Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * административно наказание по чл. 78а НК

Р Е Ш Е Н И Е

Р        Е        Ш       Е       Н       И        Е

 

                                                                      № 35

 

                                     София, 28 януари  2010 година

 

 

                                      В   И М Е Т О    Н А     Н А Р О Д А

 

 

          Върховният касационен съд на Република България, трето наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и първи януари две хиляди и десета година, в състав:

 

                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: Вероника Имова

                                                           ЧЛЕНОВЕ: Фиданка Пенева

                                                                               Севдалин Мавров

 

при секретар Л. Гаврилова

и с участието на прокурор от ВКП – Р. Карагогов

изслуша докладваното от съдията Ф. Пенева

наказателно дело № 617/2009 г.

 

Касационното производство е образувано по искане на Главния прокурор за отмяна по реда на възобновяването на наказателни дела на присъдата от 22.06.2009 година, постановена по н о х д № 438/2009 година от Ломския районен съд.

В искането са въведени две от касационните основания по чл. 348 ал. 1, т. 1 и 2 НПК – допуснато нарушение на закона и съществено процесуално нарушение. Твърди се, че са били налице предпоставките за приложение на диференцираната процедура за освобождаване от наказателна отговорност на осъдения Б. Ц. и налагане на административно наказание на същия, на основание чл. 78а НК, но съдът не е стопил това.

Прокурорът поддържа искането на Главния прокурор по изложените в него съображения.

Пред касационната инстанция осъденият, редовно призован, не се явява. Представлява го служебно назначеният за тази инстанция защитник – адвокат Б от САК.стно и в писмени бележки същата поддържа, че искането е основателно и за да се приложи правилно закона, в правомощията на касационната инстанция е да го уважи като възобнови наказателното производство, отмени цитираната присъда и върне делото за ново разглеждане на същия съд, с указания за правилно приложение на материалния закон – чл. 78а НК.

Върховният касационен съд, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Искането на Главния прокурор е основателно.

 

С цитираната присъда подсъдимият Ц е бил признат за виновен в това, че на 17.04.2009 година в с. К., област Монтана си служил с контролни знаци издадени за друго МПС – престъпление по чл. 345 НК. Наложил му наказание по втората алтернатива от предвидените за това престъпление – глоба в размер на 95 лева, която определил на основание чл. 55 ал. 1, т. 1 НК, тъй като производството в съдебната фаза протекло като съкратено съдебно следствие по реда на глава двадесет и седма НПК.

Присъдата не е обжалвана или протестирана и е влязла в сила.

По отношение на осъдения Ц. е предявено обвинение за престъпление, за което се предвижда наказание до една година лишаване от свобода или глоба от 100 до 300 лева. Той има чисто съдебно минало, тъй като е осъждан, но е реабилитиран и до момента на извършване на деянието не е освобождаван от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Поради това, съдът е бил длъжен да приложи диференцираната процедура „освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание”, вместо тази по глава двадесет и седма НПК – съкратено съдебно следствие. Въпреки, че в случая прокурорът е внесъл обвинителен акт, вместо предложение по чл. 375 НПК, в стадия „Подготовка на съдебното заседание” чл. 256 т. 4 НПК, съдията докладчик е бил длъжен да констатира, че редът за разглеждане на делото не е по общия ред, /респ. даване възможност на подсъдимия да направи искане за съкратено съдебно следствие/ а по реда на глава двадесет и осма НПК „Освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание”. Като не е сторил това първостепенният съд е допуснал съществено процесуално нарушение, което като касационно основание по чл. 348 ал. 1, т. 2 НПК е предпоставка за процесуалната допустимост на искането на главния прокурор по чл. 420 ал. 1, третата хипотеза, във вр. с чл. 422 ал. 1, т. 5 НПК.

Искането за възобновяване на наказателното производство е основателно и поради това, че е нарушен закона, като не е приложен този който е следвало да бъде приложен – чл. 78а НК.

Поради изложеното наказателното производство следва да се възобнови, цитираната присъда да се отмени и делото да се върне за ново разглеждане на районния съд, за правилно приложение на материалния закон.

Ето защо и на основание чл. 425 ал. 1, т. 1 НПК Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по н о х д № 438/2009 година по описа на Ломския районен съд.

ОТМЕНЯВА присъдата от 22.06.2009 година, постановена по н о х д № 438/2009 година от Ломския районен съд и ВРЪЩА делото на същия съд, за ново разглеждане от стадия „Подготовка на съдебното заседание”, при което да се приложи правилно закона, съобразно указанията в съобразителната част на настоящето решение.

 

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

 

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: