Ключови фрази
Тежка телесна повреда * задочно производство * право на лично участие по наказателно дело * Конвенция за защита на правата на човека и основните свободи


1

Р Е Ш Е Н И Е


№ 606


гр. София, 9 януари 2012 година


В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в съдебно заседание на двадесет и четвърти ноември две хиляди и единадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вероника Имова
ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева
Севдалин Мавров

при участието на секретаря Лилия Гаврилова и
на прокурора от ВКП - Николай Любенов
изслуша докладваното от съдията Вероника Имова
наказателно дело № 2553/2011г.

Производството е образувано по искане на задочно осъдения И. Н. А., подадено чрез защитата адвокат И. Т. – от АК [населено място], за отмяна по реда на възобновяването на наказателни дела на решение №79/11.03.2011 год. по внохд № 16/2011 г. на Варненския Окъжен съд, с което е потвърдена присъда №602 от 24.11.2010г. по нохд№1057/10 г.на Варненския районен съд.
В искането се изтъква, че осъденият не е участвал в производството по делото нито в качеството на обвиняем, нито в качеството на подсъдим. На досъдебното производство не му е повдигнато и предявено обвинението за престъпление по чл.129 НК, за което е осъден с влязла в сила присъда. В досъдебната фаза е призован и разпитан само като свидетел на датата 03.04.2007 год. Не му е връчен обвинителния акт. Не е участвал в съдебното производство. Твърди, че не е изпълнено задължението на разследващите органи и на съда, във всяка фаза на наказателния процес да гарантират правото на защита на обвиняемото лице като в рамките на своята компетентност направят всичко възможно, за да осигурят неговото лично участие в производството. По този начин разследващите органи и съда са ограничили правото на защита на обвиняемия и в самото задочно производство.
Иска се възобновяване на делото, на основание чл.423, ал.1 НПК и връщане делото в стадия на досъдебното производство.
Искането се поддържа в съдебно заседание от лично явилият се осъден А. и упълномощеният му защитник адвокат Т..Касае се за обективно незнание от страна на осъдения за образуваното и водено срещу него наказателно производство.
Частният обвинител Д. Ч. се явява лично и със служебно назначеният му повереник адвокат Р. П. от САК, която счита, че има данни за умишлено укриване от страна на осъдения и поради това, искането за възобновяване на делото е неоснователно.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура изразява становище, че искането е основателно. На осъдения не е било предявено обвинението за инкриминираното деяние, не е връчен и обвинителен акт, а присъдата е постановена в отсъствието му , поради което той обективно не е знаел за процеса и съществено е нарушено правото му на защита.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ТРЕТО НАКАЗАТЕЛНО ОТДЕЛЕНИЕ, КАТО ОБСЪДИ ДОВОДИТЕ НА СТРАНИТЕ И ИЗВЪРШИ ПРОВЕРКА НА МАТЕРИАЛИТЕ ПО ДЕЛОТО УСТАНОВИ СЛЕДНОТО:
Искането за възобновяване е допустимо. ВКС в настоящия му състав приема, че датата на узнаване от осъдения А. на постановената спрямо него задочна присъда е образуваното през месец август 2011 година производство пред компетентния съд в Г., въз основа на издадена ЕЗА, когато е бил задържан с оглед изпълнение на наказанието лишаване от свобода съгласно влязлата в сила присъда № 602 от24.11.2010г. по нохд№ 1057/10 г.на Варненския районен съд. Следователно искането за възобновяване на производството е подадено в шестмесечния срок по чл. 423, ал. 1 от НПК, считан от узнаването за влязлата в сила присъда, тъй като е депозирано в първостепенния съд на 28.09.2011 г.
Настоящият касационен състав намира искането за ОСНОВАТЕЛНО.
С присъда № №602 от 24.11.2010 г. по нохд №1057/2010 год. на Варненския районен съд подсъдимия И. Н. А. е признат за виновен , че на 01.04.2007г. в [населено място] , в КК "Златни пясъци' е причинил тежки телесни повреди на Д. Б. Ч., представляващи черепно мозъчна травма с контузии рани в областта на челото, лявата слепоочна област, кръвонасядане в лява теменно слепоочна област, фрагментно счупване на черепа в същата област, кръвоизлив над твърдата мозъчна обвивка , включително с разкъсване на същата, контузия на мозъка, контузия на зрителния нерв, които са обусловили проникващо нараняване в черепната кухина ; разстройство на здравето временно опасно за живота; слепота на лявото око; трайно затруднение в движенията на десния горен крайник ; постоянно общо разстройство на здравето, опасно за живота - престъпление по чл.128 ал.1 от НК, поради което и вр. чл.54 ал.1 от НК е осъден на лишаване от свобода за срок от седем години , което да изтърпи при първоначален строг режим, в условията на затвор.
Подсъдимият е напуснал пределите на Р.България след деянието. Досъдебното производство и съдебната фаза пред първата и въззивна инстанции са проведени при условията на чл. 269, ал. З от НПК, тъй като адресът на подсъдимия в чужбина е останал неизвестен за органите на разследването и за съда.
От данните по ДПр.№2567/2007 год. на Пето РПУ [населено място] е видно , че бързото досъдебно производство е започнало на 02.04.2007 год. срещу И. Н. А. за престъпление по чл.129, ал.1 НПК, на основание чл.356 и сл.НПК, вр. чл.212, ал.2 НПК с първото процесуално-следствено действие - оглед на местопроизшествие от същата дата. В хода на разследването А. не е бил привлечен в качеството на обвиняем като не му е повдигнато и предявено обвинението по чл.129 НК. От писмените справки по делото се изяснява, че личното му участие по делото не е осигурено, тъй като на 23.12.2008 г. той е напуснал страната през ГКПП –Д. мост и е с неизвестен адрес в чужбина.
По отношение на А. са приложени правилата на задочното производство по чл.361,вр. с чл.206, във връзка с чл. 269, ал. 3, т. 3 НПК (в ред. преди изм. в ДВ, бр.32/2010 г.), поради факта, че в резултат на общодържавното издирване местоживеенето му в страната и извън нея е останало неизвестно за разследващите органи. При тези данни обвинението за инкриминираното деяние по чл.129, ал.1 НК е повдигнато и материалите от досъдебното производство са предявени на назначения на А. служебен защитник - адвокат И. К. от ВАК.
Не подлежи на съмнение фактът, че А. не е бил запознат лично и не е присъствал при провеждането на нито едно от процесуалните действия във връзка със започналото срещу него досъдебно производство. В същото производство той е призован и разпитан на 03.04.2007 г единствено в качеството му на свидетел, след което е напуснал пределите на Р.България . Въпреки щателно проведеното издирване, не е установен актуалния адрес или местонахождението му в страната, или в чужбина, за да му бъде предявено лично повдигнатото срещу него обвинение. И двете фази на наказателния процес са приключили без личното участие на А., при условията на задочно производство. Служебният защитник на осъденото лице е изпълнил задълженията си и е упражнил правата си в процеса като защитник на обвиняемото лице, при условията на задочно производство, включително и като е обжалвал постановената срещу А. осъдителна присъда.
Тези данни дават основание за единствения извод, че осъденият А. обективно не е могъл да узнае за воденото срещу него наказателно производство, тъй като не е бил призоваван в нито една от фазите на процеса. До момента на напускане пределите на страната той не е имал качеството на обвиняем и поведението му не може да се разглежда като доброволен отказ или съзнателен волеви акт от упражняване на правото му на лично участие в започналото срещу него наказателно преследване.
Задочното разглеждане на едно наказателно производство е изключение от общото развитие на процеса , в който личното участие на привлечения към наказателна отговорност деец е гаранция за ефективно осъществяване на правото му на защита. Изискването делото да се гледа с участие на обвиняемото лице произтича от правото му на справедлив процес, съгласно чл. 6, т. 1 вр. т. 3 от ЕКЗПЧОС. Затова, когато наказателното производство е протекло задочно и обвиняемото лице не е имало обективна възможност да осъществи процесуалните си права, правото му да поиска възобновяването на делото е основателно.
В случая искателят не знаел за воденото срещу него наказателно производство и поради това не е могъл да упражни процесуалните си права и да организира защитата си. Следва, че правото му на справедлив процес е съществено нарушено и може да бъде компенсирано единствено чрез възобновяване на делото по реда на чл. 423 от НПК.
При тези съображения и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

Р Е Ш И:

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по внохд № 16/2011 г. на Варненския Окъжен съд, ОТМЕНЯВА постановеното по него решение №79/11.03.2011 год., както и потвърдената с него присъда №602 от 24.11.2010г. по нохд№1057/10 г. на Варненския районен съд и ВРЪЩА делото в стадия на досъдебното производство, на Варненската районна прокуратура.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :