Ключови фрази
Регистрация на политическите партии в регистъра на политическите партии в СГС * политическа партия- обжалване на решение за отказ за вписване на обстоятелства


6
Решение на Върховен касационен съд Стр.

Р Е Ш Е Н И Е

№ 65

София, 17.06.2019 год.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, ТЪРГОВСКА КОЛЕГИЯ, първо отделение, в публично заседание на двадесет и седми май през две хиляди и деветнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАРИЯ ПРОДАНОВА ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТИНА КАРАКОЛЕВА
ЕМИЛ МАРКОВ


при секретаря Ангел Йорданов
и в присъствието на прокурора С. от ВКП като изслуша докладваното от съдията Караколева т.д. № 1145 по описа за 2019 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл.38 т.3 ЗПП.
Образувано е по касационна жалба на ПП „НИЕ” чрез нейния председател Р. С. К. против решение от 06.02.2019 г. по ф.д. № 6309/2003 г. на Софийски градски съд /СГС/, с което е отказано вписване в регистъра на СГС, по партидата на ПП „НАЦИОНАЛЕН ИДЕАЛ ЗА ЕДИНСТВО” на обстоятелствата, заявени за вписване със заявление вх.№ 158203/03.12.2018 г. на Р. С. К. – освобождаване на целия персонален състав на ръководните и контролните органи на партията /Национален политически съвет, Национален изпълнителен комитет и Национална контролно-ревизионна комисия/, както и прекратяване на партията поради саморазпускане, за което са взети решения на Конгрес, проведен на 26.02.2018 г. В жалбата се поддържа, че решението е неправилно поради нарушение на материалния закон, съществено нарушение на съдопроизводствените правила и необосновано. Твърди се, че от 2014 г. насам членовете на партията са минимален брой от 7 души, които са се явили на Конгреса през 2018 г. и са взели решение да не се занимават повече с политика. Вече 5 години партията няма структури, нито дейност, нито приходи и имущество. Предвид изложеното се претендира отмяна на атакуваното решение и уважаване на исканията в подаденото заявление. С жалбата е приложен протокол от заседание на Национален политически съвет на ПП „НИЕ“ от 30.11.2017 г. за нормата на представителство на конгреса.
В проведеното открито съдебно заседание представител на Върховната касационна прокуратура С. поддържа становище за неоснователност на жалбата. Излага съображения, че протоколът, приложен към жалбата от 30.11.2017 г. на Национален политически съвет съдържа данни за взето представителство, което не е отразено в приложения протокол към заявлението, подадено пред СГС от проведеното заседание на същата дата. Това решение не било отразено и в поканата публикувана в приложения ежедневник. Намира за установено от материалите по цялото фирмено дело, че партията е имала областни и общински структури в голям числен състав.
В отговор на изложеното от прокурор С., председателят К. моли да се вземе предвид, че партията не е участвала в избори и не е имала никаква дейност от 2015 г., дори останалите шест човека в управленския орган на партията отказват да се занимават и е трудно събирането на шестте подписа на тези хора.
Като обсъди данните по делото, становищата на представителите на жалбоподателя и на ВКП, ВКС, І ТО намира, че касационната жалба е подадена в срок, срещу решение на СГС, подлежащо на обжалване пред ВКС, независимо от предпоставките по чл.280 ал.1 ГПК, от заинтересовано легитимирано лице и е процесуално допустима. По същество касационната жалба е основателна, поради следните съображения:
Основателни са оплакванията на жалбоподателя за постановяване на отказа за вписване на обстоятелствата, заявени със заявление с вх. № 158203/03.12.2018 г. в нарушение на разпоредбите на ЗПП и за необоснованост на изводите на първоинстанционния съд.
В мотивната част на обжалваното решение съдът е посочил, че заявените за вписване обстоятелства подлежат на вписване, съгласно чл.17 ал.1 т.4 вр. т.6 и т.8 ЗПП. Въз основа на представените доказателства – Протокол за заседание на Националния изпълнителен комитет от 16.11.2017 г., Протокол от заседание на Националния политически съвет от 30.11.2017 г. и препис от стр.23 на в. ”Стандарт” от 25.01.2018 г., е приел за редовно свикването на Конгреса съобразно правилата на чл.15 и чл.16 от Устава, като в дневния му ред са включени въпросите, по които Конгресът е взел решения. Същевременно решенията, от които произтичат промените, са взети от компетентен орган – Конгреса, съгласно чл.19 т.2, т.3, т.4 и т.6 от Устава. Въпреки това, за да постанови обжалваното решение, регистърният съд е приел, че липсват данни за редовното провеждане на Конгреса, съгласно изискванията на чл.68 и чл.69 от Устава. Сочи, че по делото няма данни Националният политически съвет да е определял норма на представителство, както и данни местните организации на партията да са уведомени за провеждането на Конгреса и да са избирали делегати за участие в него.
Настоящият състав на ВКС не споделя съображенията на СГС, въз основа на които е отказано вписване на заявените обстоятелство от ПП „НИЕ”.
В производството по чл.595 и сл. ГПК вр. чл.17 ЗПП, въз основа на представените по делото писмени доказателства, съдът извършва проверка дали заявените за вписване обстоятелства са възникнали съобразно реда, предвиден в закона и Устава на политическата партия. Събирането на нови доказателства при обжалване на охранителен акт е регламентирано в чл.538 ал.2 предл.2-ро ГПК. При разглеждане на жалбата в рамките на специалното двуинстанционно производство ВКС не действа като типична касационна инстанция – арг. от чл.18 ал.1 ЗПП, поради което има основания да се обсъди приложения с касационната жалба протокол от 30.11.2017 г. При вписването на промени по отношение на обстоятелства, касаещи вече вписана политическа партия /както е в случая/, проверката обхваща валидното свикване и провеждане на заседанието на органа, приел заявените за вписване решения. В случая – Конгрес на ПП ”НИЕ”. Произнасянето по регистрацията/вписването на промени е въз основа на писмени доказателства относно обстоятелствата, посочени в устава и закона. От това следва, че и инстанционната проверка е само относно наличието им и евентуалното оспорване на тяхната автентичност.
Предвид изложеното относими към доводите на представителя на ВКП биха били писмени доказателства, установяващи неавтентичността на документите, представени към заявлението за вписване и/или материализиращи обстоятелствата, за които то е допуснато, вкл. и представения с касационната жалба протокол от 30.11.2017 г. Например неавтентичността на списъка на делегатите на конгреса /съдържащ трите им имена, подписите и ЕГН/ и то на такава негова част, влияеща върху кворума и/или мнозинството за приемане на решения. Автентичността може да бъде оборена от нотариално заверени декларации, изхождащи от лица от списъка, съдържащи изявление, че те не са били делегати и подписите не са техни. Както и с писмени доказателства, установяващи че релевантен брой лица от списъка са били поставени под запрещение към този момент или са починали и пр. Членството и валидността на избора на делегатите от списъка може евентуално да бъде оспорено в друго производство, но не и в рамките на охранителното такова по вписване на промени.
Доказателства, оборващи автентичността на документите, представени в първоинстанционното производство не са представени, а от приложения с касационната жалба протокол от заседание на Националния политически съвет на ПП „НИЕ“ от 30.11.2017 г. е установено взето решение на всички членове на НПС на ПП „НИЕ“ на основание чл.69 вр. чл.68 и чл.18 от Устава делегатите, които да участват на конгреса, който ще се проведе „да са само делегати по право, с оглед обстоятелството, че освен делегатите по право, които са останали само 7 човека, които са членове на ръководните органи на партията няма съществуващи други членове нито каквито и да било структури“. При тези доказателства необоснован е отказът на СГС от вписване на заявените обстоятелства, с оглед липсата на данни Националният политически съвет да е определил норма на представителство и уведомяване на местни организации за провеждане на конгреса и избор на делегати за участие в него. Решението на СГС следва да бъде касирано на посочените от жалбоподателя основания. Тезата на първоинстанционния съд за „липса на кворум при провеждане на Конгреса в противоречие с изискването на чл.18 от Устава” е само хипотетична. Представените по делото документи и устав на ПП „НИЕ” не дават основание да се приеме, че по време на Конгреса са присъствали по-малко от половината от необходимият брой делегати.
Представените по делото писмени доказателства удостоверяват валидното осъществяване на фактите и обстоятелствата, заявени за вписване и съдържат реквизитите, предвидени в разпоредбите на ЗПП. Със заявление вх.№ 158203/03.12.2018 г., в съгласие с изискванията на чл.17 ал.1 т.4 вр. т.6 и т.8 ЗПП са представените: Протокол за заседание на Националния изпълнителен комитет от 16.11.2017 г., Протокол от заседание на Националния политически съвет от 30.11.2017 г. и препис от стр.23 на в.”Стандарт” от 25.01.2018 г., с оглед на което е редовно свикването на Конгреса съобразно правилата на чл.15 и чл.16 от Устава, като в дневния му ред са включени въпросите, по които Конгресът е взел решения. Същевременно решенията, от които произтичат промените, са взети от компетентен орган – Конгреса, съгласно чл.19 т.2, т.3, т.4 и т.6 от Устава.
Заявените подлежащи на вписване факти и обстоятелства, чието валидно осъществяване е обективирано в проверените документи, обуславят извода за законосъобразно прекратяване на политическата партия.
С оглед на изложеното обжалваното решение следва да бъде отменено, а искането за вписване – уважено.
Мотивиран от горното и на основание чл.38 т.3 ЗПП ВКС, І ТО
Р Е Ш И:

ОТМЕНЯ решението на Софийски градски съд, VІ ТО, 5 състав, постановено на 06 февруари 2019 год. по рег.дело № 6309/2003 год. и вместо него
П О С Т А Н О В Я В А:

ДОПУСКА ВПИСВАНЕ в регистъра на политическите партии, воден при Софийски градски съд, промени по партидата на Политическа партия „Национален идеал за единство”, рег. по ф.д. № 6309/2003 г., както следва:
ЗАЛИЧАВА досегашния състав на Националния политически съвет на партията.
ЗАЛИЧАВА досегашния състав на Националния изпълнителен комитет на партията.
ЗАЛИЧАВА досегашния състав на Централната контролно -ревизионна комисия на партията.
ПРЕКРАТЯВАНЕ на ПП „Национален идеал за единство” на основание чл.38 т.3 ЗПП.
РЕШЕНИЕТО на съда подлежи на вписване и не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.