Ключови фрази
спиране на производството по делото * противоконституционност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

404

 

София, 01.10.2009 година

 

            Върховният касационен съд,Второ гражданско отделение,в закрито заседание на двадесет и осми септември през две хиляди и девета година,в състав:                 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:Емануела Балевска

ЧЛЕНОВЕ:              Светлана Калинова

         Здравка Първанова

при секретар

като изслуша докладваното от съдия Светлана Калинова

гражданско дело № 390 от 2009 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по чл.274,ал.3,т.1 ГПК.

С определение ,постановено на 24.07.2009г. от Кюстендилския окръжен съд е подтвърдено определението на Кюстендилския районен съд от 15.06.2009г.,постановено по гр.д. №174/2009г.,с което производството по делото е спряно на основание чл.229,ал.1,т.6 ГПК.

Определението е обжалвано от Г. И. А. от с. Ч. с оплаквания,че е незаконосъобразно и с искане да бъде отменено и делото бъде върнато за произнасяне по същество по предявения иск. Поддържа,че представените доказателства установяват основателността на предявения иск и спирането на производството препятствува възможността му да защити правата си.

Частната жалба е подадена в срока по чл.275,ал.1 ГПК и е допустима по смисъла на чл.280,ал.3 ГПК,тъй като в обжалваното определение въззивният съд се е произнесъл по процесуален въпрос, касаещ основанията за спиране на производството по делото,предвидени в новия процесуален закон. Разгледана по същество жалбата е неоснователна поради следните съображения:

Спирането на производството в хипотеза на допуснато до разглеждане от Конституционния съд искане,с което се оспорва конституционосъобразността на приложим по делото закон, е изрично предвидено в ГПК /чл.229,ал.1,т.6/. То препятствува за определен период от време,а именно докато производството по допуснатото искане е висящо пред Конституционния съд,движението по всички дела,по които следва да намери приложение правната норма,чиято конституционосъобразност е оспорена и в този смисъл не може да бъде споделена поддържаната от жалбоподателя теза,че обжалваният съдебен акт цели да бъде възпрепятствувано неговото субективно право да защити правата си по съдебен ред,нито доводите ,свързани с основателността на заявената претенция. Частната жалба е неоснователна и следва да бъде оставена без уважение. Доколкото обаче предвидената в чл.229,ал.1,т.6 ГПК пречка за движението на делото вече е отпаднала – налице е произнасяне на Конституционния съд по конституционно дело №4/2009г.,като решението е обнародвано в ДВ.бр.47/2009г.,делото следва да бъде върнато на първоинстанционния съд за извършване на предвидените в разпоредбата на чл.230,ал.1 ГПК процесуални действия по възобновяване на производството.

Водим от гореизложеното,Върховният касационен съд,състав на Второ гражданско отделение

 

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ частната жалба на Г. И. А. срещу определението,постановено на 24.07.2009г. по ч.гр.д. №498/2009г. по описа на Кюстендилския окръжен съд.

ВРЪЩА делото на Кюстендилския районен съд за извършване на предвидените в чл.230,ал.1 ГПК процесуални действия по възобновяване на производството по гр.д. №174/2009г.

Председател:

 

Членове: