Ключови фрази
Предсрочно освобождаване * недопустимо искане за възобновяване

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 97
гр. София, 21.07.2021г.

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на седемнадесети май две хиляди двадесет и първа година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Биляна Чочева
ЧЛЕНОВЕ: Жанина Начева
Петя Шишкова
в присъствието на секретаря Галина Иванова и прокурора от ВКП Атанас Гебрев, като разгледа докладваното от съдия Шишкова КНД № 352 по описа за 2021г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.422, ал.1, т.5 от НПК.
Образувано е по повод на постъпила молба от осъдения В. Д. Д. за възобновяване на ВНЧД № 248/2021г. по описа на Софийски апелативен съд, НО, и отмяна на постановеното по него определение № 301 от 15.03.2021г., с което е отменено определение на Софийски градски съд за условно предсрочно освобождаване на лишения от свобода.
В молбата са изтъкнати доводи за допуснато съществено процесуално нарушение, изразяващо се в постановяване на атакувания акт от незаконен съдебен състав. Твърди се, че за докладчикът и за член от състава е съществувала пречка за разглеждане на делото по смисъла на чл.29, ал.1, т.1, б.“а“ от НПК, тъй като са участвали в съдебния състав, проверил по въззивен ред присъдата, от чието изтърпяване Д. желае да бъде предсрочно освободен. Изложени са аргументи и по допустимостта на искането.
В съдебно заседание защитникът на осъденото лице поддържа молбата по изложените в нея съображения.
Представителят на ВКП намира молбата за недопустима, тъй като определението на апелативния съд не е от кръга на актовете, подлежащи на проверка по реда на Глава 33 от НПК. Счита, че е неоснователна и по същество.
Осъденият Д. моли определението на Софийски апелативен съд да бъде отменено.
Върховният касационен съд, след като обсъди материалите по делото и доводите на страните, намери искането за възобновяване за недопустимо.
Софийски апелативен съд е постановил определение по реда на чл.440, ал.2, вр. Глава 22 от НПК, с което е отменил определение от 15.02.2021г., постановено по НЧД № 501/21. на Софийски градски съд и е оставил без уважение молбата на осъдения В. Д. Д. за условно предсрочно освобождаване от изтърпяване на останалата част от наложеното наказание лишаване от свобода по влязлата в сила присъда на Софийски градски съд по НОХД № 902/2016г. Определението не подлежи на касационна проверка и е влязло в сила от момента на постановяването му.
Така постановения съдебен акт не е от категорията на лимитативно изброените в чл.419 от НПК. Определението по чл.440, ал.2 от НПК е извън посочените в чл.341, ал.1 от НПК, към който препраща разпоредбата, очертаваща обхвата на извънредния способ за проверка. Това означава, че молбата за възобновяване е процесуално недопустима и не подлежи на разглеждане по същество.
В молбата е развита тезата за допустимост, като се акцентира върху правото на осъдения да получи произнасяне от законен състав и се привеждат примери от практиката на ВКС. Съображенията в тази насока не могат да бъдат споделени. Няма спор, че при разглеждане на делото от незаконен съдебен състав е налице съществено процесуално нарушение от категорията на т.нар. „абсолютни“. Това обстоятелство, обаче, няма отношение към допустимостта на искането. Съгласно процесуалната уредба в чл.422, ал.1, т.5 от НПК, основание за възобновяване подлежащите на проверка по реда на гл. ХХХIII съдебни актове са всички съществени процесуални нарушения по чл.348, ал.1, т.2 от НПК, а не само тези по ал.3 на същия текст. Обратното, когато липсва процесуална възможност за извънредна проверка на съдебния акт, такава не се извършва, независимо на какво основание е поискана.
Цитираните в молбата Решение № 345/2011г. по н.д. № 1797/11г. на II н.о. на ВКС и Решение 559/2011г. по н.д. № 2731/11г. на I н.о. на ВКС са неотносими към въпроса за процесуалната допустимост на конкретното искане за възобновяване. Те се отнасят до приложението на чл.25 и чл.68 от НК и постановени определения по чл.306, ал.1, съответно т.1 и т.3 от НПК. Тази категория съдебни актове, за разлика от определенията по чл.440, ал.2 от НПК, е включена в кръга на подлежащите на възобновяване чрез препращането в чл.419, ал.1 от НПК към чл.341, ал.1 от НПК, поради което и съдът е разгледал исканията по същество.
Водим от горното, и на основание чл.425 от НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение,
О П Р Е Д Е Л И :

Оставя без разглеждане искането на осъдения В. Д. Д. за възобновяване на ВНЧД № 248/21г. на Софийски апелативен съд.
Прекратява производството по н.д. № 352 по описа на Върховния касационен съд за 2021г.
Определението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:

1.


2.