Ключови фрази
малозначителност на деянието * Незаконно преминаване и превеждане през граница


1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 568

София, 15 март 2011 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на шести декември две хиляди и десета година, в състав :


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ДАНИЕЛА АТАНАСОВА


при секретаря Румяна Виденова
и в присъствието на прокурора Стефка Бумбалова
като изслуша докладваното от съдия Даниела Атанасова наказателно дело № 502/2010г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред касационната инстанция е образувано по жалба на адв.Т., защитник на подсъдимата С. Т. Т., срещу въззивна присъда № 278 от 09.07.2010г. на Окръжен съд-Благоевград, постановена по внохд № 290/10г.
С жалбата и допълнението към нея се релевират оплаквания за нарушения на материалния закон и явна несправедливост.Искането, което се отправя е отмяна на въззивната присъда, поради явна несправедливост на наказанието.
В съдебното заседание пред касационната инстанция, представителят на ВКП пледира за оставяне без уважение на касационната жалба.
Адвокат Т., защитник на подсъдимата и самата подсъдима, редовно призовани за съдебното заседание пред касационната инстанция, не се явяват.Депозирани са допълнителни писмени съображения от защитата.
Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и в пределите на правомощията си по чл.347, ал.1 от НПК, намери следното:
С присъда № 566 от 12.05.2010г., постановена по нохд №449/09г., Районният съд –гр.Петрич е признал подсъдимата С. Т. Т. за невиновна в извършването на престъпление по чл.279, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.20, ал.2, вр. чл.28, ал.1 от НК, като на основание чл.304 от НПК, вр. чл.9, ал.2 от НК я е оправдал.
С въззивна присъда № 278 от 09.07.2010г., постановена по внохд № 290/10г., ОС-Благоевград е отменил изцяло атакуваната пред него първоинстанционна присъда, като е постановил нова, с която подсъдимата е била призната за виновна в това, че през месец март 1998г. в района на ж.п. гара Кулата, общ.П, в съучастие[населено място], като съизвършител, е излязла през границата на страната[населено място], без разрешение на надлежните органи на власт, като извършеното е при условията на повторност, поради което и на основание чл.279, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.20, ал.2, вр. чл.28, ал.1 от НК и чл.55 от НК й е наложил наказание лишаване от свобода за срок от три месеца.
На основание чл.68 от НК, съдът е постановил подсъдимата Т. да изтърпи и отложеното наказание лишаване от свобода за срок от шест месеца, наложено с присъда № 44 от 10.07.1996г. по нохд № 62/96г. на Кюстендилски окръжен съд.
Определен е първоначален строг режим на изтърпяване на двете наказания в затвор или затворническо общежитие от закрит тип.
Касационната жалба е основателна.
В жалбата и допълнението към нея, касаторът акцентира върху нарушение на материалния закон, свързано с отмяна приложението на чл.9, ал.2 от НК с въззивната присъда. Малозначителността на деянието, указана в разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК е сред обстоятелствата, които изключват обществената опасност и противоправността на престъплението.Поначало деянията, които осъществяват указаните в състава на дадено престъпление признаци, са именно общественоопасните прояви, запретени от правната норма. По изключение е възможно дадено деяние да съдържа признаците от състава на престъплението, но само привидно-без действително да е общественоопасно или без да е такова в достатъчна степен, че при конкретните условия, то не е от естество да засегне въобще обществените отношения, които са негов обект или пък това засягане може да бъде незначително.Тези две хипотези са визирани в разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК-не е престъпно деянието, което макар и формално да осъществява признаците от състава на предвиденото в закона престъпление, поради своята малозначителност не е общественоопасно или неговата обществена опасност е явно незначителна.
Независимо, че тази разпоредба се явява изключение, тя има своето значение, тъй като е относима, така както беше посочено по-горе към едно от основните качества на престъплението, а именно обществената опасност и свързаната с нея противоправност.
Нормата на чл.9, ал.2 от НК е приложима по отношение на всички видове престъпления и тя е свързана със самото деяние, като личността на подсъдимия може да има значение, но само когато в състава на престъплението са възведени определени качества на дееца.
От своя страна, характерът на обществената опасност на деянието се определя от насоката на отрицателното обществено въздействие на деянието и видът на засегнатите от последното обществени отношения.Това определя и различната степен на обществена опасност на деянията. Последната е обусловена от обстоятелствата, свързани с характера и значението на отделното обществено отношение, чрез отрицателното въздействие, върху което се засяга обществената система и от характера и степента на неговото засягане. Към значимите за това обстоятелства следва да се отнесат следните категории: характера на конкретното обществено отношение, степента на отрицателно въздействие върху тези отношения, начина и способа на действие, отрицателно въздействие върху друго обществено отношение, особено положение на субекта и други. Тези обстоятелства са различни за конкретните казуси и налагат внимателен анализ относно резултата на конкретното и комплексно въздействие върху обществените отношения .
Установените от решаващите съдилища факти, отнесени към гореизложените разбирания, възприети в доктрината и практиката, сочат, че независимо от принципния подход на въззивната инстанция, в случая следва да намери приложение разпоредбата на чл.9, ал.2 от НК, като без да се изключва обществената опасност на деянието, същата е явно незначителна т.е. налице е една ниска степен , която не е достатъчна, за да бъде третирано извършеното от подсъдимата като престъпление. И това е така, доколкото от извършване на престъплението е изминал един значителен период от време, който не може да не бъде отчетен и който пряко влияе върху степента на обществената опасност на престъплението по чл.279 от НК, поради настъпилата либерализацията в режима на предвижване на гражданите, членове на ЕС. Наред с това, не могат да бъдат игнорирани причините и мотивите за извършване на деянието, обусловени от негативно развитие на други обществени отношения.
Водим от горното, ВКС, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА производството по внохд № 290/10г. по описа на ОС-Благоевград.
ОТМЕНЯВА присъда № 278 от 09.07.2010г., постановена по горното дело.
ПРИЗНАВА подсъдимата С. Т. Т. за НЕВИНОВНА и на основание чл.9, ал.2 от НК я ОПРАВДАВА по повдигнатото й обвинение за престъпление по чл.279, ал.2, вр. ал.1, вр. чл.20, ал.2, вр. чл. 28, ал.1 от НК.
Решението не подлежи на обжалване.


Председател:


Членове: