Ключови фрази
Средна телесна повреда * увреждане на челюстта

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

8

 

София,  27 януари 2009 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в съдебно заседание на ....деветнадесети януари.....  две хиляди и девета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :САВКА СТОЯНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :ЮРИЙ КРЪСТЕВ

                                                                                       ТАТЯНА КЪНЧЕВА

                                                                         

при участието на секретаря…КРИСТИНА ПАВЛОВА……и в присъствието на прокурора …МАРИАНА МАРИНОВА....….изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 587 по описа за 2008  година

 

Касационното производство е образувано по жалба на подсъдимия Б. А. К. срещу въззивна присъда № 78/ 07.10.2008 г. на Пазарджишкия окръжен съд с оплаквания, че е постановена при допуснати нарушения на материалния и процесуалния закони и е явно несправедлива. Иска се отмяна на съдебния акт и връщане на делото за ново разглеждане или намаляване размера на наказанието. Излагат се и съображения, че гражданският иск не е приет от съда при спазване изискванията на ГПК и следва да бъде отхвърлен изцяло.

В съдебно заседание, подсъдимият и неговият з. поддържат жалбата и молят да бъде уважена. Повереникът на частния обвинител и граждански ищец и прокурорът от Върховната касационна прокуратура изразяват становище, че присъдата следва да бъде оставена в сила.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакувания съдебен акт в пределите по чл.347 НПК установи следното:

 

С присъда № 513/ 26.09.2007 г. Пазарджишкият районен съд признал подсъдимия Б за невинен в това, че на 12.07.2006 г. причинил на Д. И. М. средна телесна повреда и го оправдал по обвинението по чл.129 НК, като отхвърлил и предявения граждански иск за неимуществени вреди. Със същата присъда признал подсъдимия К за виновен в извършване на престъпление по чл.325 ал.1 НК и на основание чл.78а НК го освободил от наказателна отговорност, като му наложил административно наказание глоба в размер на 700 лева.

С атакуваната присъда Пазарджишкият окръжен съд отменил присъдата в оправдателната й част, като признал подсъдимия за виновен по чл.129 НК и му наложил наказание лишаване от свобода за срок от една година, чието изтърпяване отложил по реда на чл.66 НК. Осъдил К. да заплати на М. обезщетение за причинените му неимуществени вреди в размер на 2500 лв. Потвърдил присъдата в останалата й част.

 

Жалбата е неоснователна.

Оплакването за допуснато нарушение на процесуалния закон не е подкрепено с конкретни доводи. Жалбата съдържа преразказ на заключенията на изслушаните четири съдебно-медицински експертизи, от които, според защитата не може да се направи извод за нанесена средна телесна повреда. При това положение, настоящият касационен състав намира, че оплакването е неоснователно. Въззивният съд е обсъдил подробно заключенията на експертите, като е мотивирал извода си защо приема, че на пострадалия М. е причинено счупване на лявата зигоматична/ябълчна/ кост, без разместване на самата кост или елементи от нея. Такъв фактически извод е направил и първоинстанционния съд в мотивите към присъдата си, поради което спор по приетите факти по делото не е налице. Фактическият състав на извършеното деяние и неговият автор са безспорно установени, като констатациите на съда са направени при цялостен, пълен и обективен анализ на събраните доказателства.

При така установените факти Пазарджишкият окръжен съд правилно е приложил закона, квалифицирайки деянието като престъпление по чл.129 НК. Счупването на челюстта е самостоятелен съставомерен признак на престъплението по чл.129 НК, без да е необходимо то да води до трайно затруднение на дъвченето и говоренето. Поради наличието на противоречива съдебна практика, произтичаща от нееднаквото тълкуване същността на признаците на отделните видове телесни повреди, водещо до различни квалификации на едни и същи фактически състави, Пленумът на ВС се е произнесъл с Постановление № 3/1979 г. В него изрично е прието, че увреждането на челюстта обхваща и счупването или пукването на ябълчната кост, която функционално е свързана с горната челюст. Пазарджишкия окръжен съд се е съобразил с тълкуването на закона, направено с ППВС, поради което оплакването на защитата, че въззивната присъда противоречи на материалния закон е неоснователно.

Оплакването за явна несправедливост на наказанието е бланкетно, не е подкрепено с нито един довод и касационната инстанция е лишена от възможност да извърши проверка на съдебния акт по това касационно основание.

Неоснователно е оплакването за допуснати процесуални нарушения при приемането и разглеждането на граждански иск. Видно от отразеното в съдебния протокол от 11/01.2007 г. по нохд № 2771/06 г., гражданският иск е предявен при спазване изискванията на НПК- с изрична писмена молба до съда, докладвана от председателя на състава. С молбата е уточнен размера и основанието на иска, а защитата на подсъдимия е взела отношение по неговата допустимост.

 

Касационната жалба, в частта й касаеща престъплението по чл.325 НК е процесуално недопустима. Съдебните актове, с които подсъдимият е освободен от наказателна отговорност по реда на чл.78а НК не подлежат на касационен контрол, видно от разпоредбата на чл.346 НПК.

 

Водим от горните съображения и на основание чл.354 ал.1 т.1 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА въззивна присъда № 78/ 07.10.2008 г. на Пазарджишкия окръжен съд, постановена по внохд № 542/08 г.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ: