Ключови фрази
право на възстановяване * гори * доказателства и доказателствени средства * Иск за установяване правото на възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 551

 

София, 16.11.2009 година

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в съдебно заседание на 15.10.2009 две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛСА ТАШЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА

КАМЕЛИЯ МАРИНОВА

 

при участието на секретаря АНИ ДАВИДОВА

изслуша докладваното от председателя (съдията) ЗЛАТКА РУСЕВА

дело № 4/2009  година

 

Производството е по член 290 от ГПК.

Образувано е по касационна жалба,подадена от Ш. С. С. от гр. А.,Пловдивска област против решение №366/06.03.2008г. на Пловдивски окръжен съд,постановено по гр.д. №16/2008г. по описа на съда,с което е отменено решение по гр.д. №429/2007г. по описа на Районен съд гр. А. и вместо него е постановено:отхвърля иска на Ш. С. С.,за признаване за установено между ищеца и О. служба”З„гр. Асеновград,за това да бъде признато правото на наследници на С. Х. Б. ,б.ж. с. Три могили,поч.на 22.08.1961г.,на възстановяване на собствеността върху гора с площ от 50 дка в местността”Б” в землището на с. Три могили,на основание член 13 ал.2 от ЗВСГЗГФ.

Ответниците по касационната жалба Д. горско с. гр. А. и Р. ална д. по г. гр. П. в писмените си становища,считат жалбата за неоснователна и молят същата да се остави без уважение.

С определение №365/15.05.2009г.,постановено по делото е допуснато касационно обжалване на решението на въззивния съд,на основание член 280 ал.1 т.3 от ГПК,поради неправилно тълкуване от страна на съда на обхвата на допустимите доказателствени средства за доказване правото на собственост,според разпоредбата на член 13 ал.3 от ЗВСГЗГФ,свързана с позоваването на приложения като доказателство по делото списък на частните горовладелци.

Становището на настоящата касационна инстанция е,че при постановяване на въззивното решение Пловдивският окръжен съд е допуснал неправилно тълкуване на тази материална разпоредба на закона.

По предявения иск с правно основание член 13 ал.2 от ЗВСГЗГФ от значение е установяване факта на принадлежността на правото на собственост върху имотите,попадащи в приложното поле на закона,преди одържавяването им. Разпоредбата на член 13 ал.3 от ЗВСГЗГФ въвежда ограничение на доказателствените средства във връзка с доказване правото на собственост,като посочвайки писмените документи,удостоверяващи правото на собственост,а именно –нотариални и крепостни актове,нотариално заверени писмени договори,вписани протоколи за делба,съдебни актове,а при липса на такива с емлячни и данъчни регистри,протоколи от комисиите по ТПС,удостоверение за дялово участие в кооперации,стопански карти и списъците към тях и други писмени доказателства,допустими по ГПК,като изключва изрично посочените като основание за доказване правото на собственост-писмените декларации на заявителите,свидетелските показания,протоколите за определяне „предмета на горското стопанство”,издадени въз основа на член 22 от Закона за г. от 1922г. и член 20 от Закона за горите. След като тази разпоредба на закона изрично изключва посочените доказателства,като допустими за доказване правото на собственост,само и единствено позоваването на последните,не е основание, годно да установи принадлежността на правото на собственост към момента на одържавяването на горите. В настоящия случай,представеното писмено доказателства за установяване правото на собственост е списък на частните горовладелци от с. Три могили,което писмено доказателства се включва в обхвата на доказателствата,предвиден съгласно разпоредбата на член 13 ал.3 от ЗВСГЗГФ,а именно по смисъла на посоченото в разпоредбата-други писмени доказателства,допустими по ГПК.

По основателността на касационната жалба:

За установяване правото на собственост,принадлежало на наследодателя С.1961г.,ищецът,един от неговите законни наследници,съгласно представенете по делото удостоверение за наследници на последния №64/06.02.2007г. на К. с. Три могили Община А. и удостоверение за наследници на негов син С. С. Б. 09.03.1998г.,с №60/05.01.2007г. на К. с. Три могили,Община А. ,се позовава на копие,заверено извлечение от ТД”Д”гр. Пловдив,със заглавна страница”Списък на частни горовладелци от с. Три могили,Новаковска община,Асеновградска околия,които притежават гори в района на с. Три могили”,като в този списък е отразено името на наследодателя на ищеца С. Х. Б. ,жител на с. Три могили,с отбелязване за притежавани 50 декара гори в местността”Б”. Видно от съдържанието на приложеното на лист 30 от делото удостоверение №14/02.02.2007г. на К. с. Три могили, С. Х. Б. е вписан като притежател на частни гори в списъка на частните горовладелци от с. Три могили,съгласно писмо №42 от 17.03.1950г.,посочени като частни гори от 50 декара в местността „Б”,което кореспондира на напълно на данните, съдържащите с горепосочения представен по делото препис извлечение от списъка на частните горовладелци,които притежават гори в района на с. Три могили/лист 7 от делото/. Неоснователно е възражението на Д. г. с. гр. А.,че представения списък не е годно доказателство за признаване правото на собственост на наследодателя на ищеца относно процесната гора,тъй като следвало да се посочат границите на претендирания имот и правното основание на което наследодателят на ищеца е придобил същата. Това е така,защото в разпоредбите на този реституционен закон не се предвиждат такива условия и изисквания,а само наличие на годни и допустими доказателства за установяване правото на собственост ,предвидени в разпоредбата на член 13 ал.3 от ЗВСГЗГФ ,каквото в настоящия случай се явява приложения по делото списък на частните горовладелци,които притежават гори в района на с. Три могили към 1950г.

С оглед изложеното атакуваното решение следва да бъде отменено и вместо него на основание член 293 ал.2 от ГПК,да се постанови друго,с което да се признае на наследниците на С. Х. Б. ,правото на възстановяване на собствеността върху процесната гора,индивидуализирани в представения писмен документ-списък на частни горовладелци от с. Три могили,Новаковска община,Асеновградска околия,които притежават гори в района на с. Три могили.

 

Водим от горното, състав на второ гражданско отделение на Върховния касационен съд

 

Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решение №366/06.03.2008г. на Пловдивски окръжен съд,постановено по гр.д. №16/2008г. по описа на същия съд.

ПРИЗНАВА по отношение на О. с. по з. гр. А.,при участие на Д. г. с. гр. А. и Р. Д. по г. гр. П.,правото на възстановяване на собствеността на наследници на С. Х. Б. ,бивш жител на с. Три могили,Община А. на 22.08.1961г.,върху гори,находящи се в землището на с. Три могили,а именно:гора в местността”Б” с площ 50 декара,по иск с правно основание член 13 ал.2 от ЗВСГЗГФ.

Решението е окончателно.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: