Ключови фрази
Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * лишаване от право на управление на МПС


2
1

Р Е Ш Е Н И Е
№ 614
София, 21 декември 2013 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на единадесети декември две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ПЛАМЕН ПЕТКОВ

при участието на секретаря Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Антони Лаков
изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова
дело № 2012 по описа за 2013 година.

Главният прокурор на Република България е направил искане за възобновяване на нохд № 2797/13 г. на Районния съд – гр.Пловдив и изменение на постановеното по него определение от 17.05.2013 г. с отмяна на наложеното на К. Г. М. наказание „лишаване от право да управлява моторно превозно средство” за срок от 1 година. Пред ВКС прокурорът при Върховната касационна прокуратура поддържа искането.
Осъденият редовно призован не се явява и не изпраща процесуален представител.
За да се произнесе Върховният касационен съд, първо наказателно отделение взе предвид следното:
С определение № 376 от 17.05.2013 г. по нохд № 2797/13 г. ПРС одобрил споразумение между РП-гр.Пловдив и подсъдимия М. и защитата му по силата на което е прието, че на 15.05.2013 г. подсъдимият е извършил престъпление по чл.343б, ал.3 НК, за което на основание чл.55, ал.1, т.2, б.”б” НК му е наложено наказание пробация, включваща пробационните мерки – задължителна регистрация по настоящ адрес два пъти седмично; задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от две години и поправителен труд с удържане на 10% от трудовото възнаграждение за срок от една година. На основание чл.59, ал.2, във връзка с ал.1, т.1 НК е приспаднато времето, през което М. е бил задържан по ЗМВР на 15.05.2013 г., като един ден задържане се зачита за три дни „пробация”. На основание чл.343г, във връзка с чл.37, ал.1, т.7 НК подс.М. е лишен от право да управлява МПС за срок от една година. Със същото определение ПРС прекратил наказателното производство.
Като съобрази горното и след проверка ВКС, първо наказателно отделение установи:
Искането за възобновяване е допустимо и основателно.
Известно е, че лицата, които управляват МПС без правоспособност не могат да бъдат лишавани от права, които те никога не са придобивали или са загубили по силата на предвидени в закона основания – виж Тълкувателно решение № 61/81 г. на ОСНК на ВС на РБ(ВКС), т.1.
Пренебрегвайки изложеното, съдът по същество е допуснал нарушение на закона, като е одобрил споразумението в частта, относно приложението на чл.343г НК. Данните по делото сочат, че към извършване на инкриминираното престъпление М. не е имал право да управлява МПС, тъй като по административен ред е загубил своята правоспособност - от 25.09.2007 г. свидетелството за правоуправление на МПС на М. е отнето (л.20 и 27 от досъдебното производство).
Доколкото установеното касационно основание е в полза на осъдения, ВКС следва да упражни правомощията си по чл.425, ал.1, т.3 НПК като измени съответно оспореното определение.
Водим от изложеното и на основание чл.425, ал.1, т.3 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ ПО РЕДА НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО определение № 376 от 17.05.2013 г., постановено по нохд № 2797/13 г. на Районния съд – гр.Пловдив като го ОТМЕНЯ В ЧАСТТА, с която на основание чл.343г НК К. Г. М. е бил лишен от право да управлява моторно превозно средство за срок от една година.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: