Ключови фрази
Обжалване на решение на дисциплинарната комисия на Нотариалната камара * дисциплинарно наказание глоба * дисциплинарно производство по Закона за нотариусите и нотариалната дейност

Р Е Ш Е Н И Е

№ 142

гр. София, 29.07.2013 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, гражданска колегия, трето отделение в съдебно заседание на тридесети май двехиляди и тринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИМЕОН ЧАНАЧЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ДИАНА ХИТОВА
ДАНИЕЛА СТОЯНОВА

при участието на секретаря Албена Рибарска
изслуша докладваното от председателя СИМЕОН ЧАНАЧЕВ гр. дело № 1399/2013 година.
Производството е по чл. 80, ал. 3 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност /ЗННД/.
Образувано е по жалба на М. Е. Г. против решение от 19.01.2013 г. на състав на Дисциплинарната комисия на Нотариалната камара на Република България, постановено по дисциплинарно дело № 11/2012 г., с което и е наложено дисциплинарно наказание „глоба” в размер на 1000 лв. В жалбата се поддържа, че решението е незаконосъобразно и се иска отмяната му. Изложени са конкретни оплаквания за процедурни нарушения и неоснователност на констатациите по същество.
Ответникът Нотариалната камара на Република България оспорва жалбата.
Министърът на правосъдието поддържа становище, че участието му в съдебното производство е процесуално недопустимо, тъй като не е инициирал производството, по което е постановено обжалваното решение.
За да се произнесе Върховният касационен съд /ВКС/, гражданска колегия /ГК/, състав на трето отделение /ІІІ о./ взе предвид следното:
Основателно е възражението на министъра на правосъдието за липсата на основание за участие в производството по чл. 80, ал. 3 ЗННД. Неговото участие в съдебното производство е допустимо само в хипотезата на чл. 80, ал. 2 ЗННД, когато обжалва решение на Дисциплинарната комисия, въпреки че дисциплинарното производство е образувано служебно по решение на Съвета на нотариусите. Не е налице това основание по цитираната норма, поради което следва да бъде прекратено производството по чл. 80, ал. 3 ЗННД по отношение на министъра на правосъдието.
Жалбата е процесуално допустима, а по същество е основателна.
С обжалваното решение е прието за основателно решението на Съвета на нотариусите по протокол № 13/23.11.2012 г. за образуване на дисциплинарно производство срещу нотариус М. Г. за нарушения, подробно изброени в диспозитива и й е наложено наказание „глоба” в размер на 1000 лв. За да постанови този резултат Д. състав е приел, че Г. е извършила нарушения, състоящи се в неспазване на разпоредбите на чл. 50 ЗМДТ, чл. 264, ал. 2 ДОПК, чл. 97 ЗННД, чл. 4, ал. 7 ЗМИП, които деяния представляват дисциплинарни нарушения по смисъла на чл. 74, ал. 1 ЗННД и Устава на Нотариалната камара.
Оплакванията на жалбоподателката са за процедурни нарушения и неоснователност на констатациите по същество. Констатираните нарушения са по дейност, която не е извън обхвата на проверката. Последната се отнася до всички съхранявани документи по нотариални дела с оглед на наличието им към делата и съответствието им на нормативните изисквания. Не е допуснато нарушение относно процедурата за образуване на дисциплинарното производство, допълнителният протокол е съставен за окомплектоване на дисциплинарната преписка с доказателства във връзка с вече констатираните нарушения, съобразно указанията на Съвета на нотариусите, копие от него е връчено на Г., която е заявила, че не й е необходим допълнителен срок за запознаване с него, видно от протокол от 11.01.2013 г. Оплакванията на жалбоподателката по т. 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 от жалбата за необосновани и незаконосъобразни изводи на Д. състав не могат да бъдат споделени. В решението на Д. състав са отразени следните обстоятелства: липсват доказателства за платен данък превозно средство и местен данък придобиване по преписки с рег. № 16639, рег. № 16616; по преписки с рег. № 15331 и рег. № 15314 местен данък придобиване е внесен няколко дни след нотариалната заверка на договора за продажба на моторно превозно средство /МПС/; по преписка с рег. № 15160 няма вносна бележка или отметка от съответното поделение на МТД, а само банково бордеро; по преписка с рег. № 1604 местният данък е начислен и внесен по продажна цена вместо по удостоверение за застрахователна стойност; по преписка с рег. № 15204 в нарушение на ЗННД относно определяне на материалния интерес при сделки с МПС, нотариалната такса е начислена върху застрахователната стойност вместо върху продажната цена, въпреки че втората е по – висока от първата; по преписки рег. № 16003, рег. № 16404, рег. № 16390, рег. № 16167 няма декларации за произход на средствата, платени в брой и надвишаващи 10000 лв. Фактическите констатации на органа по чл. 78 ЗННД са изложени в акта и съответстват на данните по делото, а изводите за нарушения във връзка с неспазване на нормативни разпоредби са мотивирани.
Основателни са оплакванията на жалбоподателката за необосновани и незаконосъобразни изводи на Дисциплинарната комисия относно виновното й поведение по отношение на договорите, чието оформяне е било осъществено от помощник – нотариуса. Въпреки, че една от разпоредбите, по които е ангажирана отговорността на Г. е чл. 74, ал. 1 ЗННД, комисията не е обосновала виновното поведение на проверявания нотариус по отношение на договорите, които са заверявани от нейния помощник, като с изключение на договора за покупко – продажба на МПС с рег. № 15204/2012 г. по всички останали договори, по които нотариалната дейност е била реализирана от помощник – нотариуса /договори с рег. №№ 16639/2012, 16616/2012, 15314/2012, 16404/2012, 15160/2012/ нарушенията са посочени, като извършени лично от Г., без да се разграничат с оглед принципа за личния характер на дисциплинарната отговорност хипотезите, при които същата не е осъществила контрол по отношение на помощника си и хипотезите, засягащи виновното й поведение, произтичащо от лично осъществената служебна дейност. Поради това в решението липсват мотиви, обосноваващи, в какво се състои виновното поведение на Г. по отношение на посочените договори при положение, че нотариалната дейност по тях е била извършена от помощник – нотариуса, респективно не са изложени причините за ангажиране на отговорността й, като нотариус – за неправомерно извършени от нея действия или за неупражнен контрол, а в последния случай и за конкретните форми, в които не е осъществен този контрол. Липсата на мотиви по посочените въпроси релевира необоснованост и незаконосъобразност на решението не само по отношение на ангажирането на отговорността на нотариуса, но и по отношение на определяне на наказанието по чл. 75, ал. 1, т. 2 ЗННД, което трябва да бъде съобразено съгласно чл. 67, ал. 4 от Устава на Нотариалната камара с тежестта на нарушението, обстоятелствата, при които е извършено нарушението, други смекчаващи и отегчаващи вината обстоятелства, като се спазва принципа на съразмерност и съответност на санкцията към нарушението. Предвид тези съображения ВКС в настоящият си състав намира, че наложеното дисциплинарно наказание по чл. 75, ал.1, т. 2 ЗННД не е съобразено с посочените критерии, което е довело до постановяване на решението при съществено процесуално нарушение. Това налага отмяна на решението и връщане на делото на Дисциплинарната комисия за преценка на тежестта на нарушенията.
По тези мотиви Върховният касационен съд, гражданска колегия, състав на трето отделение

Р Е Ш И :

ПРЕКРАТЯВА производството по гр. дело № 1399/2013 г. на Върховния касационен съд, гражданска колегия, трето отделение по отношение на Министъра на правосъдието.
ОТМЕНЯ решение от 19.01.2013 г. на състав на Дисциплинарната комисия на Нотариалната камара на Република България, постановено по дисциплинарно дело № 11/2012 г.
ВРЪЩА делото на Дисциплинарната комисия на Нотариалната камара на Република България за ново разглеждане съгласно указанията.
Решението подлежи на касационно обжалване пред петчленен състав на Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчването му на страните.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: