Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Подкупи * пробационни мерки

                                  

 

                                       Р    Е    Ш   Е   Н   И   Е

 

 

 

                                           № 543

 

                        гр.София, 23 декември  2009год.

 

 

                       

                       В       ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

             Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение, в открито съдeбно заседание на осми декември две хиляди и девета година

 

                          ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                                    ЧЛЕНОВЕ: ВЕРОНИКА ИМОВА

                                                          ПАВЛИНА ПАНОВА

 

При участието на прокурора МАРИЯ МИХАЙЛОВА

секретаря   ЛИЛИЯ ГАВРИЛОВА, разгледа

докладваното от съдията  ВЕРОНИКА ИМОВА

наказателно дело № 591/2009 год.

 

 

Производството е образувано по ИСКАНЕ на ГЛАВНИЯ ПРОКУРОР НА РБ за ВЪЗОБНОВЯВАНЕ по чл.420, ал.1,вр. с чл.422, ал.1,т.5 НПК, вр. с чл.348, ал.1,т.1 НПК, на нохд№18/2009 год. на Окръжен съд гр. М. и за отмяна на постановената по него присъда от 30.06.09 год./ влязла в сила на 16.07.09 год./и връщане на делото на първостепенния съд за правилно приложение на закона.

С присъда от 30.06.09 год./ влязла в сила на 16.07.09 год./ по нохд № 18/2009 год. на Окръжен съд гр. М., подсъдимият С. Т. А. е признат за виновен по чл.304, ал.1,предл.1 НК и вр. с чл.55, ал.1т.2,б.»б» НК му е наложено наказание пробация със следните пробационни мерки със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от една година и шест месеца и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от една година и шест месеца.

 

 

 

Постановено е веществените доказателства -парична сума в размер на 39 лв./ описана по копюри/ да се отнеме в полза на държавата, след влизане в сила на присъдата.

Искането за възобновяване съдържа твърдение за допуснато нарушение на закона, което е съществено. Присъдата в частта, с която на подсъдимия е определена пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес”, без да е определена периодичността на изпълнението й, е постановена в нарушение на материалния закон, тъй като не е приложен закон, който е трябвало да бъде приложен, което е основание за възобновяване на производството по делото, отмяна на присъдата и връщане делото на първостепенният съд за прилагане на чл.42б , ал.1 НК/ в ред. ДВ,бр.27/09 год./.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането като основателно и моли да бъде уважено.

Осъденият С. Т. А. , редовно призован, не се явява. Вместо него се явява назначеният му по реда на чл.94, ал.1,т.7 НПК служебен защитник , адвокат А от САК, който намира искането за основателно.

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД ,трето наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт, прие следното:

Искането на Главния прокурор е допустимо. Подадено е по отношение на влязъл в сила съдебен акт, непроверен по касационен ред и подлежащ на възобновяване. Направено е от орган, оправомощен да иска възобновяване.

Разгледано по същество искането е ОСНОВАТЕЛНО.

При проверката се установи, че съгласно присъдата от 30.06.2009 год. по нохд№18/2009 год. на Окръжен съд гр. М. влязла в сила на 16.07.09 год./ осъденият С. Т. А. е признат за виновен по повдигнатото му обвинение за престъпление по чл. 304,т.1 от НК, че на 30.VI.2008 г., в гр. Б., е предложил в дар паричната сума от 39 лева на длъжностни лица - полицейските служители на РУ на МВР - гр. Б. свидетелите Г, за да не извършат действие по служба - да не предприемат необходимите действия, за да се възбуди наказателно преследване на А. за деяние , което е престъпление по чл.343б от НК.


При определяне на наказанието съдът е отчел наличието на изключителни смекчаващи отговорността обстоятелства и при условията на чл.55,ал.1,т.2 от НК е заменил предвиденото в санкционната част на състава на престъплението наказание лишаване от свобода, с по-лекото по вид наказание пробация по чл.42а, ал.2 НК, състоящо се от две задължителни пробационни мерки: „задължителна регистрация по настоящ адрес и „задължителни срещи с пробационен служител”. За всяка от тези мерки е определен срок от по една година и шест месеца, считан от влизане в сила присъдата.

Към момента на постановяване присъдата е действала разпоредбата на 42б, ал.1 НК, в новата й редакция с ДВ,бр.27/09 год., според която пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес” се изпълнява, освен в рамките на определяния от съда срок на продължителността на мярката, но и в периодичност, определена от съда, която не може да е по-малко от два пъти седмично. Новата редакция на закона ,по смисъла на чл.2, ал.2 НК, е по-благоприятният за С. А. закон от действалият закон до момента на промяната, тъй като предишната редакция не е предвиждала такова ограничение и на практика явяването и подписването на осъдения пред пробационния служител, или пред упълномощеното от него лице, е било допустимо дори ежедневно, в рамките на срока на наказанието. Монтанският Окръжен съд не се е съобразил с по-благоприятният за осъдения А. закон – разпоредбата на чл.42б, ал.1 НК/ДВ,бр.27/09 год./. Този пропуск се изразява в нарушение на закона по чл.348, ал.2,вр. с ал.1,т.1 НПК като не е приложен законът , който е трябвало да се приложи. Нарушението е съществено по характер и отговаря на критерия за възобновяване и отмяна на атакувания по този ред съдебен акт.

Воден от тези мотиви ВКС намира искането за възобновяване нохд№18/2009 год. на Окръжен съд гр. М.за основателно. Допуснато е съществено нарушение на закона по чл.422, ал.1,т.5 НПК. Основанието за възобновяване е в полза на осъдения, защото налага приложението на по-благоприятен за него закон, касаещ тежестта на определеното му наказание.

Ето защо, присъдата следва да бъде изменена , съгласно чл.425, ал.1,т.3, вр. с чл.422, ал.1,т.5 , вр. чл.348, ал.2,вр. с ал.1,т.1 НПК , само в частта относно наложената за престъплението по чл.304, ал.1,предл.1 НК и вр. с чл.55, ал.1т.2,б.»б» НК на С. Т. А. ПРОБАЦИОННА МЯРКА : задължителна регистрация по настоящ адрес, за срок от една година и шест месеца, която да се изпълнява ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО.

Предвид тези мотиви ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА ПРОИЗВОДСТВОТО по нохд№18/2009 год. на Окръжен съд гр. М. присъда от 30.06.09 год. по нохд№18/2009 год. на Окръжен съд гр. М. наложената на С. Т. А. за престъпление по чл.304, ал.1,предл.1 НК, вр. с чл.55, ал.1т.2,б.»б» НК пробационна мярка - задължителни периодични срещи с пробационен служител, за срок от една година и шест месеца, КАТО във вр. с чл.42б, ал.1 НК/ДВ,бр.27/09 г./ и чл.2, ал.2 НК ОПРЕДЕЛЯ ПЕРИОДИЧНОСТ на тази мярка по ДВА ПЪТИ СЕДМИЧНО.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЧЛЕНОВЕ :