Ключови фрази
Иск за установяване на престъпно обстоятелство * установяване на престъпно обстоятелство * необходимо другарство * конституиране на страни


Р Е Ш Е Н И Е


№ 5


гр.София, 05.02.2015г.


в и м е т о н а н а р о д а


Върховен касационен съд на РБ, четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на двадесети януари, две хиляди и петнадесета година в състав:



Председател: ВЕСКА РАЙЧЕВА
Членове: СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
ЛЮБКА АНДОНОВА





при секретаря Ю.Георгиева
като разгледа докладваното от съдията Райчева гр.д.N 3905 описа за 2014 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.290 ГПК.
Обжалвано е решение от 02.04.2014г. по гр.д.№2811 / 2013г, с което ОС Варна е обезсилил първоинстанционното решение по иск с правно основание чл.124, ал.5 ГПК и е върнал делото на същия съд за ново разглеждане от друг състав.
С определение от 20.10.2014г. ВКС е допуснал касационно обжалване по въпроса имат ли качеството на необходими другари в производство по иск с правно основание чл.124, ал.5 ГПК заинтересуваните лица в производство по оспорване на административни актове, когато ответник по гражданския иск е вещо лице дало заключение в административното дело, при твърдение че е извършило престъпление по чл.291, ал.2 НК и следва ли да бъдат конституирани в гражданското дело, на основание чл.280, ал.1, т.3 ГПК.
Жалбоподателите А. П. П. и И. М. П. чрез процесуалния си представител поддържат, че решението е неправилно и молят да бъде отменено като бъде върнато на въззивния съд за разглеждане о същество.
Жалбоподателят Ж. Б. Б., не взема становище по спора.
Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о., приема за установено следното:
С обжалваното решение въззивният съд, като е обезсилил първоинстанционното решение, е върнал делото за разглеждане от друг състав на същия съд и произнасяне по предявените искове след отстраняване на нередовностите им чрез конституиране на необходимите задължителни другари.
Установено е по делото, че районният съд е отхвърли исковете на А. и И. П. правно основание чл. 124, ал. 5 ГПК, предявени срещу Ж. Б. за установяване в отношенията между страните, че последният в качеството си на вещо лице е депозирал неверни заключение по адм.д. № 703/2009г. и адм.д. № 1427/2009г. по описа на Административен съд – гр.Варна, с което е осъществил състава на на престъпление по чл. 291, ал. 2 НК.
При тези данни съдът е счел, че първоинстанционното решение е недопустимо. Изложени са съображения за това, че по делото, в което се разглежда иск за това, че вещото лице е дало невярно заключение, страни по адм.д. № 703/2009г. и адм.д. № 1427/2009г. по описа на Административен съд – гр.Варна са всички лица ползващи се от влезлите в сила решения по тези дела, поради което същите имат качеството на необходими, задължителни другари по исковете на А. и И. П. с правно основание чл. 124, ал. 5 ГПК. Съдът се е позовал на т. 6 от Тълкувателно решение № 1/2013г., от 09.12.2013г. по ТД № 1/2013г. на ОСГТК и е приел, че тези страни не могат да се конституират във въззивното производство, поради което е обезсилил първоинстанционното решение и е върнал делото за връчване на препис от исковата молба и даване на срок за отговор на новоконституирани страни.
По въпроса, по който е допуснато е касационно обжалване: имат ли качеството на необходими другари в производство по иск с правно основание чл.124, ал.5 ГПК заинтересуваните лица в производство по оспорване на административни актове, когато ответник по гражданския иск е вещо лице дало заключение в административното дело, при твърдение че е извършило престъпление по чл.291, ал.2 ГПК и следва ли да бъдат конституирани в гражданското дело, настоящият състав намира, че следва да се отговори, че не се необходими другари в гражданския процес конституираните като заинтересовани страни лица в административен процес. Другарството е допустимо, когато исковете, предявени от или срещу другарите имат за предмет: общи техни права или задължения или права и задължения, които почиват на едно и също основание. При предявен иск по чл.124, ал.5 ГПК за установяване престъпно обстоятелство от значение за едно гражданско правоотношение - в случая даване невярно заключение от вещо лице, следва да се установи наличието на връзка на обусловеност на даденото заключение с конкретно гражданско правоотношение, по отношение на конкретни граждански субекти. Заинтересовани по смисъла на чл.15 АПК са тези органи и лица, в чиято правна сфера обжалван административен акт предизвиква правни последици, а необходимото другарство е налице когато по своя предмет граждански делата на другарите са тъждествени, т.е. отнасят се до едно и също правоотношение в което всички другари са участници или имат спрямо него едно и също положение, поради което с оглед естеството на спорното првоотношение или по разпореждане на закона решението на съда трябва да е еднакво спрямо всички - чл.216, ал.2 ГПК. Наличността на еднакъв спрямо всички другари преюдициален въпрос или на еднакъв спрямо всички факти не води до необходимо другарство, поради което заинтересовите лица в един административен процес не са необходими другари в производство по иск с правно основание чл.124, ал.5 ГПК, когато се цели установяване на престъпно обстоятелство, осъществено в административния процес – в случая даване на невярно заключение.
С оглед на така изложените съображения Върховният касационен съд, състав на четвърто г.о. намира, че обжалваното решение е неправилно и следва да се отмени. Въззивният съд е обезсилил първоинстанционното решение, приемайки че не са конституирани всички надлежни страни в производството. В случая съдът неправилно се е позовал на даденото разрешение в т.6 от ТР№1/2013г. ОСГ ТК на ВКС, съобразно която ако в първата инстанция не е бил конституиран необходим другар, чието участие в производството е задължително, въззивният съд следва да обезсили като недопустимо първоинстанционното решение и да върне делото на първоинстанционния съд за ново разглеждане с участие на необходимия другар. Делото следва да се върне на въззивния съд за разглеждане спора по същество между надлежно конституираните от първоинстанционния съд страни.
По отношение дължимостта на направените по делото разноски съдът ще следва да се произнесе с оглед изхода на спора по същество.
Предвид изложените съображения, съдът


Р Е Ш И :


о т м е н я решение от 02.04.2014г. по гр.д.№2811 / 2013г. на ОС Варна.

ВРЪЩА делото на същия съд за разглеждане по същество от друг състав .

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: