Ключови фрази
Обсебване в големи размери или представляващо опасен рецидив * Искане за възобновяване на наказателно дело от осъден


Р Е Ш Е Н И Е

№335

Гр.София, 30 октомври 2015 година


Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на осемнадесети септември две хиляди и петнадесета година в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ

ЧЛЕНОВЕ:КАПКА КОСТОВА
БЛАГА ИВАНОВА

при секретар МАРИЯНА ПЕТРОВА
и с участието на прокурора ИСКРА ЧОБАНОВА
изслуша докладваното от
съдия /председател/ ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело № 889/2015 г.

Осъденият Г. Г. М. чрез свой защитник е отправил до ВКС по реда на глава тридесет и трета от НПК искане да бъде възобновено делото, по което е бил осъден от районния и Градския съд в София, съответно първоинстанционен и второинстанционен, както е предвидено в закона за такива дела.
СРС с присъдата си от 14.Х.2013 г. по нохд 18929/12 е осъдил М. за обсебване по чл.206 НК на товарен автомобил на стойност 24 000 лв.-по ал.3 („в големи размери”) във връзка с ал.1 от разпоредбата. Наложеното наказание е 4 г.лишаване от свобода в затвор при първоначален строг режим, както и за 5 г. лишаване от право да бъдат заемани държавни или обществени длъжности или упражнявани дейности на материална отговорност.
СГС с решението си № 1051/23.Х.2014 г. по внохд 326/14 е потвърдил присъдата, която подсъдимият обжалвал по въззивен ред, също както и сега чрез свой защитник.
Завършилото в двете съдебни инстанции дело е за първи път предмет на проверка във ВКС по реда за възобновяване на наказателните дела. В отправеното за тази цел искане се съдържа позоваването на всички основания за възобновяване, свързани с касационните по чл.348 НПК, макар и доводите на подателя да са отнесени изрично само към второто от основанията – свързаните със съществени нарушения на процесуалния закон. Само с това отменително основание е видян на свой ред изходът на делото-връщането му за ново разглеждане във въззивната инстанция.
В проведеното пред ВКС съдебно заседание искането за възобновяване е поддържано и конкретизирано в една част, а според участващия прокурор – неоснователно.
ВКС намери, че влязлото в сила осъждане на Г.М. трябва да бъде оставено в сила и по реда на проверката по реда на възобновяването.
Искането за възобновяване съдържа сериозни възражения спрямо съдебните актове (доколкото не са отстранени недостатъци в първоинстанциония, а във второинстанционния са и самостоятелно допуснати): неправилно формулирано обвинение, пренесено като такова и в потвърдената присъда; съдебно дирене с „обърната” тежест на доказване; липса на мотиви от СГС и др.подобни.
Достатъчно е обаче да бъде потърсено конкретно проявление на претенциите в искането за възобновяване (тъй като са отправени общо, без конкретизация и даже не съвсем ясно – например твърдението, че по делото било осъществено изменение на обвинението), за да се види, че такова проявление липсва. Нещо повече – ВКС не констатира нищо съществено, поради което сам да възрази срещу проверените съдебни актове на СРС и СГС, включително във връзка с уточнението на искателя в съдебното заседание на тази инстанция относно променената експертна оценка на обсебената вещ. Все в насока на служебната проверка на присъдата и решението, има по-голямо основание за ВКС има да бъдат обсъждани въпроси, които е процесуално недопустимо да бъдат пререшавани по делото дали например инкриминираната дейност е била наистина обсебване, а не измама.
Ръководен от всичко изложено и съобразно приложимите разпоредби от глава тридесет и трета от НПК, ВКС – І н.о.

Р Е Ш И:

Оставя в сила въззивно решение № 1051 от 23 октомври 2014 г. по внохд 326 от с.г. на Софийския градски съд.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ: