Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

118

 

София, 25.06.2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, второ отделение в съдебно заседание на  шестнадесети юни две хиляди и девета година,  в състав:

 

                     ПРЕДСЕДАТЕЛ: РОСИЦА КОВАЧЕВА    

                                 ЧЛЕНОВЕ: ЛИДИЯ ИВАНОВА

                                                                                      ЕМИЛИЯ ВАСИЛЕВА

при участието на секретаря София Симеонова

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от  съдията Росица Ковачева

т. дело № 406/ 2008  година

 

Производството е по чл. 303 ал. 1 т. 5 ГПК, образувано по молба за отмяна на Д. З. П. - от гр. П. на влязло в сила Решение № 124 от 21. ХІІ.2007 г. по гр.д. № 1435/ 2007 г. на Д. районен съд в частта, с която е уважен иск по чл. 254 ГПК (отм). Молителката поддържа, че следствие нарушаване на съдопризводствените правила, е лишена от правна защита и възможност да участва в делото. В Молба - допълнение вх. № 4858/ 6. ХІ.2008 г. уточнява, че иска отмяна само на първоинстанционното решение, тъй като въззивното решение е в неин интерес.

Ответникът по молбата за отмяна С. И. С. - от с. О., Добричка община по съображения, изложени в писмено Становище,възразява, че молбата е недопустима, като просрочена и поради липса на правен интерес за молителката, евентуално - че е неоснователна.

Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение, като обсъди доводите на страните във връзка с молбата за отмяна и като провери данните по делото, приема следното:

С Решение № 124 от 21. ХІІ.2007 г. по гр.д. № 1435/ 2007 г. на Д. районен съд, по изложените съображения, частично е уважен искът по чл. 254 ГПК (отм.), предявен от С. И. С. - от с. О., община Д. срещу Д. З. П. - от гр. П. и като е признато за установено, че ищецът не дължи на ответницата арендни вноски за стопански години 2000/ 2001 и 2001/ 2002 общо 1700 лв. и е отхвърлен за разликата до 2550 лв. Молителката е била призована за съд.заседание на 5. Х.2007 г. по реда на чл. 46 ал. 2 ГПК (отм.) чрез съседка С. Д. И. , за съдебно заседание на 9. ХІ.2007 г., когато й е съобщено задължение по чл. 114 ал. 1 ГПК (отм.), е призована по реда на чл. 46 ал. 2 ГПК (отм.) чрез съседка М. И. И. , за съдебно заседание на 4. ХІІ.2007 г. е призована по реда на чл. 41 ал. 6 ГПК (отм.) и съобщението за изготвяне на решението й е връчено по реда на чл. 46 ал. 2 ГПК (отм.) чрез съседка А. С.

Молбата за отмяна на първоинстанционното решение е неоснователна. Молителката не е лишена от възможност да участва в делото, тъй като за първоинстанционното производство е редовно призована по реда, предвиден в закона - чл. 46 ал. 2 и чл. 41 ал. 6 ГПК (отм.). Съображенията на молителката и представените в тяхна подкрепа две декларации с нотариална заверка на подписите на лица, които твърдят, че в блока, в който живее молителката, не живеят лица, посочени като свидетели в призовките, фактически съставляват оплаквания за недобросъвестно поведение на длъжностното лице, връчващо призовки и съобщения, удостоверило невярно обстоятелство досежно връчването. Тъй като призовката е официален свидетелстващ документ, който се ползва с формална доказателствена сила относно неговата автентичност и с материална доказателствена сила, че фактите, предмет на удостоверител - ното изявление на длъжностното лице по връчването, са се осъществили така, както е посочено в документа, съдът е обвързан от доказателствената сила на официалното удостоверяване. Твърдението, че е налице невярно удостоверяване със съставения от длъжностното лице неистински документ, молителката следва да установи с представяне на доказателства, съставени по надлежния ред - с присъда или по чл. 124 ал. 4 ГПК. Затова не могат в производството по отмяна да се обсъждат представените декларации за установяване на твърдението за ненадлежно призоваване в първоинстанционното производство.

По изложените съображения молбата за отмяна по чл. 305 ал. 1 т. 5 ГПК е неоснователна и следва да се остави без уважение.

Затова Върховният касационен съд, Търговска колегия, второ отделение

 

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Д. З. П. - от гр. П. за отмяна на влязло в сила Решение № 124 от 21. ХІІ.2007 г. по гр.д. № 1435/ 2007 г. на Д. районен съд в частта, в която искът е уважен.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ: