Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * новооткрито обстоятелство * новооткрито чрез разследване обстоятелство * основателност на искане за възобновяване * Искане за възобновяване на наказателно дело от окръжен прокурор

Р Е Ш Е Н И Е

№ 94

гр. София, 05 февруари 2024 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, Наказателна Колегия, първо наказателно отделение, в публичното съдебно заседание на двадесети ноември, две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Ружена Керанова
ЧЛЕНОВЕ: Валя Рушанова
Красимир Шекерджиев

при участието на секретаря Елеонора Михайлова и прокурора Красимира Филипова, като разгледа докладваното от съдия Шекерджиев КНД №851 по описа за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството пред ВКС е образувано по искане на Окръжния прокурор на Окръжна прокуратура - Добрич за възобновяване на НОХД №812/2022 г. по описа на Районен съд - Добрич, за отмяна на определение №196/01.08.2022 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото в досъдебното производство и за връщане на делото за ново разглеждане от фазата, на която касационния съд прецени.
С определение №196/01.08.2022 г., е одобрено споразумение за решаване на делото в досъдебното производство, като осъденият Х. А. С. се е признал за виновен в това, че на 20.07.2022 г. в гр. Добрич е управлявал МПС „****“ с ДК [рег.номер на МПС] след употреба на наркотично вещество- метамфетамин, установено по надлежния ред с техническо средство „Дрегер Дръг тест 5000“, като на основание чл.343б, ал.3, във вр. с чл.55, ал.1, т.1 НК страните са се споразумели да му бъдат наложени наказания „лишаване от свобода“ за срок от шест месеца, изпълнението на котето да бъде отложено по реда на чл.66, ал.1 НК за срок от три години и на основание чл.343г НК да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца, считано от постановяване на определението по чл.382, ал.7 НПК.
В искането се твърди, че приключилото наказателно производство следва да бъде възобновено, а определението на РС - Добрич да бъде отменено, тъй като в хода на разследване е установено, че представения от С. документ- свидетелство за управление на МРС (белгийски образец) е неистински.
Поддържа се, че това обстоятелство не е било известно на съда, постановил определението по чл.282, ал.7 НПК и той неправилно е преценил, че осъденият е правоспособен водач. На това основание съдът е одобрил споразумение, с което незаконосъобразно му е наложено наказание „лишаване от право да управлява МПС“, като С. е бил лишен от право, което той никога не е притежавал.
Предлага се приключилото наказателно производство да бъде възобновено, атакуваното определение да бъде отменено, а делото върнато за ново разглеждане.
В касационното съдебно заседание представителят на държавното обвинение поддържа искането и моли същото да бъде уважено по съображенията, изложени в него.
Осъденият С. не се явява и не взима становище по искането.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните в производството и извърши проверка на влезлия в сила съдебен акт, намери следното:

По допустимостта на искането за възобновяване

Настоящото искане е подадено в срока по чл.421, ал.1 НПК и с него се атакува съдебен акт, който съгласно чл.419 НПК може да бъде разглеждан по реда на гл. ХХХІІІ НПК.
Ето защо същото е допустимо и трябва да бъде разгледано по същество.

По основателността на искането за възобновяване

Разгледано по същество искането за възобновяване е основателно.

Настоящото производство е образувано по обвинение за извършено от осъдения Х. С. престъпление по чл.343б, ал.3 НК.
След приключване на разследването първостепенният Районен съд - Добрич е сезиран със споразумение, изготвено от прокурора и защитника на осъдения за решаване на делото. В текста на споразумението е вписано, че осъденият Х. А. С. се е признал за виновен в това, че на 20.07.2022 г. в гр. Добрич, е управлявал МПС „****“ с ДК [рег.номер на МПС] след употреба на наркотично вещество- метамфетамин, установено по надлежен ред- с техническо средство „Дрегер Дръг тест 5000“, като на основание чл.343б, ал.3, във вр. с чл.55, ал.1, т.1 НК страните са се споразумели да му бъдат наложени наказания „лишаване от свобода“ за срок от шест месеца, изпълнението на което да бъде отложено по реда на чл.66, ал.1 НК за срок от три години и на основание чл.343г НК да бъде лишен от право да управлява МПС за срок от шест месеца, считано от постановяване на определението по чл.382, ал.7 НПК.
След внасяне по реда на чл.381 НПК на споразумението и след като е било образувано НОХД №812/2022 г. съдът е постановил определение, с което е одобрил постигнатото между страните споразумение. Съдът е приел, че са изпълнени всички формални изисквания за сключването му, съдържанието му не противоречи на закона или морала и определеното наказание е достатъчно за постигане на целите на чл.36 НК.
След постановяването на определението по чл.382, ал.7 НПК е образувана във връзка с изпълнение на наложеното на осъдения С. наказание изпълнителна преписка Р №265/2022 г. по описа на РП - Добрич. В хода на осъществената от държавното обвинение дейност е изготвена експертна справка №66, от заключението на която се установява, че предоставеното от осъдения С. свидетелство за управление на МПС- белгийски образец №1123696254 не съдържа защитите, предвидени за този тип документи- микрошрифт, релеф, оптически вариращи елементи и представлява неистински документ.
Касационният съд прие, че в хода на разследване (няма спор, че образуваната изпълнителна преписка представлява такова) е разкрито неизвестно обстоятелство- това, че осъденият С. не е бил правоспособен водач на МПС, което е от съществено значение за делото. Това обстоятелство дава основание да се прецени, че на осъдения С. е било наложено наказание- „лишаване от право да управлява МПС“, което той не е следвало да търпи, тъй като е лишен от право, което никога не е притежавал.
В случая са налице предпоставките на чл.422, ал.1, т.3 НПК и приключилото наказателно производство следва да бъде възобновено, а определението по чл.382, ал.7 НПК отменено, тъй като с него съдът е одобрил споразумение, с което страните в производството са се споразумели осъденият С. да изтърпи наказание, което обективно не е следвало да му бъде налагано.
Независимо, че това обстоятелство към постановяване на обсъжданото определение не е било известно на решаващия съд и той не е осъществил нарушение на процесуални правила установяването на новото обстоятелство налага искането да бъде уважено, приключилото наказателно производство да бъде възобновено, а определението, с което е одобрено постигнатото споразумение да бъде отменено на основание чл.422, ал.1, т.3 НПК.
Касационният съд прецени, че не може сам да отстрани констатирания недостатък на постигнатото споразумение, тъй като естеството на това производство предполага цялостната отмяна на съдебния акт, с който то е одобрено, като делото следва да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на първостепенния съд.

Така мотивиран, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА НОХД №812/2022 г. по описа на Районен съд - Добрич.
ОТМЕНЯ определение №196/01.08.2022 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото.
ВРЪЩА делото ново разглеждане от друг състав на първостепенния съд.

Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.