Ключови фрази
указания на съда * връщане на искова молба поради неизпълнение на указание за вписване на искова молба

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

N 342

 

София,02.06.2009 година

 

 

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия в закрито заседание на  25 май  две хиляди  и девета година в състав:

 

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ

                                               ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА

                                                                                  МАРИЯ СЛАВЧЕВА

при секретар

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Марио Бобатинов

дело N 296-2009 година.

 

Производството е по чл.274 ал.3 т.1 ГПК във вр. с чл.288 ГПК и чл.280 ал.1 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на “Х”АД-г. София срещу въззивното определение от 23.03.09г. по ч.г.д. № 311/09г. на АС-г. София, 5-ти с-в.

С обжалваното определение е оставена без уважение частната жалба на “Х”АД-г. София срещу първоинстанционното определение за прекратяване производството по г.д. № 3275/08г. на СГС,І-во г.отд.,9-ти с-в.

Оплакванията, релевирани в касационната частна жалба са за незаконосъобразност, необоснованост и съществено нарушение на съдопроизводствените правила.

Ответникът по частната касационна жалба поддържа, че същата е неоснователна.

В изпълнение на изискванията на чл.284 ал.3 т.1 ГПК касаторът е обосновал допустимостта на касационното обжалване с твърдението, че съдът не е обсъдил всички събрани по делото доказателства, както и че атакувания акт е постановен в противоречие на закона, както и че с него неправилно са решени материалноправни и процесуалноправни въпроси, които са в противоречие с практиката на ВКС/ чл.280 ал.1 т.1 ГПК/.

ВКС-ТК след анализ на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема следното:

Касационната частна жалба е процесуално допустима-подадена е в рамките на преклузивния срок по чл.275 ал.1 ГПК от надлежна страна в процеса и срещу акт подлежащ на касационно обжалване.

Касаторът сочи, че същественият процесуално правен въпрос, който е разрешен неправилно по делото е този относно правно релевантния момент от който започва да тече 7-дневния срок за изпълнение на указанията на съда за отстраняване нередовностите на исковата молба.

В съобразителната част на обжалваното определение е прието, че изпратеното от съда на 29.10.08г. съобщение за отстраняване в законния 7-дневен срок нередовностите на исковата молба чрез посочване имената и адресите на ответниците е било адресирано до процесуалния представител на ищеца адв. Г е било получено лично от него на 24.11.08г. Развити са съображения, че ищецът не е предприел действия по отстраняване на нередовностите на исковата молба до изтичане на срока на 1.12.08г., съответно не е поискал удължаването му по реда, установен в чл.63 ГПК, обстоятелство обусловило връщане на исковата молба и прекратяване производството по делото.

От данните по делото се установява, че още преди съобщаване на разпореждането от 24.11.08г. ищецът е предприел необходимите процесуални действия за привеждане исковата молба в съответствие с изискванията на чл.127 ал.1 т.2 ГПК и съдът е уважил молбата му, издавайки две съдебни удостоверения на ищеца за снабдяването му с удостоверения за наследници на ответника по иска и адресите за тяхното призоваване.достоверението за адреса на ответника е изготвено от Сектор “БДС” на РДП-Пловдив на 4.12.08г. и по служебен път е изпратено на СГС, но по делото липсват данни кога то е получено, съответно дали то е било съобщено на ищеца.

ВКС-ТК намира, че съдебно определения срок за отстраняване на констатираната нередовност на исковата молба в конкретния случай не е започнал да тече, тъй като поисканото съдебно удостоверение не е било издадено в този срок, обстоятелство което сочи на липса на предпоставките предвидени в чл.129 ал.3 ГПК за връщане на исковата молба. В този смисъл е и трайно установената практика на ВКС-вж. в този смисъл определение от 8.12.07 г. по т.д. 1234/06 г. на ВКС-ТК.

Изложеното позволява да се обобщи, че е налице соченото в касационната частна жалба основание за допускане на касационно обжалване- чл.280 ал.1 т.1 ГПК.

Водим от горното ВКС-ТК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение от 23.03.09г. по ч.г.д. № 311/09г. на АС-г. София, 5-ти с-в.

ОТМЕНЯВА изцяло въззивното определение от 23.03.09г. по ч.г.д. № 311/09г. на АС-г. София, 5-ти с-в и оставеното с него в сила първоинстанционното определение за прекратяване производството по г.д. № 3275/08г. на СГС,І-во г.отд.,9-ти с-в.

ВРЪЩА делото на СГС за продължаване съдопроизводствените действия по г.д. № 3275/08г. на СГС.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: