Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови обстоятелства


Р Е Ш Е Н И Е

№ 232

гр.София, 12.06.2013 г.


Върховният касационен съд на Република България,
четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на
пети юни две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

при секретаря Райна Пенкова и прокурора
като разгледа докладваното от Борис Илиев гр.д.№ 2627/ 2013 г.
за да постанови решението, взе предвид следното:

Производството е по чл.303 и сл. ГПК.
Образувано е по молба на К. Х. Ш. за отмяна на влязло в сила решение на Благоевградски окръжен съд № 524/ 03.01.2013 г. по гр.д.№ 961/ 2012. С него, след като е отменено изцяло решение на Петрички районен съд по гр.д.№ 15/ 2012 г., е обявен за окончателен сключеният на 10.08.2001 г. между молителя, като продавач, и К. А. Ц., като купувач, предварителен договор за покупко-продажба на 1/5 ид.ч. от недвижим имот – У. ****, парцел *, кв.** по плана на [населено място], поземлен имот с идентификатор *****.***.****.
Единственото изтъкнато от молителя основание за отмяна е обстоятелството, че в обжалваното решение неправилно е посочено, че не подлежи на обжалване. Според него цената на иска е над 5 000 лв, поради което въззивният съд не е имал основание да посочи, че актът му е окончателен.
Ответните по молбата страни, К. А. Ц. и В. Т. Ц., я оспорват като неоснователна.
Третото лице - помагач И. А. Ш. не взема становище по молбата.
Върховният касационен съд намира молбата за допустима, но разгледана по същество, същата се явява неоснователна.
Единственото поддържано основание за отмяна е неправилното указание в решението на окръжния съд, че същото не подлежи на обжалване. Без значение дали действително това решение е окончателно, соченото от молителя обстоятелство не попада в нито една от хипотезите на т.1-7 на ал.1 на чл.303 ГПК. Отмяната на влязло в сила решение се допуска само при наличие на изчерпателно посочените в кодекса предпоставки, а неправилната преценка на съда относно факта, подлежи ли на обжалване актът му, не е сред тях. Според установената практика, ако в обжалваем съдебен акт неправилно е посочено, че същият е окончателен, това няма за последица преклудиране на правото на жалба. В такъв случай решението не влиза в сила и може да бъде проверявано по реда на редовния инстанционен контрол, но не и по реда на чл.303 и сл. ГПК.
По изложените съображения Върховният касационен съд намира, че не са налице основания за отмяна на постановеното въззивно решение и

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ подадената от К. Х. Ш. молба за отмяна на решение на Благоевградски окръжен съд № 524/ 03.01.2013 г. по гр.д.№ 961/ 2012 г.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: