Ключови фрази
издръжка за минало време * допустимост на иск

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

  О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

471

 

София, 26.07.2010 година

 

Върховният  касационен  съд  на  Република  България,  четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на шестнадесети юли две хиляди и десета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОРИСЛАВ БЕЛАЗЕЛКОВ

          ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИРА ХАРИЗАНОВА

МАРИО ПЪРВАНОВ

при секретар

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Красимира Харизанова

дело № 573/2009 година по описа на ІV гр.отделение на ВКС

 

Производството е по чл. 274, ал.3 от ГПК.

Образувано е по частна жалба на В. П. В., като баща и законен представител на П. В. В. и К. В. В. от гр. Р. чрез адв. К от АК – гр. Р. срещу определение № 840 от 16.09.2009 г. по гр.д. № 293/2009 г. на Разградски окръжен съд, с което е оставена без уважение частна жалба против определение № 1690/07.08.2009 г. на Разградския районен съд, постановено по гр.д. № 1021/2009 г., с което е прекратено производство по иск за издръжка за минал период.

В частната си жалба жалбоподателят твърди, че атакуваният акт е неправилен. Поставен е въпрос, който настоящият съдебен състав конкретизира, а именно „дали се преклудира възможността за предявяване на иск за издръжка за минал период, в случай, че не е предявен в бракоразводен процес”.

Частната жалба е постъпила в срока по чл. 275 ал.1 от ГПК и е процесуално допустима. Разгледана по същество, тя е основателна.

ВКС, състав на четвърто гражданско отделение, счита, че формулираният от жалбоподателя въпрос обуславя изхода на спора по процесуалния въпрос, разрешен с обжалваното определение. Този въпрос е от значение за формиране на решаващата воля на Разградския окръжен съд. Следователно ВКС трябва да допусне до разглеждане по същество частната жалба, с която е сезиран.

Върховният касационен съд, състав на ІV ГО намира, обжалваният акт е постановен в нарушение на процесуалните правила. Разградският окръжен съд е приел, че при вече присъдена и определена издръжка, изменение на издръжката може да се иска само за в бъдеще, но не и за минал момент от една година назад.

Правната възможност за произнасяне на съда по въпроса за присъждане на издръжка на родените от брака деца в рамките на бракоразводния процес не води до промяна на нейната същност – тя не е брачен иск, така както той се дефинира от чл. 318 от ГПК, респ. чл. 258 ал.1 от ГПК(отм.). Присъждането на издръжка на родените от брака деца по бракоразводното дело на техните родители в съответствие с направените в този процес искания, респ. липсата на искане на ответника по делото за развод – сега ищец по издръжката в качеството му на баща и законен представител на двете деца, считано от влизането на решението за развод в сила, не преклудира възможността в общия исков процес в отделно заведено дело, каквото представлява то по исковата молба на В. В. вх. № 4054/6.VІІІ.2009 г., по която е образувано гр.д. № 1021/2009 г.на Разградския районен съд, да се търси присъждане на издръжка за предходния период от време от началото на фактическата раздяла в рамките на 1 годишния срок преди завеждане на делото по чл. 87 от СК(отм.). В подкрепа на направения в противен смисъл извод на Разградския окръжен съд в обжалваното определение по ч.гр.д. № 293/2009 г. липсват процесуални съображения, обуславящи недопустимост на тази претенция, т.е. тя не се преклудира.

Обжалваното определение е неправилно и следва да бъде отменено, като делото следва да се върне за разглеждане на спора и произнасяне по него по същество.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА касационно обжалване на определение № 840 от 16.ІХ.2009 г. на Разградския окръжен съд по ч.гр.д. № 293/2009 г., с което е оставена без уважение частната жалба на В. П. В. срещу прекратителното определение № 1690/7.VІІІ.2009 г. постановено по гр.д. № 1021/2009 г. на Разградския районен съд.

ОТМЕНЯВА посоченото въззивно определение.

ВРЪЩА делото за разглеждане на спора и произнасяне по него по същество от Разградския районен съд.

Определението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: