Ключови фрази
Закана с убийство или с друго престъпление против личността и имота на другиго * задочно осъден * задържане под стража

Р Е Ш Е Н И Е

№ 257
София, 04.12.2018 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на двадесет и осми ноември през две хиляди и осемнадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: ГАЛИНА ЗАХАРОВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. БИСЕР ТРОЯНОВ
2. ПЕТЯ ШИШКОВА

при секретаря Кристина Павлова и с участието на прокурора Калин Софиянски разгледа докладваното от съдия Троянов наказателно дело № 965 по описа за 2018 г.
Производството е по реда на глава тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдения И. Г. И., чрез защитника си адв. Б. В., за възобновяване на наказателното производство, отмяна на влязлата в сила на 28.04.2016 г. присъда № 74 от 17.06.2015 г. по н.о.х.д. № 1582/ 2013 г. на Дупнишкия районен съд и връщане на делото за ново разглеждане на фазата на досъдебното производство.
В искането са развити доводи в подкрепа на основанието по чл. 423, ал. 1 от НПК за възобновяване, поради неучастие на осъдения И. Г. И. в наказателното производство.
В съдебно заседание осъденият И. Г. И. и неговият защитник адвокат Б. В. поддържат искането по развитите в него съображения. Защитникът допълнително навежда съображения за неправилно извършена съдебна поръчка, при която осъденият не е могъл да бъде лично призован.
Прокурорът от Върховна касационна прокуратура счита искането за основателно, тъй като осъденият И. не е знаел за воденото срещу него наказателно преследване и затова е проведено в негово отсъствие. Излага съображения за вземане на мярка за неотклонение задържане под стража, предвид отсъствието на трайно местоживеене на осъдения на територията на страната и постъпилите по приключилото дело справки, според които осъденият не е намерен на адрес от германските власти.
Върховният касационен съд, след като обсъди искането, развитите в съдебно заседание съображения и извърши проверка в рамките на касационните основания за възобновяване, намира следното:
С решение № 53 от 28.04.2016 г. по в.н.о.х.д. № 436/ 2015 г. Кюстендилският окръжен съд потвърдил присъда № 74 от 17.06.2015 г. по н.о.х.д. № 1582/ 2013 г., по описа на Дупнишкия районен съд, с която германският гражданин И. Г. И. бил признат за виновен в това, че на 20.09.2012 г., около 23.00 ч., в [населено място], в дом на [улица], № **, се заканил с убийството на Е. П. Б. и това заканване възбудило основателен страх у пострадалия за осъществяването му, поради което и на основание чл. 144, ал. 3 от НК и чл. 54 от НК му било наложено наказание от една година и три месеца лишаване от свобода, изпълнението на което било отложено за изпитателен срок от три години, на основание чл. 66 от НК. Подсъдимият бил осъден да заплати обезщетение за претърпените от пострадалия неимуществени вреди в размер на 2 000 лева, както и разноските по делото.
Искането на осъдения И. Г. И. е процесуално допустимо и подадено в законовия шестмесечен срок по чл. 423, ал. 1 от НПК от узнаване на влезлия в сила съдебен акт.
Разгледано по същество искането на осъдения е ОСНОВАТЕЛНО.
Наказателното производство срещу осъдения И. Г. И. е протекло изцяло при условията на задочно производство. Досъдебното производство е образувано на 05.11.2012 г. с постановление на прокурор от Дупнишката районна прокуратура. Установено било, че осъденият И. е германски гражданин с адрес в [населено място], [улица], № **, Федерална република Германия. Освободен е от българско гражданство с Указ № 139 от 22.06.1993 г. на Президента на Република България. Изпратените за връчване книжа били върнати от Берлинската областна прокуратура с отбелязване от 13.09.2013 г., че лицето вече не живее на посочения адрес, като новия адрес или местопребиваване не били известни.
Не е привлечен като обвиняем, постановлението за повдигане на обвинение от 30.10.2013 г. е предявено на неговия служебен защитник адв. Н. Г. Н., както и материалите от разследването на 01.11.2013 г. В хода на първоинстанционното съдебно производство осъденият не бил търсен за призоваване с молба за международна правна помощ. Въззивните заседания също протекли в условията на задочно производство.
Осъденият И. г. И. не е взел лично участие в наказателното производство.
Институтът по чл. 423 от НПК предвижда задължително възобновяване на приключило наказателно производство в случаите на задочно осъждане, освен при недобросъвестно поведение на молителя (укриване от разследващите или съдебните органи, след повдигане на обвинение, каквото нормативно изключение не е проявено по делото). Предвидената в закона хипотеза гарантира спазването на въведения в чл. 6, т. 3, б. „а” от ЕКЗПЧОС принцип обвиненият в криминално престъпление незабавно и в подробности да бъде информиран за характера и причините за повдигнатото срещу него обвинение, на разбираем за него език.
Налице са процесуалните предпоставки по чл. 423, ал. 1 от НПК за възобновяване на делото по отношение на задочно осъдения И. Г. И.. Постановената спрямо него осъдителна присъда следва да бъде отменена, а делото – върнато на досъдебната фаза, от стадия на привличане на обвиняем, когато е започнало задочното производство (арг. от чл. 425, ал. 2 от НПК).
Съобразно изискванията на чл. 423, ал. 4 от НПК, задължаваща Върховния касационен съд при възобновяване на делото да се произнесе с решението и по мярката за неотклонение, взе предвид следните обстоятелства: осъденият И. няма установено местоживеене на територията на страната; същият е бил търсен за призоваване от германските власти на адрес, посочен в книжа от съдебната поръчка, но не е бил намерен (осъденият сочи друг адрес във ФРГ); спрямо него се води и друго наказателно производство (д.п. № 59/ 2018 г. на РУП-Б. дол, също с обвинение по чл. 144, ал. 3 от НК за закана с убийство). Изложените обстоятелства дават основание на касационната инстанция да прецени, че има опасност осъденият И. да се отклони от органите по правосъдие и да се укрие, поради което най-подходящата към момента се явява задържането под стража. Предвид възобновяването на наказателното производство и изпращането му за извършване на предварително разследване на фазата на досъдебното производство, искането за промяна на мярката за неотклонение в по-лека може да бъде поставено отново.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, на основание чл. 425, във вр. с чл. 432, ал. 1 от НПК
Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателни дела влязлата в сила на 28.04.2016 г. присъда № 74 от 17.06.2015 г. по н.о.х.д. № 1582/ 2013 г., по описа на Дупнишкия районен съд и ВРЪЩА делото на фазата на досъдебното производство, от стадия на привличане на обвиняем.
ВЗЕМА спрямо И. Г. И. мярка за неотклонение „задържане под стража”.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.