Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * незаконосъобразно групиране на наказания * опасен рецидив * съучастническа дейност

Р Е Ш Е Н И Е

 

     Р Е Ш Е Н И Е  

№  316

 

София, 02 юли  2009 г

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България,  Наказателна колегия, II н.о., в съдебно  заседание на двадесет и втори юни двехиляди и девета  година в състав:

 

 

                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Савка Стоянова

                           ЧЛЕНОВЕ: Лиляна Методиева

                                                Биляна Чочева

 

при секретар Кристина Павлова

и в присъствието на прокурора Атанас Гебрев

изслуша докладваното от съдията Лиляна Методиева

н.дело № 308/2009 год.

Производството по чл. 419 и сл. НПК е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за проверка по реда на възобновяването на наказателното дело на присъда № 111 от 25.02.2009 год. постановена по НОХ дело № 6216/2008 год. по описа на Варненския районен съд в частта, с която по реда на чл. 25 ал.1 във вр. с чл. 23 ал.1 НК са групирани наказанията на осъдения А. А. Я. по посочените в нея присъди.

В искането се излагат съображения, че при групирането на наказанията е допуснато съществено нарушение на закона, като в съвкупността са включени деяния, които се намират в условия на рецидив помежду си, поради което производството следва да бъде възобновено, присъдата в тази й част отменена и делото върнато за ново разглеждане от друг състав.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения.

Осъденият чрез служебно назначеният си защитник изразява становище, че искането е неоснователно.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите на страните и данните по приложеното дело, за да се произнесе по искането съобрази следното:

С присъда № 111 от 25.02.2009 год. постановена по НОХ дело № 6216/2008 год. Варненският районен съд е признал подсъдимия А за виновен в това, че за времето от 2.12.1998 год. до 2.04.1999 год.в гр. В., в условията на продължавано престъпление, в съучастие като съизвършител с подсъдимите К. П. , Д. И. и В. К. , чрез разрушаване на прегради здраво направени за защита на имот и чрез използване на техническо средство отнел от владението на различни собственици без тяхно съгласие и с намерение противозаконно да го присвои имущество на обща стойност 309 100 неденоминирани лева, поради което и на основание чл. 196 ал.1т.2 във вр. с чл. 195 ал.1 т.3 и 4 и чл. 55 ал.1 т.1 НК го е осъдил на шест месеца лишаване от свобода.

На основание чл. 25 ал.1 във вр. с чл. 23 ал.1 НК съдът е групирал наложеното по това дело наказание с наказанията по НОХ дело № 76/2002 год. на ВОС, НОХ дело № 4192/2007 год. на ВРС, НОХ дело № 5551/2007 год. на ВРС, НОХ дело № 5478/2007 год. на ВРС, НОХ дело № 242/2008 год. на ВОС, НОХ дело № 5933/2007 год. на ВРС, НОХ дело № 2189/2008 год. на ВРС, НОХ дело № 3984/2008 год. на ВРС и НОХ дело № 2811/2008 год. на ВРС, като му е определил за изтърпяване най-тежкото от тях, а именно наказанието по НОХ дело № 76/2002 год. на ВОС, определено по пар. 90 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за изменение и допълнение на НК в размер на пет години и десет месеца.

Присъдата не е обжалвана и е влязла в сила.

Присъдата не е проверявана по касационен ред и е от кръга на съдебните актове, които подлежат на проверка по реда на възобновяването на наказателното дело. Искането е направено в срока по чл. 421 ал.1 НПК и е процесуално допустимо, а разгледано по същество е основателно поради следните съображения:

В производството по групиране на наказанията, наложени при извършени множество престъпления, сдът е длъжен да изследва цялостната престъпна дейност на осъдения, съобразно данните отразени в свидетелството за съдимост, относно времето на извършване на деянията, квалификацията им и влизането на присъдите в сила. За да определи общо наказание по реда на чл. 23-25 НК е достатъчно да са извършени две или повече деяния, преди да е имало влязла в сила присъда за което и да било от тях, деянията да не са извършени и присъдите влязли в сила за времето от 1997 год. до 2002 год. при редакцията на чл. 26 от НК, забраняваща групиране на наказанията за престъпления, представляващи опасен рецидив. При групиране на наказанията е длъжен да се съобрази и с указанията дадени в Тълкувателно решение № 1/2006 год. на ОСНК на ВКС относно групирането на наказания за престъпления, представляващи опасен рецидив. При усложнената форма на множество престъпления, една част от които извършени в условията на съвкупност, а друга част в условията на опасен рецидив, общо наказание може да бъде определено само по присъдите, деянията, по които са извършени в условията на съвкупност, а наказанията за деяния, които се намират в условията на рецидив с тях следва да бъдат изтърпяни отделно.

Преценявайки цялостната престъпна дейност на осъдения А. Я. с оглед групиране на наказанията, наложени му по отразените в справката за съдимост № 1* от 18.12.2008 год. на Районен съд гр. В. влязли в сила присъди, съдът е направил погрешна преценка на фактите относно времето на извършване на деянията, характера на престъпленията, за които са осъжданията и влизането на присъдите в сила. От там е направил незаконосъобразен извод, че всички деяния са извършени в условията на съвкупност и са налице основания за определяне на общо наказание в размер на пет години и десет месеца лишаване от свобода. По начало съдът правилно е преценил, че деянията, за които са осъжданията по присъдата по НОХ дело № 76/2002 год. са квалифицирани като опасен рецидив, извършени са и присъдата е влязла в сила при действащата към този момент правна уредба, задължаваща наложените за тях наказания в общ размер на пет години и десет месеца лишаване от свобода да се изтърпят отделно. Незаконосъобразен обаче е изводът, че това наказание може да бъде определено за изтърпяване чрез групиране на наказанията, наложени по всички останали присъди, като е преценено, че се намира в условията на съвкупност с тях.

По този начин на групиране на наказанията, съдът е приложил неправилно нормата на чл. 25 ал.1 във вр. с чл. 23 ал.1 НК, като е включил в общата съвкупност деяния, които се намират в условия на рецидив помежду си. Така деянията, за които е осъден с присъдите по НОХ дело № 4192/2008 год., НОХ дело № 5551/2007 год. НОХ дело № 5478/2007 год, НОХ дело № 5933/2007 год. и НОХ дело № 3984/2007 год. се намират в условията на съвкупност помежду им, както и с деянията, за които е осъден по присъдите по НОХ дело № 2811/2008 год. и НОХ дело № 3984/2007 год. и няма пречка да му бъде определено общо наказание по тях. От друга страна обаче, деянията, за което е осъден по присъдите от първата посочена по-горе група са извършени след влизане в сила на присъдата по НОХ дело № 76/2002 год. Наличието на редицив между тях е пречка за определяне на общо наказание.

Налице е усложнена форма на множество престъпления, една част от които извършени в условията на съвкупност, а други в условията на рецидив и съдът е следвало да определи по реда на чл. 23-25 НК общо наказание само по присъдите, деянията по които са извършени в условията на съвкупност. При определяне на съвкупностите е бил длъжен да отчете и принципа за най-благоприятното съчетание, така че осъдения да търпи най-малко по размер наказание, в какъвто смисъл са указанията дадени от Пленума на ВС в т.9 от Пост. № 4/65 год.

Като не е групирал наказанията на осъдения по този начин и е включил в съвкупността деяния, които са в отношение на рецидив помежду им, Варненският районен съд е допуснал нарушение на закона, което е съществено по смисъла на чл. 422 ал.1 т.5 във вр. с чл. 348 ал. 1 т.1 НК. На това основание производството по делото следва да бъде възобновено, като присъдата в тази й част бъде отменена и делото върнато за ново разглеждане от друг състав по реда на чл. 306 НПК. При новото разглеждане на делото съдът следва да обсъди всички данни за осъжданията и да извърши групиране на наказанията на осъдения А. Я. , като му определи общо наказание само по присъдите, за които са налице основанията по чл. 23-25 НК и то при най-благоприятното за него съчетание, като се имат предвид размерите на наказанията, които ще търпи.

По изложените съображения и на основание чл. 425 ал.1т.1 във вр. с чл. 422 ал.1 т.5 и чл. 348 ал.1т.1 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

Р Е Ш И:

 

Възобновява производството по НОХ дело № 6216/2008 год. по описа на Варненския районен съд

Отменява постановената по делото присъда присъда № 11 от 25.02.2009 год. в частта, с която по реда на чл. 25 ал.1 във вр. с чл. 23 ал.1 НК са групирани наказанията на осъдения А. А. Я.

Връща делото в тази му част за ново разглеждане от друг състав на същия съд по реда на чл. 306 НПК.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: