Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 174
София, 12 декември 2013 година

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в закрито заседание на десети декември две хиляди и тринадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ

ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИН МАВРОВ

ДАНИЕЛА АТАНАСОВА


при участието на секретаря
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Красимир Харалампиев
н. дело № 2232/2013 година.

Производството пред Върховния касационен съд е образувано по направено искане с протоколно определение от 18.11.2013г. на съдията докладчик по нахд № 1046/2013 г. на Великотърновския районен съд, по повдигнат спор за подсъдност с РС-Враца, основано на чл. 44, ал. 1 НПК.
Представителят на Върховната касационна прокуратура е изразил писмено становище, че делото следва да бъде изпратено за разглеждане от Районен съд - гр. Враца.
Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:
От приложените материали по делото е видно, че на жалбоподателя „фирма” /представлявано от управителя Н. Х. М./ е бил съставен акт за извършено административно нарушение по чл. 86, ал. 1, т.т. 2 и 3 от ЗДДС от инспектор по приходите при териториалната дирекция на НАП [населено място], въз основа на който е издадено атакуваното наказателно постановление от директора на дирекция „СДО” при ТД на НАП [населено място].
На основание чл. 180а, ал. 1 от ЗДДС дружеството е било санкционирано имуществено /по общо девет фактури, подробно описани по номера и дати на издаване/ за това, че като регистрирано по ЗДДС в обследвания данъчен период е следвало да начисли данъка по реда на чл. 86, ал. 1, т. т. 1, 2 и 3 и чл. 86, ал. 2 от ЗДДС чрез издаване на протокол по чл. 117 от закона, а данните от протокола е следвало да бъдат отразени съответно и в дневника на покупките в срока по чл. 72 от ЗДДС, което не е сторено.
Съставът на Върховния касационен съд счита, че делото следва да се разгледа по същество от Врачанския районен съд, там където чрез бездействие са извършени административните нарушения.
Жалбоподателят е регистриран по ЗДДС при ТД на НАП- офис [населено място], а от 01.01.2010 год. е пререгистриран в Дирекция „Средни данъкоплатци и осигурители”.
В случая за определяне подсъдността на делото е от значение къде жалбоподателят е проявил бездействие, въпреки изискването на закона за дължимо поведение, а не в кое ТД на НАП дружеството е регистрирано и следва да подава справките-декларации по ЗДДС, което е последваща дейност на данъчно-задължения правен субект.
Дружеството-жалбоподател е със седалище и адрес за кореспонденция [населено място], и там не е изпълнило задължението си да начисли ДДС съгласно закона, когато данъкът е станал изискуем, както и да отрази същия в отчетните регистри за съответния данъчен период. Мястото на проявеното бездействие, санкционирано по административен ред, определя Врачанския районен съд като компетентен да се произнесе по жалбата на „фирма”.
С оглед на изложеното и на основание чл. 59, ал. 1 ЗАНН, делото следва да бъде изпратено по подсъдност за разглеждане от Врачанския районен съд.
Водим от изложеното и на основание чл. 44, ал. 1 НПК, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение,

ОПРЕДЕЛИ:


ИЗПРАЩА по подсъдност за разглеждане от Районен съд гр.Враца, нахд. № 1046/2013 г. на Великотърновския районен съд, от стадия на съдебното заседание.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: