Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * задочно осъждане * задочно производство

Р Е Ш Е Н И Е

№ 15

гр. Софияq 06 февруари 2019 г.
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, ІII НО, в публично заседание на двадесет и четвърти януари през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА
при секретаря Илияна Петкова
и в присъствието на прокурора Николай Любенов
изслуша докладваното от
съдия ИВАНОВА касационно дело № 1214 по описа за 2018 г

Настоящето производство е образувано по искане на задочно осъдения И. И. И., депозирано на 27.11.2018 г, за възобновяване на НОХД № 191/18 по описа на Районен съд, Кубрат, по което е постановена присъда № 33 от 1.08.2018 г, влязла в сила на 17.08.2018 г, с която молителят е признат за виновен в това, че на 21.07.2018 г в [населено място], е управлявал моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1, 2 на хиляда, а именно: 1, 84 на хиляда, установено по надлежния ред, с оглед на което и на основание чл. 343 б, ал. 1 и чл. 54 НК, е осъден на една година и четири месеца „лишаване от свобода”, при „строг” режим, и глоба от 500 лв.
Искането е на основание чл. 423 НПК. Сочи се, че молителят е задочно осъден и желае наказателното производство да бъде възобновено, за да вземе лично участие в процеса. Иска се делото да бъде възобновено и разгледано с негово участие.
В съдебно заседание на настоящата инстанция защитата счита, че искането следва да бъде уважено.
Осъденият моли искането да бъде уважено.
Представителят на ВКП счита, че искането е неоснователно.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на своята компетентност, намери следното:

Искането е допустимо. Подадено е от лице, имащо качеството на задочно осъден, при спазване на законоустановения шестмесечен срок по чл. 423 НПК / молителят е узнал за присъдата на 9.11.2018 г, когато е приведен в Затвора, гр. Белене, за изтърпяване на наложеното му наказание „лишаване от свобода” по НОХД № 191/18 по описа на Районен съд, Кубрат /.
Разгледано по същество, искането е неоснователно.

На 22.07.2018 г е започнато бързо производство № 290ЗМ-239/18 по описа на РУ МВР Кубрат, срещу И. И. И. за това, че на 21.07.2018 г в [населено място], е управлявал моторно превозно средство с концентрация на алкохол в кръвта си над 1, 2 на хиляда: 1, 84 на хиляда, установено по надлежния ред, престъпление по чл. 343 б, ал. 1 НК. С постановление на разследващия орган от 25.07.2018 г, молителят е привлечен към наказателна отговорност за посоченото престъпление. На следственото действие е участвал упълномощен от обвиняемия защитник. На привлечения към наказателна отговорност са разяснени процесуалните му права и задължения и е предупреден, че е длъжен да остане на разположение на компетентните органи до приключване на наказателното производство.
Делото е внесено в Районен съд, Кубрат, като бързо производство на 27.07.2018 г и е образувано НОХД № 191/18. С разпореждането за предаване на съд е указано на прокурора да връчи препис от обвинителния акт на подсъдимия И. И. И., както и да осигури него и свидетелите за съдебно заседание, насрочено за 1.08.2018 г. В съдебното заседание, проведено на посочената дата, прокурорът е представил справка от 31.07.2018 г, изготвена от Районно управление на МВР, Кубрат, в която се съдържат данни, че подсъдимият И. е напуснал пределите на страната на 25.07.2018 г.
Съдът е дал ход на делото при условията на задочното производство, с участието на упълномощения защитник, и е постановил присъда № 33 от 1.08.2018 г, влязла в сила на 17.08.2018 г.

При тези данни, искането не може да бъде уважено, поради следните съображения:

Правото на подсъдимия на лично участие в наказателния процес е обезпечено от процесуалния закон, но като всяко субективно право то се упражнява по преценка на своя носител. Когато производството е проведено задочно, необходима предпоставка за възобновяване на делото и връщането му за ново разглеждане е изрядното процесуално поведение на обвиняемия / подсъдимия. Ако той е бил привлечен в качеството на обвиняем, но се е укрил, с което е препятствал възможността да бъде уведомен за съдебната фаза, или, ако му е било съобщено за образуването на съдебното производство, но той се е отклонил, в тези случаи се приема, че е демонстрирал отказ от правото си на лично участие, в която хипотеза не му се гарантира възможност за повторно разглеждане на делото.
По настоящето дело молителят е привлечен лично към наказателна отговорност на 25.07.2018 г, откогато се счита, че е узнал за воденото срещу него наказателно производство. Въпреки разясняване на процесуалното му задължение да остане на разположение на компетентните органи, още същия ден е напуснал пределите на страната. По този начин е възникнала обективна пречка да му бъде връчен препис от обвинителния акт и да бъде уведомен за съдебното заседание, насрочено за 1.08.2018 г, каквото задължение, съгласно процедурата по Гл. 24 НПК / „Бързо производство” /, е имал прокурорът. Отсъствието на подсъдимия от страната е направило безпредметно призоваването му от известните по делото адреси, поради което възражението на защитата в тази насока не може да бъде споделено.
От изложеното е видно, че молителят е знаел за воденото срещу него наказателно производство, но сам е избрал да не участва в съдебната фаза. Съгласно чл. 423 НПК, в този случай, процесуалният закон не му гарантира ново разглеждане на делото с негово участие.

По тези съображения, искането за възобновяване е неоснователно и като такова следва да бъде оставено без уважение.

Водим от горното и на основание чл. 423 НПК, ВКС, ІII НО,
Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на задочно осъдения И. И. И. за възобновяване на производството по НОХД № 191/18 по описа на Районен съд, Кубрат, по което е постановена присъда № 33 от 1.08.2018 г, влязла в сила на 17.08.2018 г.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: