Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови писмени доказателства


Р Е Ш Е Н И Е

№ 4

С., 26.01. 2012 год.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, ГК, ІІІ г.о. в публично заседание на осемнадесети януари, две хиляди и дванадесета година в състав:

Председател: Капка Юстиниянова
Членове: Л. Богданова
С. Димитрова

при секретаря Райна Стоименова и в присъствието на прокурора като изслуша докладваното от съдията Богданова гр.д.N 1520 по описа за 2011 год. за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по реда на чл. 303, ал.1, т.1 ГПК.
Образувано е по молбата на Б. М. Р. от [населено място] за отмяна на влязло в сила решение № 86 от 25.05.2011 год. по гр.д. № 1734/2009 год. на Върховния касационен съд, ІV г.о., с което са отхвърлени, предявените от молителката срещу Общинска администрация, [населено място] обективно съединени искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1, т.2 и т.3 КТ за отмяна на уволнение, извършено със заповед № РД-08-202 от 28.02.2008 г.; за възстановяване на заеманата преди уволнението длъжност “управител” на Общински предприятие “Благоустройство и комунално строителство”, [населено място] и за присъждане на обезщетение по чл.225, ал.1 КТ в размер на 6263.40 лв.
Молителката се позовава на нови писмени доказателства, които били от съществено значение за правилното решаване на делото, тъй като с тях се установявало, че не е злоупотребила с доверието на работодателя, заради което й е наложено дисциплинарно наказание “уволнение”. Представените с молбата копие от данъчна фактура № [ЕГН] от 11.12.2006 г; № [ЕГН] от 16.11.2004 г.; № [ЕГН] от 18.02.2004 г. и фактура № [ЕГН] от 21.03.2008 г. установявали този факт.
Ответникът по молбата [община], [населено място] чрез адвокат Е. С. изразява становище за оставяне без уважение молба. Поддържа, че не е налице основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК, тъй като представените писмени доказателства не са новооткрити, както и че не са релевантни за спора.
Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о. намира, че молбата е подадена в срока по чл.305, ал.1, т.1 ГПК и е допустима. За да се произнесе по основателността й взе предвид следното:
За да е налице отменителното основание по чл.303, ал.1, т.1 ГПК е необходимо страната да представи новооткрити доказателства или установи откриването на нови обстоятелства, които въпреки положената от нея дължима грижа за добро водене на процеса не е могла да представи, респективно установи, по време на висящността на делото, защото не са й били известни или не е могла да се снабди с тях и тези доказателства, или обстоятелства биха променили извода на съда за неоснователността на иска, поради релевантността им за спора.
В настоящия случай представените писмени доказателства не са релевантни за изхода на спора. Касае се до три данъчни фактури установяващи наличие на облигационни отношения между ОП “Б.”- Х. и трети лица /извършени от общинското предприятие през 2004 г. и 2006 г. услуги с техника на същото/, касаещи по-ранен период от дейността на общинското предприятие, но те са неотносими към извършеното от молителката през 2008 г. дисциплинарно нарушение- злоупотреба с доверието на работодателя, изразяващо се в използване на служебното й положение на управител на общинското предприятие, нареждайки извършване на транспортни и строителни работи с цялата налична техника на предприятието на личен строителен обект, отклонявайки сметосъбирачната и сметомиячната машина от пряката им функция по почистване на града, а издадената на съпруга й фактура е за период след извършеното дисциплинарно нарушение. Освен това, при проявена грижа от страна на молителката същата е могла да се снабди с тях и ги представи по време на водене на процеса, тъй като представените три данъчни фактури са издадени от молителката, като материално отговорно лице на ОП “Б.”, [населено място], т.е. същата е могла да ги представи по време висящността на процеса. С оглед на това се налага извода, че в случая не са налице елементите от фактическия състав на релевираното от молителката основание по чл. 303, ал. 1, т. 1 ГПК, за да може да бъде уважена молба за отмяна на влязлото в сила решение. Не се касае за "ново" писмено доказателство, след като с представите с молбата доказателства молителката е могла да се снабди и ги представи в производството по делото, както и съдържащите се в тях обстоятелства не са релевантни за изхода на делото.
Предвид изложеното молбата за отмяна като неоснователна ще следва да се остави без уважение.
Воден от горното Върховният касационен съд, ІІІ г.о.

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Б. М. Р. от [населено място] за отмяна на основание чл.303, ал.1, т.1 ГПК на влязло в сила решение № 86 от 25.05.2011 год. по гр.д. № 1734/2009 год. на Върховния касационен съд, ІV г.о.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :