Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * подбор * съкращаване на щата * незаконно уволнение * възстановяване на длъжност


3

Р Е Ш Е Н И Е

№ 75

С. 27.03.2012 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето гражданско отделение, в съдебно заседание на 13 март две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател: Ценка Георгиева
Членове: Мария Иванова
Илияна Папазова

При секретаря Анжела Богданова, като изслуша докладваното от съдията Ц. Г. гр.д. № 924/2011г., за да се произнесе взе пред вид следното:

Производството е по чл. 290 и сл. ГПК.
С определение № 1349 от 16.12.2011г., постановено по настоящото дело № 924/2011г. на ВКС, ІІІ г.о., е допуснато касационно обжалване на въззивното решение на Силистренския окръжен съд, № 26 от 14.04.2011г. по в.гр.д. № 54/2011г.
Касационно обжалване на въззивното решение е допуснато на основание чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК по материалноправните въпроси „налице ли е реално съкращаване на щата когато част от трудовите функции се запазват към друга длъжност или изцяло се разпределят между други длъжности”, и „следва ли да бъде извършен подбор между работници и служители с различни трудови функции, или само между работници и служители със сходни трудови функции”.
Ответницата по касация Р. Д. М. от [населено място] в представения писмен отговор моли решението да се остави в сила. Претендира разноските по делото.
За да отговори на поставените въпроси ВКС съобрази следното:
В. съд чрез препращане към мотивите на първоинстанционния съд е приел, че на мястото на премахнатата длъжност „санитар”, заемана от ищцата, са въведени други, сходни длъжности – „работник кухня” и „трудотерапевт”. Налице е сходство на функционалните задължения на длъжностите „работник кухня” и „трудотерапевт” с тази на заеманата от ищцата преди уволнението длъжност „санитар”, като при първата от новите длъжности това напълно може да се констатира, а при втората длъжност са налице незначителни различия. Щом на новите длъжности са назначени лица, заемали преди промяната на щатното разписание длъжността „социален работник”, то тези длъжности биха могли да се осъществяват и от ищцата, която преди това е работила като санитар. В този случай правото на подбор се превръща в задължение за подбор.
С приложеното към жалбата решение № 278 от 18.04.2006г. ІІІ г.о. ВКС, е прието, че реално съкращаване на щатна бройка за определена длъжност е налице не само при отпадане на трудовите й функции, но и когато част от тях се запазват и преминават към друга длъжност или трудовите функции се разпределят между други длъжности, а с решение № 145 от 23.02.2007г. ІІІ г.о. ВКС е прието, че подбор обективно не може да бъде извършен между работници и служители с коренно различни трудови функции. Такъв може да се извърши само между работници и служители с еднакви или сходни трудови функции.
По първия от поставените въпроси ВКС намира за правилно становището, изразено в решение № 278 от 18.04.2006г. ІІІ г.о. ВКС. Основанието за уволнение по чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ в хипотезата „съкращаване на щата” се преценява винаги с оглед заеманата от уволнения работник или служител конкретна трудова функция. То е приложимо само когато съкращаването на щата е реално – т.е. когато не само е премахната длъжността като щатна бройка, но и когато трудовата функция е престанала да съществува като съществено съдържание на отделна длъжност. Когато част от трудовите задължения на премахнатата длъжност са запазени в новосъздадена длъжност, но са комбинирани с нови съществени за тази длъжност трудови задължения, които предполагат и нови различни квалификационни изисквания за заемането й, съкращаването на щата също е реално. Съкращаване на щата е налице и при запазване или даже увеличаване на бройки по щатното разписание, когато се съкращават определени длъжности и същевременно се създават нови не само по наименование, но и по същност на извършваната работа. По въпроса налице ли е съкращаване на щата в случай на закриване на заеманата длъжност и създаване на нейно място на нова, в трудовите функции на която са включени част от трудовите функции на закритата длъжност, но са предвидени и съществени нови трудови функции, е даден положителен отговор и с постановеното по реда на чл. 290 ГПК решение № 154 от 27.04.2011г. по гр.д. № 1279/2010г. ІІІ г.о.
По втория от поставените въпроси по прилагането на чл. 329 КТ ВКС намира за правилно изразеното в приложеното решение № 145 от 23.02.2007г. ІІІ г.о. ВКС становище. Съдебната практика по въпроса между които работници и служители задължително следва да се извърши подбор е уеднаквена с постановени по реда на чл. 290 ГПК решения в този смисъл. Така например с решение № 282 от 01.09.2011г. по гр.д. № 110/2010г. ІV г.о. ВКС е прието, че когато се определя кръга на лицата, които да участват в подбора, се изхожда не от наименованията на длъжностите, а от техните трудови функции, като определящо е дали различията са съществени.
По основателността на касационната жалба:
В жалба са изложени оплаквания, че изводите на въззивния съд относно съкращаването на щата са в нарушение на материалния закон. Според касатора съкращаването на щата е реално, тъй като премахнатата длъжност е с различни трудови функции от новосъздадените. Преминаването на част от трудовите задължения на съкратената длъжност към новооткритите, за които са предвидени и нови, различни трудови функции, не съставлява фиктивно съкращаване на щата.
Предвид така дадения отговор на поставения въпрос по прилагането на чл. 328, ал. 1, т. 2 КТ касационната жалба е основателна.
От щатното разписание на [община], послужило за фактическо основание за прекратяване на трудовия договор, са премахнати единствената щатна бройка за заеманата от Р. М. длъжност „санитар” и двете щатни бройки за длъжността „социален работник”, и са създадени длъжностите „трудотерапевт”, „работник кухня” и „медицинска сестра”. Видно от длъжностните характеристики на длъжностите „санитар”, „трудотерапевт”, „работник кухня” и „медицинска сестра” задължения по почистване са възложени на работник кухня и медицинската сестра, но те са допълнение към нови, съществени трудови функции. Основните трудови задължения на работник кухня са свързани с приемане на готовата храна, сервиране и отсервиране, попълване на заявка за продукти, да изготвя отчет за вложени продукти, да калкулира и изготвя калкулационни ведомости, да изготвя квитанции за платени такси и редовно да събира и отчита таксите на обслужваните лица. Длъжностната характеристика за длъжността „медицинска сестра” съдържа като основни трудови задължения такива, свързани с различни медицински манипулации и процедури, съответно на което за заемането й се изисква специално образование. Различна по съдържание на трудовите задължения е и новосъздадената длъжност „трудотерапевт”.
С оглед гореизложеното следва да се приеме, че съкращаването на длъжността „санитар” е реално, а поради това, че за нея е била предвидена една щатна бройка, работодателят не е имал задължение за подбор по чл. 329 КТ. В. решение като постановено в нарушение на материалния закон следва да се отмени и исковете на Р. Д. М. по чл. 344, ал. 1, т. 1-3 КТ да се отхвърлят.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на трето гражданско отделение


Р Е Ш И :


ОТМЕНЯ въззивното решение на Силистренския окръжен съд, № 26 от 14.04.2011г. по в.гр.д. № 54/2011г. и потвърденото с него решение на Силистренския районен съд, № 992 от 18.01.2011г. по гр.д. № 1902/2010г., и вместо това ПОСТАНОВЯВА:
ОТХВЪРЛЯ предявените от Р. Д. М. против [община] искове по чл. 344, ал. 1, т. 1 - 3 КТ.
ОСЪЖДА Р. Д. М. от [населено място], ЕГН [ЕГН], да заплати на [община] сумата 445 лв. разноски по делото.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.

Председател:

Членове: