Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * Управление на МПС в пияно състояние или след употреба на наркотични вещества * пробационни мерки

Р Е Ш Е Н И Е

Р    Е    Ш   Е   Н   И    Е 

 

427

 

София, 20 октомври  2009 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в  съдебно заседание на петнадесети октомври 2009  г. в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: ПАВЛИНА ПАНОВА

                                                                       СЕВДАЛИН МАВРОВ

 

при секретаря ............Ив. Илиева...........................  и в присъствието   на прокурора от ВКП .........Ант. ЛАКОВ................., като изслуша докладваното от съдия П. ПАНОВА  наказателно дело № 452/2009г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производство пред ВКС е по реда на чл. 420 ал. 1, вр. чл. 422 ал. 1, т. 5 от НПК и е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на НОХД № 196/2009 г. по описа на Районен съд – гр. Б. и отмяна на постановеното по него определение № 38 от 04.06.2009 г. Иска се връщане на делото за ново разглеждане с оглед правилното приложение на материалния закон. В искането се изтъкват доводи за това, че при постановяването на решението е било допуснато съществено нарушение на материалния закон, тъй като не е бил приложен правилно чл. 42б ал.1 от НК – не е била определена периодичността на пробационната мярка „задължителна регистрация”, което следва да бъде отстранено чрез възобновяване на производството по делото.

Прокурорът от ВКП поддържа искането за възобновяване по изложените в него съображения.

Осъденият С. В. Д. редовно призован, не се явява и не взима отношение по предложението за възобновяване на наказателното производство.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите, изложени в искането на главния прокурор и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, намери следното:

С определение № 38, постановено на 04.06.2009 г. по НОХД № 196/2009 г. Балчишкият районен съд е одобрил споразумение между районния прокурор и защитника на С. В. Д., с което Д. се е признал за виновен в това, че на 14.03.2009 г. в гр. Б. управлявал МПС – л.а. „Мицубиши галант” с рег. № Т* с концентрация на алкохол в кръвта над 1,2 на хиляда – 2,04 промила, установена по надлежния ред, за което на основание чл. 343Б ал.1 вр. чл. 55 ал.1 т.2 б. Б от НК е приел да му бъде наложено наказание „пробация”, което да бъде изпълнено чрез пробационните мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес” и „периодични срещи с пробационен служител” за срок от по 6 /шест/ месеца, както и наказание „лишаване от право да управлява МПС” за срок от осем месеца.

Определението е влязло в сила на датата на неговото постановяване - 04.06.2009 г.

Искането на Главния прокурор за възобновяване на производството и отмяна на решението е подадено в законоустановения шестмесечен срок.

Разгледано по същество, същото е основателно.

Доводът за допуснато съществено нарушение на материалния закон е основателен.

В хода на производството по разглеждане на споразумението първоинстанционният съд не е отчел обстоятелството, че към датата на произнасянето му по предложението за споразумение, е настъпила промяна в разпоредбата на чл. 42б от НК. Тя е създадена с § 2 ЗИД на НК, ДВ, бр. 27/2009 г. и е в сила от 01.06.2009 г. Съгласно изменението на разпоредбата същата е била допълнена с текста „в съответствие с определената от съда периодичност, но не по-малко от два пъти седмично”. Това изменение на закона касае наказанието „пробация”, изпълнявано чрез една от пробационните мерки – „задължителна регистрация по настоящ адрес” и по същество засяга начина, по който трябва да се изпълни тази мярка. Като не е приложил закона /нормата на чл. 42 б от НК / в пълния му вид, съдът е допуснал съществено нарушение на материалния закон, тъй като е направил невъзможно изтърпяването на едното от наложените наказания. Това нарушение налага възобновяването на производството по делото с оглед правилното прилагане на материалноправната разпоредба.

Съдът като съобрази волята на страните по споразумението – да се наложи наказание „пробация” чрез двете задължителни пробационни мерки и то в най-ниския им възможен размер, прецени, че сам може да отстрани допуснатото нарушение. Касае се до изяснени фактически рамки на предмета на споразумението, а правилното приложение на материалния закон може да бъде осъществено по начин, който да е в полза на осъдения. С оглед на това настоящият състав намери, че периодичността на изпълнение на мярката „задължителна регистрация по настоящ адрес” следва да бъде определена на два пъти седмично.

Налице е нарушение на материалния закон по смисъла на чл. 348 ал.1 т.1 от НПК, тъй като същият е приложен неправилно. Нарушението е съществено по смисъла на чл. 425 ал.1 т.5 от НПК, тъй като не е приложена норма от закона, която е трябвало да се приложи. Това е основание за възобновяване на производството по делото, изменение на споразумението по начин, който да е изцяло в полза на осъдения. Тази процесуална възможност, предвидена в чл. 425 ал.1 т.3 от НПК, в конкретния случай не налага отмяна на определението и връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на съда.

С оглед изложеното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение на основание чл. 425 ал.1 т.3 от НПК

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по НОХД № 196/2009 г. по описа на Районен съд – гр. Б., като ИЗМЕНЯ постановеното по него определение № 38 от 04.06.2009 г. и ОПРЕДЕЛЯ периодичност на изпълнение на пробационната мярка „задължителна регистрация по настоящ адрес” два пъти седмично.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.