, трудовото правоотношение с назначения на длъжността възниква с Министерския съвет на Република България, явяващ се надлежен ответник по трудов спор за отмяна на незаконно уволнение.
В противоречие с това становище, в решение от 11.01.2008 г. по гр.д. № 456/2007 г. на Софийски апелативен съд е прието, че когато трудовото правоотношение е възникнало при условията на чл. 61, ал.2 КТ, надлежен ответник по трудов спор за отмяна на незаконно уволнение е предприятието, в което служителят, назначен от висшестоящия орган изпълнява длъжността си.
Противоречивата практика по приложението на чл. 61, ал.2 КТ е преодоляна с постановяване на Тълкувателно решение № 1 от 30.03.2012 г. по тълк. д. № 1/2010 г., ОСГК ВКС, в което е прието, че надлежен ответник по исковете по чл. 344, ал. 1 КТ, предявени от работник или служител, чийто трудов договор е сключен при условията на чл. 61, ал. 2, изречение първо КТ е работодателят, а не горестоящият спрямо него орган; че съгласно чл. 344, ал. 4 КТ споровете относно законността на уволнението са трудови, а такива по легалната дефиниция, съдържаща се в чл. 357 КТ, са споровете между работника и работодателя относно възникването, съществуването, изпълнението и прекратяването на трудовите правоотношения, а изключение от това правило в закона не е предвидено, включително и в случаите, при които трудовото правоотношение е възникнало при условията на чл. 61, ал. 2 КТ. Прието е, че процесуалната легитимация на страните е абсолютна процесуална предпоставка за правото на иск, поради което за наличието и съдът следи служебно. Когато исковете по чл. 344, ал. 1 КТ са предявени срещу ненадлежен ответник, съдът следва да укаже на ищеца да отстрани в определен срок тази нередовност чрез предприемане на действия за конституиране на надлежен ответник, а при неизпълнение на указанието производството следва да бъде прекратено.
В обжалваното решение на Софийски градски съд е прието, че трудово правоотношение за заеманата от ищеца длъжност „Председател на Н. статистически институт” е възникнало с Министерския съвет на Република България, явяващ се надлежен ответник по трудовия спор за отмяна на незаконно уволнение. Прието е, че трудовият договор е прекратен на виновно основание - чл. 8, ал.3, т.2 от Закона за статистиката, каквито нарушения не са установи по делото, поради което уволнението е извършено в нарушение на закона. Предявените от С. П. Ц. от [населено място] против М. съвет на Република България обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 и т.2 КТ за отмяна на уволнение, извършено със заповед № КВ-8 от 25.01.2008 г. и за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност са уважени като основателни.
Касационна жалба против решението на Софийски градски съд с оплаквания за незаконосъобразността му е постъпила от Министерския съвет на Република България. Поддържа се, че съдът е постановил недопустимо решение срещу ответник, който не е легитимиран да участва в производството по иск с правно основание чл. 344 КТ; че надлежен ответник по иска е Националния статистически институт, с когото е възникнало трудовото правоотношение. Изложени са доводи за неправилност на изводите, че извършените от ищеца нарушения не са установени.
Ответникът по касационната жалба С. П. Ц. я оспорва като неоснователна.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение намира, че касационните оплаквания за неправилно приложение на чл. 61, ал.2 КТ са основателни. Неправилно въззивният съд е приел, че предявеният срещу Министерския съвет на Република България иск е допустим - трудовото правоотношение е възникнало с Националния статистически институт, който е надлежен ответник по предявените искове с правно основание чл. 344, ал.1, т.1 и т.2 КТ. Съдът е следвало да укаже на ищеца да отстрани в срок допуснатата нередовност чрез предприемане на действия за конституиране на надлежния ответник, а при неизпълнение на указанията производството е следвало да бъде прекратено.
Предвид изложеното, решението, постановено срещу ненадлежен ответник следва да бъде обезсилено и делото върнато на въззивния съд за продължаване на съдопроизводствените действия (производството е по реда на чл. 196 и сл. ГПК отм.) - исковата молба следва да бъде оставена без движение с указания до ищеца да предприеме мерки за конституирането на Н. статистически институт като ответник по делото, като в едноседмичен срок представи искова молба за връчване на ответника с копие от всички представени писмени доказателства, както и че при неизпълнение на указанията в посочения срок исковата молба подлежи на връщане. При новото разглеждане на делото, въззивният съд следва да съобрази, че съгласно чл. 8 от Закона за статистиката, председателят и заместник-председателите на Националния статистически институт се определят и освобождават предсрочно по решение на Министерския съвет, въз основа на което се назначават и освобождават от длъжност от министър-председателя. Решението на Министерския съвет за определяне или предсрочно освобождаване от длъжността не подлежи на контрол от гражданския съд, чиято компетентност при спор за законност на уволнението се свежда до проверка издадена ли е заповедта от компетентен орган и след решение на М. съвет за предсрочно освобождаване от длъжността.


Воден от изложеното, Върховния касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

Р Е Ш И:

ОБЕЗСИЛВА решение от 27.12.2010 година по гр.д. № 13110/2010 г. на Софийски градски съд, ІІІ „г” отделение.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд.
Решението не подлежи на обжалване.







ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: