Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * изменение на обвинението

2
Р Е Ш Е Н И Е

№ 94

гр. София, 24 април 2013г.


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на осми февруари през две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ
ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
МИНА ТОПУЗОВА
при секретаря............Аврора Караджова................и с участието на прокурора.......................Явор ГЕБОВ.................изслуша докладваното от съдия Топузова нд № 78 по описа за 2013 г.

Производството е по реда на чл.420, ал.2 от НПК.
Образувано е по искане на осъдения В. Я. П. за възобновяване на внохд № 75/12г. на Окръжен съд гр.Смолян и нохд № 162/12г. на районен съд гр.Смолян.
В искането се релевират доводи за допуснати съществени нарушения на процесуалните правила при разглеждането на делото пред районния съд – касационно основание по чл.348, ал.1 т.2 от НПК. Като такива се посочват : наличие на роднинска връзка по смисъла на чл.29, ал.1, т.7 между прокурора, участвал в заседанието на първоинстанционния съд и съдията - докладчик по делото във въззивната инстанция, сочеща на предубеденост от изхода на делото; допускане на изменение на обвинението пред първоинстанционния съд по реда на чл.287, ал.1 от НПК относно обстоятелства, които са били известни на органите на досъдебното производство и приемане на обвинение, наред с първоначално повдигнатото; липса на мотиви за кредитиране показанията на свидетелите Р. П., С. П. и К. С.. Посочените нарушения според осъдения са нарушили съществено правото му на защита и са го поставили в неравнопоставено положение с прокуратурата, поддържаща обвинителната теза. Настоява се за отмяна на постановените съдебни актове по реда на възобновяването, като алтернативно се предлага П. да бъде оправдан или делото се върне за ново разглеждане или присъдата се измени, като се наложи по - леко по вид наказание. Пред касационния съд искането се подържа лично от осъдения П. със същите аргументи.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура дава становище за основателност на искането. Счита, че е налице допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, свързано с оценка на доказателствата.
Върховният касационен съд на РБ, първо наказателно отделение, като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното:
С присъда № 81 от 12.07.2012г., постановена по нохд № 162/12г. по описа на районен съд гр.Смолян, осъденият В. Я. П. бил признат за невинен в това, че от неустановена дата през пролетта на 2011г. до 08.06.2011г. в местността „Пергелите”, в частен имот с № 44402.35.2 по кадастралната карта на [населено място], без редовно писмено позволително отсякъл и извозил 53 бр. дървета от бял бор, немаркирани с контролна горска марка, равняващи се на 10.56 куб.м. дървесина, на обща стойност 684.00лв., поради което и на основание чл.304 от НПК бил оправдан по повдигнатото му обвинение по чл.235, ал.1 от НК.
Със същата присъда В. Я. П. бил признат за виновен в това, че по същото време пред и зад собствената му къща в махала „Пергелите”, [населено място], съхранявал незаконно придобит от другиго дървен материал, съставляващ преди отсичането му част от горска територия – бял бор, немаркиран с контролна горска и експедиционна марка, на обща стойност 465.50 лв., поради което и на основание чл.235, ал.2 във вр. с ал.1 и чл.54 от НК му било наложено наказание от осем месеца „лишаване от свобода” , изпълнението на което било отложено на основание чл.66, ал.1 от НК за изпитателен срок от три години и „глоба” в размер на 1000 лв.
На основание чл.235, ал.7 от НК иззетите веществени доказателства, предмет на престъпление, били отнети в полза на държавата.
По жалба на осъдения и протест на прокурора срещу оправдателната част на присъдата било образувано внохд № 75/12г. по описа на Окръжен съд гр.Смолян. С решение № 394 от 23.10.2012г., постановено по същото дело, присъдата на районния съд била потвърдена.
Искането за възобновяване е направено в срока по чл.421, ал.3 от НПК и е допустимо. Разгледано по същество е основателно.
Срещу В. П. бил внесен обвинителен акт за престъпление по чл.235, ал.1 от НК, като на същия било вменено във вина отсичането на 53 бр. дървета бял бор от местността „Пергелите” в частен имот, прилежащ към горската територия. В съдебно заседание на районния съд, проведено на 25.06.2012г., по реда на чл.287, ал.1 от НПК, участващият в съдебното заседание прокурор изменил обвинението, като заявил че към старото такова, повдига и предявява ново обвинение за извършено престъпление по чл.235, ал.2 от НК – за това, че за същия времеви период В. П. пред и зад собствената му къща в махала „Пергелите”, [населено място], съхранявал незаконно придобит от другиго дървен материал от бял бор, представляващ преди отсичането му част от горска територия, на обща стойност 465.50 лв., което да се приеме като пункт ІІ към обвинителния акт. От така направеното „изменение” на обвинението е видно, че за пръв път в съдебното заседание пред първоинстанционния съд на осъдения П. е било повдигнато обвинение за обстоятелства, не вписани в обвинителния акт – като място на извършване на престъплението, като форма на изпълнително деяние (съхранение на придобит от другиго дървен материал), като предмет на престъпление (дървен материал, различен от инкриминирания в обвинителния акт). Повдигането на обвинение и за престъпление по чл.235, ал.2 от НК, наред със съществуващото такова по чл.235, ал.1 от НК, от което прокурорът не се отказал (видно и от подадения протест срещу оправдателната част на първоинстанционната присъда), налага извод, че не е било изменено съществуващото обвинение, а допълнително е повдигнато ново такова с други фактически обстоятелства и друга правна квалификация. Като е допуснал „допълнителното” обвинение, първоинстанционният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, доколкото такова обвинение е недопустимо да се предявява по реда на чл.287, ал.1 от НПК. Постановявайки осъдителна присъда по обвинението по чл.235, ал.2 от НК, което не е било повдигнато и предявено по надлежния ред, първостепенният съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, изразило се в нарушаване на правото на защита на подсъдимия. Това нарушение не е било отстранено от въззивната инстанция, която е потвърдила първоинстанционния съдебен акт.
Така допуснатото съществено нарушение на процесуални правила представлява достатъчно основание за отмяна по реда на възобновяването на въззивното решение и потвърдената с него първоинстанционна присъда и връщане на делото на досъдебното производство за повдигане на обвинение по надлежния ред, при спазване на процесуалните гаранции на правото на защита на осъдения.
Останалите посочени в искането процесуални нарушения не са налице доколкото не са представени доказателства за претендираното нарушение по чл.29, ал.1 т.7 от НПК, а след изменението на чл.287, ал.1от НПК (ДВ, бр. 32 от 2010г.) е отпаднало изискването обстоятелствата, послужили като основание за изменение на обвинението да не са били известни на органите на досъдебното производство.
Предвид изложеното и на основание чл.425, ал.1, т.1 от НПК, Върховният касационен съд на РБ, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда на възобновяването решение № 394 от 23.10.2012г., постановено по внохд № 75/12г. на Окръжен съд гр.Смолян и потвърдената с него присъда № 81 от 12.07.2012г., постановена по нохд № 162/12г. по описа на Районен съд гр.Смолян.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане на Районна прокуратура гр.Смолян.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.