Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * неоснователност на искане за възобновяване

5


Р Е Ш Е Н И Е

№ 122

гр. София, 31 май 2018 година



В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на шестнадесети май две хиляди и осемнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КАПКА КОСТОВА

ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

ХРИСТИНА МИХОВА

при участието на секретаря МИРА НЕДЕВА и прокурора от ВКП КОМОВ изслуша докладваното от съдия ХРИСТИНА МИХОВА н. д. № 386 /2018 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на глава ХХХІІІ от НПК.
Образувано е по искане на осъдения А. Х. Л. за възобновяване на наказателното производство по НОХД № 2628/2016 год., по описа на Районен съд - гр. Стара Загора. В искането се твърди, че не са били налице предпоставки за провеждане на задочно производство, тъй като Л. не бил получил призовка за съдебното заседание. Неправилно бил определен режимът за изтърпяване на наложеното му наказание лишаване от свобода, като не било съобразено, че първото му осъждане е било условно. Осъденият прави искане за преместване в ТПО – Смолян, за да е близо до брат си, който е единственият му роднина.
В съдебно заседание пред Върховния касационен съд защитникът на осъдения поддържа искането за възобновяване и пледира за неговото уважаване.
Представителят на Върховна касационна прокуратура пледира за оставяне на искането без уважение, тъй като осъденият е участвал лично в досъдебното производство, привлечен е бил като обвиняем, след което е заминал в чужбина, поради което не е било възможно да бъде изпълнена процедурата по връчване на обвинителен акт.
Осъденият моли да бъде възобновено производството, за да му бъде намалено наказанието.
Върховният касационен съд, І – во наказателно отделение, след като прецени доводите на страните, изложени в искането за възобновяване и в съдебното заседание, както и всички материали, събрани по делото, намери за установено следното:
Искането за възобновяване е допустимо, тъй като е подадено в законовия срок от лице, което има право на това. Разгледано по същество, то е неоснователно.
От материалите, събрани по делото, се установява, че срещу осъдения А. Х. Л. е водено бързо производство №1228 зм 269/05.08.2016 год., по описа на ОД МВР - Стара Загора. В хода на това производство Л. е бил привлечен в качеството на обвиняем за извършено престъпление по чл. 343б, ал.1 от НК с постановление от 10.08.2016 год., което му е било предявено лично. Бързото производство е приключило с внасяне на споразумение, постигнато между Районна прокуратура - Стара З. и обвиняемият А. Л., като за неговото разглеждане е било образувано НОХД № 2247/2016 год. по описа на Районен съд - Стара Загора. В съдебно заседание по същото дело, Л. и неговият защитник са заявили, че не поддържат споразумението, поради което съдебното производство е прекратено. Впоследствие е внесен обвинителен акт срещу обвиняемия А. Л. за престъплението по чл. 343б, ал.1 от НК, по който в РС - Стара Загора е образувано НОХД № 2628/2016 год. Опитите на съда да открие подсъдимия Л., за да му връчи препис от обвинителния акт и да го призове за съдебно заседание се оказали безуспешни, тъй като същият не е бил открит на известните по делото адреси - общежитие, находящо се в [населено място], както и на постоянния и настоящия адрес в [населено място], на които подсъдимият е бил адресно регистриран. След като съдът чрез съответните справки е установил, че подсъдимият не се намира в затворите и в арестите и че на 07.10.2016 год. е напуснал страната и местоживеенето му в чужбина не е известно, дал ход на делото на основание чл. 269, ал.3, т.4, б. „а“ от НПК, с участие на назначен служебен защитник на Л.. С присъда № 42 / 23.02.2017 год. постановена по същото дело, А. Х. Л. е признат за виновен в извършване на престъпление по чл. 343б, ал.1 от НК като е осъден на една година лишаване от свобода при първоначален „строг режим“ и глоба в размер на 500 лева, като на основание чл. 343г от НК е лишен от право да управлява МПС за срок от една година.
С определение № 44/12.01.2018 год., постановено по НОХД № 2628/2016 год. на основание чл. 306, ал.1, т.3 от НПК, РС - Стара Загора привел в изпълнение съобразно чл. 68, ал.1 от НК наказание осем месеца лишаване от свобода, наложено на осъдения А. Л. по НОХД № 108/2013 год. по описа на Районен съд- Мадан, като постановил то да бъде изтърпяно ефективно при първоначален „общ“ режим. Изпълнението на присъдата и определението е започнало на 09.01.2018 год., когато осъденият Л. е приведен в затвора в [населено място].
При така изложените факти, касационният съд намира, че не са налице основания за възобновяване на наказателното производство. Разпоредбата на чл. 423 от НПК дава възможност на задочно осъдения да иска отмяна на постановената спрямо него и влязла в сила присъда, по реда на извънредния способ за съдебен контрол, при всяко обективно незнание за започване на наказателното производство в досъдебната и съдебната фаза на процеса. Това е предопределено от предоставените в нормата на чл. 55 от НПК права на обвиняемия /подсъдимия/ в наказателния процес, между които е правото да участва лично в наказателното разследване през всичките му фази и стадии, чрез даване на обяснения, представяне на доказателства, предявяване на искания и възражения. Упражняването на правото на участие в наказателното производство е въпрос на лична преценка на лицето, дали да се ползва от него или не. Осъденият не може да претендира, че не му е осигурено лично участие, при положение, че е бил привлечен в качеството на обвиняем, но се е укрил, или е редовно призован за съдебното заседание, но не се е явил. В тези случаи не му е гарантирано възобновяване на наказателното производство, тъй като се приема, че лицето е демонстрирало отказ от правото на лично участие в наказателния процес.
В настоящия случай осъденият А. Л. е привлечен лично в качеството на обвиняем, сам е заявил пред съда, че не поддържа споразумението предложено му от Районна прокуратура – Стара Загора, след което е напуснал известните по делото адреси и територията на Република България, без да уведоми по надлежния ред за промяната на местоживеенето си. Не е било нарушено правото му да участва лично в наказателното производство, поради което не са налице предпоставки за отмяна на постановената по отношение на него и влязла в сила присъда и възобновяване на делото.
Основателността на искането за възобновяване на делото, поради това, че неправилно е бил определен първоначалния режим за изтърпяване на наложеното му наказание „лишаване от свобода“, следва да бъде преценена от Апелативен съд – Пловдив, на когото делото следва да бъде изпратено за разглеждане. Този съд е компетентен да се произнесе, съобразно разпоредбата на чл. 424, ал.1 от НПК, по основателността на искането за възобновяване на основание чл. 422, ал.1, т.5 от НПК, когато се претендират допуснати съществени нарушения по чл. 348, ал.1, т.1 – т. 3 от НПК по присъди, решения и определения, постановени от районен съд и непроверени по касационен ред по жалба или протест на страната, в чийто интерес се предлага отмяната.
Що се отнася до искането на осъдения за преместването му в ТПО- Смолян, където да изтърпява наложеното му наказание, съдът не е компетентен да се произнесе, тъй като това е изцяло в правомощията на Министерство на правосъдието, Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“.
Предвид посочените съображения и на основание чл. 426, вр. с чл. 354, ал.1, т.1 от НПК, Върховният касационен съд, І – во наказателно отделение

Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения А. Х. Л. за възобновяване на наказателното производство по НОХД № 2628/2016 год. по описа на Районен съд – Стара Загора.
ИЗПРАЩА искането за възобновяване заедно с делото на Апелативен съд – Пловдив за произнасяне по компетентност.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1.

2.